Ռուսաստանը կարող է դադարեցնել գազի մատակարարումը
Ռուսաստանի վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ եթե մարտի 7-ին Ուկրաինան չվճարի ռուսական գազի դիմաց` դա կհանգեցնի երկնագույն վառելիքի մատակարարման դադարեցմանը ոչ միայն Ուկրաինա, այլ միգուցե նաև Եվրոպա: Հայտնում է Ինտերֆաքսը:
«Եթե ուժային գործողություններից և մի շարք պաշտոնյաների ձերբակալումից հետո վճարումը չիրականացվի`Ուկրաինայի և միգուցե նաև Եվրոպայի սպառողների համար մեր էներգակիրների մատակարարումը գդադարի», - հայտարարել է Ռուսաստանի վարչապետն` ընդգծելով, որ ռուսական կողմին տեղեկություններ են հասնում տարանցման պայմանագրի բնօրինակին տիրանալու փորձերի մասին:
«Ցանկանում ենք գրավել այս հանգամանքի վրա ինչպես Եվրահանձնաժողովի, այնպես էլ Եվրոպայում մեր սպառողների ուշադրությունը», - հավելել է Պուտինը:
«Մենք հետևում ենք Ուկրաինայում տեղի ունեցոց իրադարձություններին` այն համարելով բացառապես Ուկրաինայի նեքին գործ: Միևնույն ժամանակ չենք կարող ուշադրություն չդարձնել իրադարձությունների հնարավոր բացասական հետևանքներին` ինչպես Ուկրաինա, այնպես էլ Եվրոպա էներգակիրների մատակարարման վրա», - հայտարարել է Ռուսաստանի կառավարության ղեկավարը:

Putin urges to halt gas supply to Ukraine
Russia’s Prime Minister Vladimir Putin urged to halt gas supply to Ukraine and warned the suspension might stop deliveries to European nations further west, as well if Ukraine fails to pay for gas by March 7, Interfax reports.
«If the armed raids and arrests of officials in Ukraine result in the country’s failure to pay for energy supplies, this could lead to a cut-off in deliveries for Ukrainian consumers, and possibly for consumers in Europe,» Putin said.
«Russia is aware of Ukrainian security officials reportedly demanding the original copies of the company’s January gas deal with Russia’s Gazprom,» Putin outlined.
«We urge both the European Commission and our European consumers to focus their attentions on this issue,» Putin said.
«In view of reports on the actions of Ukrainian security services in relation to Ukraine’s Naftogaz and its officials, including the intention to seize gas on the territory of Ukraine, we cannot but express our extreme concern over the possible consequences of these actions,» Putin said.