Լևոն Արոնյանը և երեխաները
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, Նալչիկում ընթացող ՖԻԴԵ-ի «Գրան Պրի» մրցաշարի 9-րդ տուրում առաջինը խաղատախտակի առջևից հեռացան Բորիս Գելֆանդն ու Լևոն Արոնյանը: Մրցակիցները ճիշտ գնահատեցին իրավիճակը և խելամտորեն խուսափեցին այն ամենից, ինչ կարող էր տեղի ունենալ: Հուրախություն այս երկու շախմատիստների` ժամանակի առումով պարտիան երկար չտևեց: Այդ հանգամանքը շատերին ուրախացրեց: Հատկապես` Նալչիկի թիվ 30 դպրոցի տնօրեն Լարիսա Իսմայիլովնա Թեմիրովային, ով մի քանի պատանիների հետ միասին ներկա էր պարտիային` նրանց հնարավորություն տալով հանդիպել իրենց կուռքի` Լևոն Արոնյանի հետ, ինչպես նաև հանրահայտ շախմատային մեկնաբան Յուրի Վասիլևին, քանի որ վերջինս շատ է սիրում Արոնյանի հետ խոսել տարբեր թեմաների մասին` դրանից, իր իսկ խոստովանությամբ, ստանալով հսկայական հաճույք:
Լարիսա Իսմայիլովնա Թեմիրովա.- Սրանք իմ աշակերտներն են: Քանի որ ես շախմատ շատ եմ սիրում, նաև նպաստում եմ, որպեսզի ավելի մեծ թվով երեխաներ զբաղվեն այդ մարզաձևով: Մեր դպրոցում գործում է շախմատի ակումբ: Այս երեխաներն առաջին կարգի շախմատիստներ են, իսկ նրանցից երկուսն արդեն սպորտի վարպետի թեկնածուներ են: Իմանալով այսքան մեծ թվով չեմպիոնների խաղը դիտելու և նրանց հետ լուսանկարվելու հնարավորության մասին` որոշեցինք գալ այստեղ:
- Ո՞վ է ձեր կուռքը:
- Դե, իհարկե, Լևոնը: Մենք ցավում ենք նրա համար և հույս ունենք, որ անպայման կհաղթի: Չնայած, հնարավոր է, սա մեր կողմից այնքան էլ հայրենասիրական մոտեցում չէ, սակայն ինձ թվում է, որ շախմատում ազգությունն ու քաղաքացիությունը չպետք է դեր խաղան: Պարզապես մեզ շատ է դուր գալիս Լևոն Արոնյանի խաղը:
- «Ոսկե» խոսքեր են:
- Գիտե՞ք, թե ինչ կուզենայի ասել: Երբ շատ տարիներ առաջ հայրս ինձ շախմատ խաղալ սովորեցրեց… Եթե հնարավորություն ունենայի` շփվելու այսպիսի հիանալի գրոսմայստերների հետ, իհարկե, չէի մնա սիրողական մակարդակի վրա: Հենց այս պատճառով իմ սաներին բերեցի այստեղ, որպեսզի այս հանդիպումը նրանց համար խթան դառնա: Եվ շատ մեծ հույսեր ունեմ, որ աշխարհի հաջորդ չեմպիոնն իմ աշակերտներից մեկը կլինի:
Երեխաները Լևոնին պատմեցին իրենց նվաճումների մասին և խոստացան նրա հետ խաղատախտակի առջև հանդիպել 10 տարի անց: Իսկ այնուհետև Լևոնի հետ Յուրի Վասիլևն սկսել է խոսել դեսից-դենից: Իհարկե, նախ հետաքրքրվել է 9-րդ տուրի պարտիայի մասին:
- Լևոն, Բորյան ասաց, որ լավ նորույթ ես կիրառել:
- 19-րդ քայլը` Lg8-ը, ուսումնասիրել են իմ մարտավկա Գաբրիել Սարգսյանն ու լավագույն ընկերներիցս մեկը` Հրանտ Մելքումյանը: Այդպիսի երիտասարդ տաղանդավոր շախմատիստ կա: Նրանք խորությամբ վերլուծել էին իրավիճակը և որոշել, որ այդպես կարելի է խաղալ: Ես որոշել էի այն կիրառել այս մրցաշարի ընթացքում, սակայն չգիտեի, թե կոնկրետ ում դեմ կստացվի: Պարզվեց` պետք էր կիրառել Բորյայի դեմ:
- Եղավ մի պահ, երբ Գելֆանդը որակ զոհաբերեց, և սևերի համար կարող էր ամեն ինչ վատ վերջանալ…
- Իսկ ահա անհասկանալի է` կամ լավ, կամ վատ:
- Դե, սպիտակների ձին կարող էր ցատկել d6 կամ f6…
