The Beatles-ի պրոդյուսերը մեղադրվում է սպանության մեջ
Հանրահայտ ամերիկացի երաժշտական պրոդյուսեր Ֆիլ Սպեկտորը, որը ժամանակին աշխատել է լեգենդար The Beatles-ի հետ, մեղավոր է ճանաչվել դերասանուհի Լանա Քլաքսոնի սպանության մեջ: Այս մասին գրում է Վզգլյադ-ը:
Պաշտոնապես Սպեկտորը մեղավոր է ճանաչվել 2003թ.-ին: Այդ ժամանակվանից գործի առիթով տեղի են ունեցել բազմաթիվ նախաքննական և դատական լսումներ: Վերջին փուլը տևել է 5 ամիս:
Այժմ 68-ամյա պրոդյուսերին սպասվում է պատիժ` 15 տարուց մինչև ցմահ բանտարկություն: Դատավճիռը կներակայցվի մայիսի 29-ին, իսկ մինչ այդ նա կալանքի տակ կմնա: Այնուամենայնիվ, մեղադրյալի փաստաբանը հայտարարել է, որ իր պաշտպանյալը կբողոքարկի: «Արդարադատությունն այսօր չկայացավ», - ասել է փաստաբան Դորոն Վայնբերգը:
Լոս Անջելեսի Գերագույն դատարանում ներկաների խոսքերով, Ֆիլ Սպեկտորը թեև հագնվել էր բավականին արտասովոր` սև կոստյում և վառ կարմիր փողկապ, միևնույն է, ինքնամոռաց տեսք ուներ և իրեն անվստահ էր պահում:
Դատական խորհրդին որոշման կայացման համար 30 ժամ է անհրաժեշտ եղել, սակայն արդյունքում մեղադրանքն ընդունվել է միաձայն:
Նշենք, որ 40-ամյա Լանա Քլարքսոնը սպանվել էր Ֆիլ Սպեկտորի ամառանոցում` բերանի մեջ կրակոցից:
Սպեկտորի փաստաբանը համառում է, որ ոչ այն ժամանակ, ոչ էլ այժմ դատարանին չեն ներկայացվել մեղադրանքն ապացուցող համոզիչ ապացույցներ: Նա վստահ է, որ բողոքարկումից հետո իր հաճախորդի ճակատագիրը կփոխվի, քանի որ «Սպեկտորի գործում սխալներն այնքան ակնորոշ են, որ դրանք ապացուցելը հեշտ կլինի»:

Продюсер The Beatles признан виновным в убийстве
Известный американский музыкальный продюсер Фил Спектор, в свое время работавший с легендарной группой The Beatles, признан виновным в убийстве актрисы Ланы Кларксон, передает «Взгляд».
Официальные обвинения в убийстве были предъявлены Спектору в ноябре 2003 года. С тех пор в разбирательстве по делу состоялось множество предсудебных и судебных слушаний. Последний раунд длился пять месяцев.
Сейчас 68-летнему продюсеру грозит от 15 лет тюрьмы до пожизненного заключения. Приговор Спектору будет оглашен 29 мая, а до тех пор он останется под стражей. Между тем адвокат обвиняемого заявил, что его клиент намерен подать апелляцию. «Правосудие сегодня не восторжествовало», - сказал адвокат Дорон Вайнберг.
По словам присутствовавших на процессе в Верховном суде Лос-Анджелеса, Фил Спектор хоть и был одет весьма экстравагантно - в черный костюм и яркий алый галстук, выглядел растерянным и вел себя неуверенно.
Суду присяжных понадобилось 30 часов для принятия решения, однако в результате вердикт «виновен» был вынесен единогласно.
40-летняя актриса Лана Кларксон была убита выстрелом в рот на вилле Фила Спектора в Лос-Анджелесе.
Во время оглашения вердикта обвиняемый соблюдал молчание, а его жена плакала.
Адвокат Спектора настаивает, что ни тогда, ни сейчас суду не были предъявлены убедительные доказательства вины обвиняемого. Адвокат не сомневается, что после подачи апелляции судьба его подзащитного изменится, так как «судебные ошибки в деле Спектора настолько очевидны, что их будет легко доказать».