Կայացավ էներգետիկայի նախարարների հինգերորդ հանդիպումը
Այսօր Երևանում կայացավ Սևծովյան տնտեսական համագործակցության անդամ երկրների էներգետիկայի նախարարների հինգերորդ հանդիպումը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը անցած տարվա նոյեմբերին ստանձնել է ՍԾՏՀ նախագահությունը:
Քննարկման առարկան էներգետիկայի ոլորտում ՍԾՏՀ և Եվրամիության գործողությունների համատեղ ծրագրի իրականացման համար մեխանիզմների ստեղծման վերաբերյալ փաստաթուղթն էր:
Դրա նպատակն է միավորել Սևծովյան էլեկտրաէներգետիկական օղակը և եվրոպական էներգետիկական համակարգերը, որի արդյունքում Եվրոպայի ու ՍԾՏՀ-ի համագործակցությունը տեղի կունենա այդ երկու օղակների միավորման արդյունքում։
Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանի խոսքով, նմանատիպ քննարկումներն ու կարծիքների փոխանակումը հնարավորություն կտա Հայաստանին և ՍԾՏՀ անդամ մյուս երկրներին ընդլայնել համագործակցության սահմանները:
Ա. Մովսիսյանը կարևորեց փաստը, որ ծրագրի իրականացման ընթացքում պետք է ուշադրություն դարձվի, որ առկա ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը բացասաբար չանդրադառնա այդ գործընթացի վրա և չդառնա ընդունված որոշումների սառեցման պատճառ:

Today the 5th meeting of Energy Ministers of the Black Sea Economic Cooperation member states was launched in Yerevan.
Remind that Armenian has been BSEC presiding state since November, 2008.
The document on working out BSEC and the EU actions joint program mechanisms in the sphere of energy was on the agenda for discussion.
The document has a mission to unify the Black Sea energy tie and the European energy systems, to serve grounds for BSEC-EU cooperation.
Armenian Minister of Energy and Natural Resources Armen Movsisyan thinks, similar discussions will allow Armenia and the other BSEC members to promote cooperation.
Movsisyan said, special attention should be attached so that the world financial-economic crisis has no negative impact on the process of the program or does not freeze its implementation.