- Բայց ես, այնուամենայնիվ, լրացուցիչ որակ ունեի, և զինվորն այնտեղ նստած էր նրա պոչին…
- Համոզեցիք: Անցյալում դու ինձ ասում էիր. չնայած այն բանին, որ Բորիս Գելֆանդին հաճախ ես պարտվում, իսկ այժմ իրավիճակը բավական բարելավվել է:
- Ոչ:
- Նույնիսկ սպիտակներո՞վ ես պարտվում:
- Եվ սպիտակներով, և սևերով:
- Իրո՞ք:
- Այո:
- Ես գիտեի, որ Բորյան հիանալի մարդ է և հիանալի շախմատիստ: Բայց որ այս աստիճանի…
- Պարբերաբար հաղթում է ինձ և սպիտակներով, և սևերով: Իրավիճակը մինչ օրս ինձ համար ողբերգական է: Սակայն չեմ անհանգստանում: Ի վերջո, գոնե լավ մարդու եմ պարտվում,- ժպիտով նշում է զրուցակիցս, և չես հասկանում` կատակո՞ւմ է, թե՞ լուրջ ասում:
- Այստեղ, բացի շախմատից, ինչո՞վ ես զբաղվում:
- Եթե հասցնում եմ, մի քիչ թենիս եմ խաղում:
- Լա՞վ ես խաղում:
- Ոչ, շատ անտաղանդ եմ: Ուղղակի մարզվում եմ:
- Գոնե գնդակին դիպչո՞ւմ ես:
- Մեկումեջ:
- Իսկ ո՞վ է խաղընկերդ:
- Գաբին:
- Իսկ նա կարողանո՞ւմ է դիպչել գնդակին:
- Նույնպես մեկումեջ: Բայց նրա խաղում այդ մեկումեջերն ավելի հաճախ են պատահում:
- Այլ կերպ ասած` հաճույք եք ստանում կորտում:
- Այո, այն բանից, որ մեզ ինչ-որ թենիսիստներ ենք զգում:
- Երևակայում եք, թե ո՞ր թենիսիստներին եք նման:
- Ես բավարար չգիտեմ թենիսը, որպեսզի անվանեմ լիակատար անտաղանդներին:
- Սովորաբար, հիշում եմ, մրցաշարերի ընթացքում հասցնում ես գրքեր կարդալ, ֆիլմեր դիտել: Նալչիկում այդ առումով ինչպե՞ս է վիճակը:
- Ֆիլմեր դիտում եմ: Քնից առաջ հաճելի է ինչ-որ բան նայել, լիցքաթափվել…
- Այժմ քո կյանքում ինչպիսի՞ շրջան է: Հիշում եմ` նաև լուրջ փուլեր են եղել`Գերգման, Ֆելլինի…
- Այմ իմ կյանքում կիսալուրջ շրջան է: Տրյուֆֆոյից ինչ-որ բան եմ դիտում:
- Տրյուֆֆոյից ի՞նչ է հաջողվել դիտել Նալչիկում:
- Մի լավ կինոնկար` «Մարդը, որը սիրում էր կանանց» վերնագրով:
- Անվանումն ինձ դուր է գալիս: Արժե՞ նայել:
- Ձեզ դուր կգա: Այնտեղ նկարահանումներ են կատարվում հոգսաշատ մարդու աչքերով:
- Հոգսաշատ` հենց այդ առումո՞վ:
- Այո, այո:
- Դա թե՞թև ֆիլմ է:
- Շատ ծիծաղելի է:
- Իսկ քնից առաջ կարելի՞ է դիտել: Հետո հաջողվո՞ւմ է քնել:
- Այո: Խորհուրդ եմ տալիս դիտել: Այստեղ Ազնավուրի հետ Տրյուֆֆոյի մեկ ուրիշ ֆիլմ էլ ենք դիտել` «Կրակեք դաշնակահարի վրա»: Ինձ շատ է դուր գալիս նաև նրա «400 հարված» կինոնկարը: Այնտեղ գլխավոր հերոսը, ինչպես ինձ միշտ թվացել է, փոքրիկ Կրամնիկն է:
- Ով 400 հարվա՞ծ է բաց թողնում…
- Ոչ, դեռևս բաց չի թողնում: Պարզապես դեմքով շատ է նման Վոլոդյային: Այդ մասին իրեն` Կրամնիկին էլ եմ ասել:
- Ի՞նչ զգացումներ ունես երիտասարդ շախմատիստների հետ հանդիպումից, ովքեր քեզ հետ Նալչիկում մտադիր են հանդիպել 10 տարի անց:
- Դե ինչ, հաճելի է, իհարկե: Ի վերջո, ոմանց համար օրինակ ես դառնում…
- Բայց 10 տարի հետո դու արդեն ծեր կլինես: Արդեն կարող են չհրավիրել Նալչիկ:
- Այո: 10 տարի հետ ինձ հաստատ ոչ մի մրցաշարի չեն հրավիրի:
- Դե, միգուցե և հրավիրեն` որպես մեկնաբանի, ինչպես Սպասսկուն` հիմա:
- Շանս կա:
- Տեղացի լրագրողներից մեկից լսեցի, որ Նալչիկը ձեր ընտանիքի համար սովորական քաղաք չէ, որ, իբր, այստեղ են ծանոթացել քո հայրն ու մայրը:

