Իտալիան վերացրեց մահապատիժը
Իտալիայի կառավարական տեղեկագրում փաստաթուղթ է հրապարակվել, ըստ որի` երկրում վերջնականապես վերացվել է մահապատիժը: Այս մասին հայտնում է Պրավո.ռու-ն:
Ըստ աղբյուրի, խորհրդարանի մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ օրենսդրական մարմնի երկու պալատն էլ վավերացրել են 2002 թ.-ի մայիսին Մարդու իրավունքների և հիմնական ազատությունների հռչակագրին կից`Իտալիայի ստորագրած փաստաթուղթը, որը վերաբերում է ցանկացած պարագայում մահապատժի վերացմանը:
«Իտալիան դարձավ 41-րդ եվրոպական երկիրը, որը կատարեց այդ կարևոր քայլը` մեկ անգամ ևս ապացուցող, որ Եվրոպան ազատ տարածք է` մահապատժից ազատ», - այս կապակցությամբ նշել է Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թերի Դևիսը:

В Италии отменена смертная казнь
В правительственном вестнике Италии опубликован документ, согласно которому в стране окончательно отменена смертная казнь. Об этом сообщает Право.ру.
Как передает источник, пресс-служба парламента сообщила, что обе палаты законодательного органа ратифицировали подписанный Италией в мае 2002 года протокол к Конвенции о защите прав человека и основных свобод, касающийся отмены смертной казни при любых обстоятельствах.
«Италия стала 41-й европейской страной, сделавшей этот важный шаг, лишний раз подтверждающий, что Европа является зоной, свободной от смертной казни», отметил в этой связи генсек ЕС Терри Дэвис.