Հայաստան կժամանի ԴՄԱ գլխավոր քարտուղարը
ՀՀ գլխավոր դատախազի հրավերով 2009 թվականի ապրիլի 22-ին Երևան կժամանի Դատախազների Միջազգային Ասոցիացիայի Գլխավոր Քարտուղար Հ. Մ. Շոլցը:
Ինչպես տեղեկացնում են Հայաստանի Հանրապետության Դատախազությունից, հանդիպման ընթացքում նախատեսվում է քննարկել ՀՀ գլխավոր դատախազության և օտարերկրյա պետությունների դատախազությունների միջև միջազգային-իրավական համագործակցության զարգացման ուղիներին, ինչպես նաև` ԴՄԱ-ի՝ 2010 թվականի տարածաշրջանային հերթական կոնֆերանսը Հայաստանում անցկացնելու հետ կապված հարցեր: Գլխավոր դատախազի այս առաջարկին տրվել է նախնական համաձայնություն:
Բացի այդ՝ նախատեսվում է, որ 2010 թ. Հայաստանում կանցկացվի նաև Եվրոպայի գլխավոր դատախազների կոնֆերանսը: ՀՀ գլխավոր դատախազի առաջարկն ընդունվել է Եվրոպայի Դատախազների Խորհրդատվական Խորհրդի կողմից, որի մասին հայտնել է Խորհրդի քարտուղար տիկին Աննա Կապելոն՝ Երևանում ապրիլի 15-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում կայացած հանդիպման ժամանակ: Վերջինս Հայաստանում էր ապրիլի 14-ից 18-ն ընկած ժամանակահատվածում:
Աղբյուրի փոխանցմամբ` աշխատանքային հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են կոնֆերանսի կազմակերպմանը և ֆինանսավորմանը վերաբերող հարցեր, որոնց շուրջ ձեռք է բերվել նախնական պայմանավորվածություն:

IAP Secretary General to arrive in Armenia
Following the invitation of the Armenian Prosecutor General, the Secretary General of the International Association of Prosecutors H. M. Scholz will arrive in Yerevan on April 22.
According to the Armenian Prosecutor’s office, during the meeting issues on the promotopn of the international-legal cooperation between Armenian and foreign Prosecutor Offices, as well as over holding the IAP regional conference in Armenia in 2010 will be discussed. The offer made by the Armenian Prosecutor General received a preliminary consent.
Besides, the conference of the European Prosecutors General is scheduled to be held in Armenia in 2010. This has been informed by the Secretary of the European Prosecutors’ Advisory Board Anna Capello during her meeting with the Armenian Prosecutor General in Yerevan on April 15.