Սահմանի բացումը` այլընտրանք բեռնափոխադրողների համար
«Ես այնպիսի ոլորտ եմ ներկայացնում, որ ինձ համար ցանկալի է, որ Հայաստանի բոլոր սահմանները բաց լինեն: Թուրքիայի հետ սահմանի բաց լինելը կհեշտացնի մեր աշխատանքը, մենք կունենանք այլընտրանք և մրցակցային դաշտը կկայունանա», հայատարարեց Հայաստանի Միջազգային փոխադրումների ասոցացիայի գլխավոր քարտուղար Հերբերտ Համբարձումյանը:
Տեղեկացնենք, որ ասոցացիայի գլխավոր քարտուղարի խոսքերի համաձայն` կազմակերպությունը զբաղվում է միայն ավտոտրանսպորտային բեռնափոխադրումներով, ունի 300 մեծ բեռնատար ավտոմեքենաներ և կազմակերպությանն անդամակցված են ավտոբեռնափոխադրում իրականացնող 25 իրավաբանական անձիք:
Հայ-թուրքական սահմանի բացումը Հ. Համբարձումյանը կարևորեց նախ և առաջ այլընտրանք ունենալու տեսնակյունից, քանի որ այժմ Հայաստանն ավտոբեռնատափոխադրում իրականացնում է միայն մեկ երթուղով` այն է Երևան-Փոթի-Նովոռոսիսկ-Մոսկվա:
Նշենք, որ բեռնափոխադրում այս կազմակերպությունն իրականացնում է հիմնականում Ռուսաստանի հետ, փոքր քանակով Ուկրաինայի, Բելառուսի և եվրոպական մի շարք երկրների հետ:
Ըստ Հ. Համբարձումյանի Թուրքիայի հետ սահմանի բացումը և այլ երթուղիների առաջ գալը կնպաստի մրցակցության ուժեղացմանը, ինչպես նաև կնվազեն բեռնափոխադրման ավտոճանապարհային ծախսերը:
Ավտոճանապարհային բեռնափոխադրման համար, ըստ ասոցացիայի գլխավոր քարտուղարի, հատկապես խոչընդոտ են հանդիսանում Շենգենյան գոտում գտնվող երկրների վիզաների ստացումը, ինչի արդյունքում շատ հաճախ բեռնատերերը իրենց բեռները տեղափոխում են արտասահմանյան բեռնափոխադրողների միջոցով:
Այնուամենայնիվ, Հ. Համբարձումյանն ընդգծեց, որ վրացական իշխանությունների հետ բեռնափոխադրում իրականացնելու հարցում խնդիրներ չեն առաջանում և բեռները կարող են երկար մնալ Վրաստանում` միայն եղանակային պայմաններից ելնելով:

Opening of borders - an alternative for freight forwarders
«I represent a sphere which would favor the opening of all the Armenian borders. The opening of Armenian-Turkish borders would make our work easier, by providing us an alternative and stabilizing the competitive field,» the Secretary General of the International Freight Association in Armenia Herbert Hambardzumyan said.
According to him, the organization deals with the road freight transport, has 300 big trucks and 25 legal entities conducting road freights have membership to the organization.
H. Hambardzumyan signified the opening of the Armenian - Turkish border since first of all, it will provide an alternative for freight forwarders in our country. Now Armenia carries out road freight transport on a single route – Yerevan-Poti-Novorosiysk-Moscow.
The organization carries out freight transport with Russia mainly, as well as with Ukraine, Belarus and a number of European countries.
The opening of borders and new routes will contribute to the enhancement of the competition, the road freight transport fees will decrease.
H. Hambardzumyan emphasized that no hindrances rise during the freight transport with Georgian authorities and the cargo may have a long stay in Georgia only because of the grave weather conditions.