Պուտինը կվերանայի հարաբերությունները ԵԽ երկրների հետ
Ռուսասատանը կվերանայի հարաբերությունները Եվրախորհրդի երկրների հետ, եթե Մոսկվայի շահերն անտեսվեն: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է Ռիա-Նովստի գործակալությունը, հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը` Սոչուիում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
«Եթե Ռուսասատանի շահերն անտեսվեն, ապա մենք էլ պետք է հարկադրված լինենք վերանայել մեր հարաբերությունների սկզբունքները,- ասել է ՌԴ վարչապետը և հավելել - Ես շատ կցանկանայի, որ գործը դրան չհասնի»:
Միաժամանակ Պուտինը հայտարարել է, որ անիմաստ է լուծել ռուսական գազի արտահանման ծավալների մեծացման խնդիրը առանց մատակարարողի:
«Շատ կցանկանայի, որ մեր ձայնը լսվեր: Մենք պատրաստ ենք մեր բոլոր գործընկերների հետ համատեղ կառուցողական աշխատանք սկսել»,- ավելացրել է Ռուսաստանի վարչապետը:
Խոսելով Բրյուսելում Ուկրաինայի և Եվրախորհրդի կողմից ընդունված հռչակագրի մասին, Պուտինը նշել է, որ ներդրումների հաջողության գլխավոր գրավականը, ինչպես գրված է հռչակագրում, կարող է լինել միայն գազի արդյունահանման ծավալը:
Դրա հետ մեկտեղ Պուտինը նշել է, որ էներգետիկայի բնագավառում Ռուսաստանի և գրեթե բոլոր եվրոպական ընկերությունների միջև ստեղծվել են շատ գործնական և գործընկերային հարաբերություններ:
«Դա վերաբերում է ածուխին, ատոմային էներգիային, էլեկտրաէներգիային, որտեղ եվրոպական ընկերությունները կատարել են մեծ ներդրումներ: Մենք Եվրոպայում գնում ենք գազատրանսպորտային սարքավորումներ` 26 միլիարդ դոլարի հասնող գումարով», - հավելել է Պուտինը:

Putin says Russia to review relations with European Union
Russia will start reviewing its relations with the European Union should Moscow's interests be ignored, Prime Minister Vladimir Putin said at a press conference in Sochi, Ria Novosti reports.
«If Russia's interests are ignored, we will also have to start reviewing the fundamentals of our relations,» Putin said. «We would very much like for things not to reach this point.»
Russian Energy Minister Sergei Shmatko said earlier in the day that Russia had been effectively excluded from talks at an international investment conference in Brussels on the modernization of the Ukrainian gas pipeline network, adding that the conference, convened by the European Commission, was limited to discussions between Ukraine and the EU.
However Ukrainian news agency Unian said Kiev and Brussels intended to involve Moscow in the modernization of the network if Russia wanted to take part in the project.
«Ukraine, just like the European Union, has the definite intention to attract Russia as a partner in this large reconstruction and modernization program,» Prime Minister Yulia Tymoshenko said.
The Russian premier also told journalists that a declaration on the gas market adopted in Brussels by Ukraine and the EU was poorly thought-out and unprofessional.
Putin said the European Commission had refused to combine efforts with Russia to jointly allocate funds to Ukraine, whose economy has been badly hit by the global financial crisis.
«We discussed at meetings uniting the efforts of Russia and the European Commission, but we were told that the European Commission has no money for Ukraine,» he said.