ԱՄՆ նախագահը խոստովանել է
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման «G20»-ի երկրների առաջնորդներին կոչ է արել ապրիլին Լոնդոնում կայանալիք գագաթաժողովում համաձայնեցնել լրացուցիչ գործողությունները` ուղղված համաշխարհային ճգնաժամի հաղթահարմանը: Ինչպես տեղեկացնում է Գազետան, այս մասին հայտնել է Ռիա Նովոստին` վկայակոչելով գերմանական «Welt» պարբերականին:
Օբաման հայտնել է, որ ԱՄՆ-ը պատրաստ են օրինակ ծառայել բոլորի համար, ովքեր ցանկանում են վերականգնել համաշխարհային տնտեսությունը և վերադարձնել ֆինանսական համակարգի նկատմամբ փոշիացված վստահությունը:
«Եթե լոնդոնյան գագաթաժողովը նոր համատեղ միջոցառումներին ուղղված քայլեր ձեռնարկի, մենք կարող ենք հարթել տնտեսության վերականգնման ճանապարհը և կանխել հետագա ճգնաժամերը», - նշել է Օբաման:
ԱՄՆ նախագահը նաև պատրաստակամություն է հայտնել` գնալ «ենթակառուցվածքների խորքը գնացող բարեփոխումների»` միևնույն ժամանակ «G-20»-ի երկրներին հիշեցնելով` այլ երկրներին ֆինանսական աղետից փրկելու իրենց պարտքի մասին:
Բարաք Օբամայի կարծիքով, «Մեծ քսանյակը»-ը պետք է շտապ կարգով գումարներ տրամադրի` զարգացող երկրների կայունացման և Արժույթի միջազգային հիմնադրամի և տարածաշրջանային զարգացման բանկերի պահուստային հզորության ավելացման համար:
Վերջում ԱՄՆ նախագահը խոստովանել է, որ ԱՄՆ-ը ունեն պատասխանատվության իրենց բաժինը` համաշխարհային ճգնաժամի առումով, սակայն լոնդոնյան գագաթաժողովը, ըստ Օբամայի, հնարավորություն է տալիս նրա մասնակիցներին «աշխատել միասնաբար` կայուն աճին վերադառնալու համար, որը հնարավոր է միայն բաց ու թափանցիկ շուկաների» պարագայում:

Президент США признался
Президент США Барак Обама призвал лидеров G20 на предстоящем в апреле саммите в Лондоне согласовать дополнительные действия по выходу мировой экономики из кризиса. Как передает Газета.ру, ссылаясь на РИА Новости, об этом говорится в опубликованной в немецкой газете Welt статье.
Обама подчеркивает, что США готовы служить примером для тех, кто хочет восстановить мировую экономику и вернуть утраченное доверие к финансовой системе. «Если лондонский саммит предпримет шаги по запуску новых совместных мер, мы сможем расчистить дорогу к восстановлению экономики и предупредить будущие кризисы», - цитирует источник слова Обамы.
Президент США отметил также, что готов «к далеко идущим реформам по регулятивной инфраструктуре», при этом напомнив странам G20 об их долге спасти другие государства от непосредственного финансового краха.
По мнению Обамы, «большая двадцатка» должна быстро предоставлять деньги, чтобы стабилизировать развивающиеся страны и в значительной мере увеличить резервную мощность Международного валютного фонда и региональных банков развития.
В заключении Обама признал, что США несет долю ответственности за кризис, но добавил, что лондонский саммит представляет его участникам возможность «работать вместе, чтобы вернуться к стойкому росту, который возможен только при открытых и прозрачных рынках».