Լևոն Արոնյան. «Սատանան գիտի, ինչ-որ էտյուդ է ստացվում…»
ՖԻԴԵ-ի «Գրան Պրի» մրցաշարի երկրորդ տուրում Լևոն Արոնյանը ծանր պայքարում առավելության հասավ մեր մյուս շախմատիստի` Վլադիմիր Հակոբյանի նկատմամբ: Շախմատային մեկնաբան Յուրի Վասիլևը հայ գրոսմայստերներին մի քանի հարցեր է ուղղել, որոնք ներկայացնում ենք մեր ընթերցողների ուշադրությանը:
- Վլադիմիր, «Նովոստի» գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել էիք, որ Լևոն Արոնյանի քայլերը շատ դժվար է կռահել, որ նա միշտ յուրահատուկ խաղ է ցուցադրում: Այս պարտիայում ո՞ր քայլն էր Ձեզ համար անսպասելի:
- Ես խոսում էի այն պարտիաների մասին, որոնցում դինամիկան շատ է: Նման դեպքերում Արոնյանի մտքերը շատ դժվար է կռահել: Իսկ դիրքային պայքարում, որին ականատես եղաք նաև մեր պարտիայում, ես տեսնում էի Լևոնի գաղափարները: Խնդիրն այն էր, որ չէի կարողանում դիմակայել:
- Լևոն, ո՞ր պահն էր Ձեզ համար ամենադժվարը:
- Վերջնամասը: Ես նյարդայնանում էի` կարծելով, որ ձեռքից բաց եմ թողնելու հաղթանակը: Հետո լավ մտածեցի ու հասկացա, որ ձին անպայման պետք է հայտնվի f5 դաշտում: Գոհ եմ, որ գտա այդ պլանը: Չգիտեմ, հնարավոր է` սևերն այնտեղ էլ կարող էին դիմանալ: Սատանան գիտի, ինչ-որ էտյուդ է ստացվում…
- Վլադիմիր, Արոնյանի հետ անձնական հանդիպումներում հաշիվն ինչպիսի՞ն է:
- Բանն այն է, որ երբ ես հաղթում էի Հայաստանի առաջնություններում, Լևոնն ընդամենը 14-15 տարեկան էր: Ես տեսնում էի, որ տղան շատ տաղանդավոր է…
- Ի՞նչ տեղեր էր գրավում Լևոնը, երբ Դուք հաղթում էիք Հայաստանի առաջնություններում:
- Անկեղծ ասած` այն ժամանակ ինձ հետաքրքրում էր միայն իմ առաջին տեղը, իսկ թե մեկ ուրիշն ինչ տեղ է գրավում, քիչ էր արժանանում իմ ուշադրությանը:
Արոնյանը ժպիտով պատասխանում է. «Այն ժամանակ ես մի անգամ մինուս հավաքեցի»: Վլադիմիրը ժպտալով շարունակում է.
- Իրականում վերջին շրջանում մենք շատ հազվադեպ ենք հանդիպում: Միգուցե սա երկրորդ պարտիան է, որն անցկացնում ենք վերջին հինգ տարիների ընթացքում:

In the second round of FIDE “Grand Prix” tournament Levon Aronian and Vladimir Hakopian set was hard enough. In the end, Levon Aronian won his Armenian elder partner. Yuri Vasilev, chess reporter, had a chance to give some questions to the Armenian GM-s.
- Vladimir in your interview given to “Novosti” agency you have said that it is difficult to guess Aronian’s steps, that he always plays in a different, interesting way. What step was unexpected for you in this set?
- I meant those sets where there is much dynamics. In those cases it is difficult to guess Aronian’s steps. In this case I could see all his steps, but it was a problem for me to confront.
-Levon, which part was the most difficult for you?
- The final, I was nervous, I thought I was losing the game. Then I thought and understood that the horse should be put in f5 field. I am happy I could think of that plan. Well, devil knows what turns out.
-Vladimir, what relations do you have with Levon?
-The thing is that when I was winning in the championships of Armenia, Levon was a boy of 14-15. I could see he was really talented.
-What was Levon’s success when you were winning in those championships?
-To tell the truth, I was too busy with my own success and victories. I don’t remember anybody else’s victories.
Aronian remembers that once he played in minus. Vladimir Hakopian said: “We meet rarely. I think that it was our second set in the last five years.”