ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հաղորդագրություն է տարածել
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում ասվում է. «Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանի վարույթում քննվող թիվ ԵՔՐԴ-0567/01/08 (62215908) քրեական գործով մեղադրող դատախազները վերանայել են գործով ամբաստանյալներ Շանթ Հարությունյանին, Ալեքսանդր Արզումանյանին, Հակոբ Հակոբյանին, Գրիգոր Ոսկերչյանին, Սուրեն Սիրունյանին, Մյասնիկ Մալխասյանին, Սասուն Միքայելյանին առաջադրված մեղադրանքները:
Նկատի ունենալով, որ գործի դատական քննության ընթացքում` 2009թ. մարտի 18-ին, ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից ընդունված «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքով փոփոխություններ են կատարվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ և 300-րդ հոդվածներում, մեղադրողները որոշել են դադարեցնել նշված ամբաստանյալների նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի 1-ին մասով քրեական հետապնդումը, իսկ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 3-րդ մասով առաջադրված մեղադրանքը` փոփոխել և առաջադրել նոր մեղադրանք:
Հաշվի առնելով հանրության հետաքրքրությունը՝ ՀՀ դատախազության ինտերնետային էջում տեղադրվել են քրեական հետապնդումից մասամբ հրաժարվելու, առաջադրված մեղադրանքը փոփոխելու և նոր մեղադրանք առաջադրելու մասին որոշումները»:

Генпрокуратура Армении распространила заявление
Генпрокуратура Армении распространила сообщение, в котором говорится: «Прокуроры, выступающие с обвинением по уголовному делу ЕКРД-0567/01/08 (62215908), рассматривающемуся в суде общей юрисдикции общин Центр и Норк-Мараш пересмотрели выдвинутые обвинения против подсудимых Шанта Арутюняна, Александра Арзуманяна, Акопа Акопяна, Григра Воскерчяна, Сурена Сирунаяна, Мясника Малхасяна и Сасуна Микаеляна.
Учитывая, что в ходе судебного расследования 18 марта 2009 года Национальное собрание Армении утвердило изменения в Уголовном кодексе Армении в статьях 225 и 300, обвинители решили прекратить уголовное преследование по 1 части 300 статьи, а также пересмотреть обвинения по 3 части 225 статьи УК Армении, предъявив новые обвинения.
Учитывая общественный интерес, на сайте Генпрокуратуры размещены решения об изменении предъявленных обвинений».