Ձերբակալվել է Վրաստանի ադրբեջանցիների ազգային ասամբլեայի նախագահը
Բաքվում ձերբակալվել է Վրաստանի ադրբեջանցիների ազգային ասամբլեայի (ՎԱԱԱ) նախագահ Դաշգին Գյուլմամեդովը: Այս մասին հաղորդում է «REGNUM» գործակալությունը: Ձերբակալությունը տեղի է ունեցել մարտի 10-ին:
Իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ ձերբակալությունը կապված է Գյուլմամեդովի դեմ դեռ 2008 թվականի դեկտեմբերին հարուցված քրեական գործի հետ, ըստ որի նա մեղադրվում է կեղծարարության մեջ:
Մինչդեռ ՎԱԱԱ ներկայացուցիչները պնդում են, որ Դաշգին Գյուլմամեդովի ձերբակալությունը իրականացվել է «Վրաստանում ադրբեջանցիների շարժումը ճնշելու` Ադրբեջանի կառավարության գաղտնի ծրագրի» շրջանակներում:
Հիշեցնենք, որ 2007 թվականին ՎԱԱԱ ներկայացուցիչ Ֆազիլ Ալիևը իր թեկնածությունն էր առաջադրել Վրաստանի նախագահական ընտրությունների ժամանակ: ՎԱԱԱ ներկայացուցիչները բազմիցս հայտարարել են, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ենթարկվում են հետապնդման:

Задержан глава Национальной ассамблеи азербайджанцев Грузии
В Баку 10 марта задержан глава Национальной ассамблеи азербайджанцев Грузии (НААГ) Дашгын Гюльмамедов. Об этом сообщает агентство «REGNUM».
Представители правоохранительных органов заявили, что задержание Гюльмамедова связано возбужденным против него в декабре 2008 года с уголовным делом по подозрению в мошенничестве.
В то же время представители НААГ утверждают, что все это связано с «тайным планом правительства Азербайджана подавить движение азербайджанцев в Грузии».
Напомним, что в 2007 году представитель НААГ Фазиль Алиев выдвигался на должность президента Грузии. Члены организации неоднократно заявляли, что подвергаются притеснениям со стороны азербайджанских властей.