ԱՄՆ նախագահը խոստովանել է
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման «G20»-ի երկրների առաջնորդներին կոչ է արել ապրիլին Լոնդոնում կայանալիք գագաթաժողովում համաձայնեցնել լրացուցիչ գործողությունները` ուղղված համաշխարհային ճգնաժամի հաղթահարմանը: Ինչպես տեղեկացնում է Գազետան, այս մասին հայտնել է Ռիա Նովոստին` վկայակոչելով գերմանական «Welt» պարբերականին:
Օբաման հայտնել է, որ ԱՄՆ-ը պատրաստ են օրինակ ծառայել բոլորի համար, ովքեր ցանկանում են վերականգնել համաշխարհային տնտեսությունը և վերադարձնել ֆինանսական համակարգի նկատմամբ փոշիացված վստահությունը:
«Եթե լոնդոնյան գագաթաժողովը նոր համատեղ միջոցառումներին ուղղված քայլեր ձեռնարկի, մենք կարող ենք հարթել տնտեսության վերականգնման ճանապարհը և կանխել հետագա ճգնաժամերը», - նշել է Օբաման:
ԱՄՆ նախագահը նաև պատրաստակամություն է հայտնել` գնալ «ենթակառուցվածքների խորքը գնացող բարեփոխումների»` միևնույն ժամանակ «G-20»-ի երկրներին հիշեցնելով` այլ երկրներին ֆինանսական աղետից փրկելու իրենց պարտքի մասին:
Բարաք Օբամայի կարծիքով, «Մեծ քսանյակը»-ը պետք է շտապ կարգով գումարներ տրամադրի` զարգացող երկրների կայունացման և Արժույթի միջազգային հիմնադրամի և տարածաշրջանային զարգացման բանկերի պահուստային հզորության ավելացման համար:
Վերջում ԱՄՆ նախագահը խոստովանել է, որ ԱՄՆ-ը ունեն պատասխանատվության իրենց բաժինը` համաշխարհային ճգնաժամի առումով, սակայն լոնդոնյան գագաթաժողովը, ըստ Օբամայի, հնարավորություն է տալիս նրա մասնակիցներին «աշխատել միասնաբար` կայուն աճին վերադառնալու համար, որը հնարավոր է միայն բաց ու թափանցիկ շուկաների» պարագայում:

Obama calls for bold and coordinated action at G20 summit
US President Barack Obama called for the world's leading countries to take «bold, comprehensive and coordinated action» to stem the global economic crisis when they meet at a G20 summit in London next week, Ria Novosti reports referring to Welt, according to Gazeta.ru.
«If the London Summit helps galvanize collective action, we can forge a secure recovery, and future crises can be averted,» Obama said.
«We are living through a time of global economic challenges that cannot be met by half measures or the isolated efforts of any nation,» he noted.
«Now, the leaders of the Group of 20 have a responsibility to take bold, comprehensive and coordinated action that not only jump-starts recovery, but also launches a new era of economic engagement to prevent a crisis like this from ever happening again.»
«Only coordinated international action can prevent the irresponsible risk-taking that caused this crisis. That is why I am committed to seizing this opportunity to advance comprehensive reforms of our regulatory and supervisory framework,» the US President said.
Obama called stronger capital and disclosure requirements, as well as a crackdown on offshore tax havens, another European priority.
«If we continue to let financial institutions around the world act recklessly and irresponsibly, we will remain trapped in a cycle of bubble and bust,» Obama called.
Obama noted the G20 meeting provides a forum for the leaders world's largest economies to work together to solve global problems.