Ամերիկացի լրագրողին Իրանում ձերբակալել են լրտեսության համար
Իրանի հեղափոխական դատարանն լրագրող Ռոքսանա Սաբերին դատապարտել է 8 տարվա ազատազրկման` ԱՄՆ-ի օգտին լրտեսութուն անելու մեղադրանքով: Այս մասին գրում է «France Presse»-ը, որին տեղեկություններ են տվել լրագրողի հարազատները:
31-ամյա Սաբերին, ով ԱՄՆ-ի և Իրանի քաղաքացի էր, ձերբակալվել էր հունվարի 31-ին: Իրանի իշխանությունները նրան մեղադրել են ԱՄՆ լրատվամիջոցների հետ համագործակցության շարունակականության մեջ` լրագրողական անցագրի ժամկետի ավարտից հետո:
Սաբերին, ով ծնվել և մեծացել է ԱՄՆ Հյուսիսային Դակոտա նահանգում, վերջին 6 տարիներին աշխատել է Իրանում, իսկ անցագրի ժամկետը լրացել է 2006-ին: Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտգործնախարարությունում ենթադրում են, որ ռեպորտաժներ պատրաստելու առիթն օգտագործելով, Ռոքսանա Սաբերին զբաղվել է լրտեսական գործունեությամբ:
Ապրիլի 8-ին լրագրողի հանդեպ պաշտոնական մեղադրանք է ներկայացվել, իսկ դատավարությունը սկսվել է ապրիլի 13-ին` դռնփակ նիստում:

An American journalist jailed in Iran has been convicted of spying and sentenced to eight years in prison, her lawyer said Saturday, dashing any hopes for her quick release, yahoo news reported.
The verdict was the first time Iran has found an American journalist guilty of spying, and it was unclear how the conviction would affect recent overtures by the Obama administration for better relations and engagement with Washington's longtime adversary.
Roxana Saberi, a 31-year-old dual American-Iranian citizen, was arrested in late January and initially accused of working without press credentials that had expired in 2006. But earlier this month, an Iranian judge leveled a far more serious allegation, charging her with spying for the United States.
The United States has called the charges against Saberi baseless and has demanded her release, and the conviction and prison sentence could put strains on efforts to improve ties.