Կայացավ էներգետիկայի նախարարների հինգերորդ հանդիպումը
Այսօր Երևանում կայացավ Սևծովյան տնտեսական համագործակցության անդամ երկրների էներգետիկայի նախարարների հինգերորդ հանդիպումը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը անցած տարվա նոյեմբերին ստանձնել է ՍԾՏՀ նախագահությունը:
Քննարկման առարկան էներգետիկայի ոլորտում ՍԾՏՀ և Եվրամիության գործողությունների համատեղ ծրագրի իրականացման համար մեխանիզմների ստեղծման վերաբերյալ փաստաթուղթն էր:
Դրա նպատակն է միավորել Սևծովյան էլեկտրաէներգետիկական օղակը և եվրոպական էներգետիկական համակարգերը, որի արդյունքում Եվրոպայի ու ՍԾՏՀ-ի համագործակցությունը տեղի կունենա այդ երկու օղակների միավորման արդյունքում։
Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանի խոսքով, նմանատիպ քննարկումներն ու կարծիքների փոխանակումը հնարավորություն կտա Հայաստանին և ՍԾՏՀ անդամ մյուս երկրներին ընդլայնել համագործակցության սահմանները:
Ա. Մովսիսյանը կարևորեց փաստը, որ ծրագրի իրականացման ընթացքում պետք է ուշադրություն դարձվի, որ առկա ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը բացասաբար չանդրադառնա այդ գործընթացի վրա և չդառնա ընդունված որոշումների սառեցման պատճառ:

Состоялась пятая встреча министров энергетики ОЧЭС
Темой обсуждения в энергетической сфере стал документ закрепляющий программу действий по сотрудничеству ОЧЭС и Евросоюза.
Цель документа – объединить черноморскую и европейскую энергетические системы, в результате чего сотрудничество двух организаций будет проходить в объединении.
По словам министра энергетики и природных ресурсов Армена Мовсисяна, подобный обмен мнениями Армении и другим участникам ОЧЭС расширить рамки сотрудничества.
А. Мовсисян отметил также тот факт, что в ходе осуществления программы необходимо следить за тем, чтобы мировой финансовый кризис не оказал на нее негативного воздействия и не стал причиной заморозки каких-либо проектов.