Ցերեկային քունը կարող է շաքարախտ առաջացնել
Մեծ Բրիտանիայի և Չինաստանի գիտնականները հայտնաբերել են, որ ճաշից հետո քնելու սովորություն ունեցող մարդկանց մոտ մեծ է 2-րդ տիպի շաքարային դիաբետով հիվանդանալու ռիսկայնությունը: Այս մասին հայտնում է Բի Բի Սի-ն:
Ըստ ուսումնասիրությունների, հիվանդության պատճառ կարող է հանդիսանալ ցածր ֆիզիկական ակտիվությունը այն մարդկանց մոտ, որոնք սովորաբար սիեստայի սովորույթ ունեն:
Համատեղ ուսումնասիրություններին մասնակցել է 16 840 մարդ: Պարզվել է, որ նրանց մոտ, ով սովորություն ունի ճաշից հետո գլուխը բարձին դնելու, դիաբետով հիվանդանալու ռիսկայնությունն աճում է 26 տոկոսով:
Սակայն, ինչպես մեկնաբանել է Diabetes UK դիաբետի դեմ պայքարի կազմակերպության գիտական աշխանքի տնօրենը` Յեին Ֆրեյմը, ճաշից հետո քնելը ավելի քիչ նշանակություն ունի դիաբետի առաջացման մեջ, քան ավելորդ քաշը, 40 տարեկանից բարձր տարիքը և ժառանգականությունը:

Lunchtime napping increases diabetes risk
British and Chinese scientists found, taking regular lunchtime siestas could increase the risk of developing Type 2 diabetes, BBC reports.
Several factors which may be behind the link included disrupted night-time sleep and an association between napping and reduced physical activity.
The study of 16,480 people, found those who napped were 26% more likely to get the condition than those who did not.
«However, in terms of being major risk factors for developing Type 2 diabetes, disturbed sleep or napping are likely to remain less significant than already established risk factors such as being overweight, being over the age of 40 or having a history of diabetes in the family,» Dr Iain Frame, director of research at Diabetes UK, said.