Լևոն Արոնյան. «Սատանան գիտի, ինչ-որ էտյուդ է ստացվում…»
ՖԻԴԵ-ի «Գրան Պրի» մրցաշարի երկրորդ տուրում Լևոն Արոնյանը ծանր պայքարում առավելության հասավ մեր մյուս շախմատիստի` Վլադիմիր Հակոբյանի նկատմամբ: Շախմատային մեկնաբան Յուրի Վասիլևը հայ գրոսմայստերներին մի քանի հարցեր է ուղղել, որոնք ներկայացնում ենք մեր ընթերցողների ուշադրությանը:
- Վլադիմիր, «Նովոստի» գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել էիք, որ Լևոն Արոնյանի քայլերը շատ դժվար է կռահել, որ նա միշտ յուրահատուկ խաղ է ցուցադրում: Այս պարտիայում ո՞ր քայլն էր Ձեզ համար անսպասելի:
- Ես խոսում էի այն պարտիաների մասին, որոնցում դինամիկան շատ է: Նման դեպքերում Արոնյանի մտքերը շատ դժվար է կռահել: Իսկ դիրքային պայքարում, որին ականատես եղաք նաև մեր պարտիայում, ես տեսնում էի Լևոնի գաղափարները: Խնդիրն այն էր, որ չէի կարողանում դիմակայել:
- Լևոն, ո՞ր պահն էր Ձեզ համար ամենադժվարը:
- Վերջնամասը: Ես նյարդայնանում էի` կարծելով, որ ձեռքից բաց եմ թողնելու հաղթանակը: Հետո լավ մտածեցի ու հասկացա, որ ձին անպայման պետք է հայտնվի f5 դաշտում: Գոհ եմ, որ գտա այդ պլանը: Չգիտեմ, հնարավոր է` սևերն այնտեղ էլ կարող էին դիմանալ: Սատանան գիտի, ինչ-որ էտյուդ է ստացվում…
- Վլադիմիր, Արոնյանի հետ անձնական հանդիպումներում հաշիվն ինչպիսի՞ն է:
- Բանն այն է, որ երբ ես հաղթում էի Հայաստանի առաջնություններում, Լևոնն ընդամենը 14-15 տարեկան էր: Ես տեսնում էի, որ տղան շատ տաղանդավոր է…
- Ի՞նչ տեղեր էր գրավում Լևոնը, երբ Դուք հաղթում էիք Հայաստանի առաջնություններում:
- Անկեղծ ասած` այն ժամանակ ինձ հետաքրքրում էր միայն իմ առաջին տեղը, իսկ թե մեկ ուրիշն ինչ տեղ է գրավում, քիչ էր արժանանում իմ ուշադրությանը:
Արոնյանը ժպիտով պատասխանում է. «Այն ժամանակ ես մի անգամ մինուս հավաքեցի»: Վլադիմիրը ժպտալով շարունակում է.
- Իրականում վերջին շրջանում մենք շատ հազվադեպ ենք հանդիպում: Միգուցե սա երկրորդ պարտիան է, որն անցկացնում ենք վերջին հինգ տարիների ընթացքում:

Левон Аронян: «Черт его знает, какой-то этюд получается...»
В рамках второго тура Гран-при ФИДЕ в Нальчике Левон Аронян в тяжелой борьбе добился преимущества над вторым представителем Армении Владимиром Акопяном. Шахматный комментатор Юрий Васильев задал армянским гроссмейстерам несколько вопросов.
- Владимир, давая интервью агентству «Новости», вы сказали, что ходы Левона Ароняна очень трудно угадать, он всегда играет очень оригинально. Какой ход в этой партии явился для вас неожиданным?
- Я говорил о тех партиях, в которых много динамики. В таких партиях идеи Ароняна трудно угадывать. А в позиционной борьбе, которая получилась у нас, я видел идеи Левона, проблема была в том, что я не мог им противостоять.
- Левон, какой момент в партии был для вас самым трудным?
- В конце. Я занервничал, думал, что упускаю выигрыш. Я задумался и понял, что конь белых обязательно должен попасть на f5. Доволен, что нашел этот план. Не знаю, может быть, черные там и могут удержать, черт его знает, какой-то этюд получается…
- Владимир, какой счет в ваших личных встречах с Левоном?
- Дело в том, что когда я выигрывал чемпионаты Армении, Левону было лет 14- 15. Я видел, что мальчик очень талантливый…
- Какие места занимал Левон, когда вы выигрывали чемпионаты Армении?
- Да, честно говоря, меня тогда интересовало мое первое место, а какое кто-то другой занимает, мало волновало…
Аронян с улыбкой подает голос: «Минус раз я набирал тогда». Владимир с улыбкой продолжает:
- На самом деле мы очень редко стали встречаться последнее время. Это, может быть, вторая партия, что мы сыграли за последние пять лет.