Ռուսաստանը կարող է դադարեցնել գազի մատակարարումը
Ռուսաստանի վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ եթե մարտի 7-ին Ուկրաինան չվճարի ռուսական գազի դիմաց` դա կհանգեցնի երկնագույն վառելիքի մատակարարման դադարեցմանը ոչ միայն Ուկրաինա, այլ միգուցե նաև Եվրոպա: Հայտնում է Ինտերֆաքսը:
«Եթե ուժային գործողություններից և մի շարք պաշտոնյաների ձերբակալումից հետո վճարումը չիրականացվի`Ուկրաինայի և միգուցե նաև Եվրոպայի սպառողների համար մեր էներգակիրների մատակարարումը գդադարի», - հայտարարել է Ռուսաստանի վարչապետն` ընդգծելով, որ ռուսական կողմին տեղեկություններ են հասնում տարանցման պայմանագրի բնօրինակին տիրանալու փորձերի մասին:
«Ցանկանում ենք գրավել այս հանգամանքի վրա ինչպես Եվրահանձնաժողովի, այնպես էլ Եվրոպայում մեր սպառողների ուշադրությունը», - հավելել է Պուտինը:
«Մենք հետևում ենք Ուկրաինայում տեղի ունեցոց իրադարձություններին` այն համարելով բացառապես Ուկրաինայի նեքին գործ: Միևնույն ժամանակ չենք կարող ուշադրություն չդարձնել իրադարձությունների հնարավոր բացասական հետևանքներին` ինչպես Ուկրաինա, այնպես էլ Եվրոպա էներգակիրների մատակարարման վրա», - հայտարարել է Ռուսաստանի կառավարության ղեկավարը:

Россия может прекратить поставки газа
Премьер-министр России Владимир Путин заявил, что если до 7 марта Украина на оплатит поставки российского газа, это приведет к прекращению поставок голубого топлива не только на Украину, но и в Европу. Об этом сообщает «Интерфакс».
«Если в результате проведенных силовых акций и ареста ряда должностных лиц эта оплата не будет произведена, то это приведет к остановке поставок наших энергоносителей как для потребителей в самой Украине, может быть, и для наших потребителей в Европе», - заявил российский премьер, подчеркнув, что до российской стороны доходят слухи о попытках изъятия подлинника транзитного контракта.
«Обращаем на это внимание как Еврокомиссии, так и всех наших потребителей в европейских странах», - добавил Путин.
«Мы рассматриваем происходящее на Украине исключительно как внутреннее дело самой Украины. В то же время не можем не обратить внимание на возможные негативные последствия происходящих событий как для поставок энергоносителей для потребителей самой Украины, так и для потребителей в Европе», - заявил глава правительства России.