Как мы уже сообщали, первыми от шахматной доски в ходе 9 тура Гран-при ФИДЕ в Нальчике отошли Левон Аронян и Борис Гельфанд. как сообщается на сайте СhessPro, соперники верно оценили ситуацию и решили избежать то, что могло случиться. К обоюдному удовольствию партия по времени длилась недолго.
Это обстоятельство порадовало очень многих. В частности, симпатичных, нарядных ребятишек, которых привела в «Синдику» директор школы №30 Нальчика Лариса Исмаиловна Темирова.
ТЕМИРОВА Лариса Исмаиловна, директор 30-й школы Нальчика:
- Это мои ученики. Так как я сама большая любительница шахмат, то у нас в школе есть шахматный клуб. И вот эти дети – перворазрядники, а двое из них уже кандидаты в мастера спорта. Узнав про эту уникальную возможность посмотреть на стольких чемпионов и сфотографироваться с ними, мы пришли сюда.
- Кто ваш кумир?
- Ну конечно же, Левон! Мы за него болеем и надеемся, что он победит. Хотя, возможно, это не совсем патриотично, но мне кажется, в шахматах национальность и гражданство не должны играть роли. Просто нам нравится его игра.
- Золотые слова.
- Я знаете, что вам хочу сказать. Когда много лет тому назад папа учил меня играть в шахматы… Если бы у меня была возможность общаться с такими замечательными гроссмейстерами, конечно, я бы не осталась на любительском уровне. И поэтому я их привела сюда, чтобы для них это послужило толчком, и очень надеюсь, что следующим чемпионом мира будет кто-нибудь из моих учеников.
Ну, а после того, как Левон пообщался с детьми, а среди них были и юные кандидаты в мастера, которые поведали своему кумиру о своих достижениях и пообещали встретиться с ним за доской через десять лет, с Левоном о том о сем поговорил Юрий Васильев. Конечно же в первую очередь Васильев поинтересовался ходом сыгранной партии.
- Левон, Боря сказал, что ты новинку хорошую применил?
- Ход 19…Лg8 смотрели мой секундант Габриэль с моим другом Грантом Мелкумяном. Есть такой молодой талантливый шахматист. Они его анализировали и решили, что так играть можно. Ну, я и решил этот ход применить с кем-то в этом турнире, но не знал с кем. Получилось с Борей применить.
- Был момент, когда Борис пожертвовал качество, и черным могло быть плохо…
- А вот непонятно: или хорошо, или плохо.
- Ну, конь же у белых мог прыгнуть на d6 или f6…
- Но у меня все-таки качество лишнее, и пешка там где-то виляет хвостом…
- Убедил. Раньше ты мне говорил, что несмотря на то, что Боре часто проигрывал, сейчас положение немного выравнилось?
- Нет!
- Что, даже белыми проигрываешь?
- И белыми, и черными.
- Правда?
- Правда.
- Я знал, что Боря замечательный человек, и что он замечательный шахматист. Но что до такой степени!
- И белыми, и черными обыгрывает меня регулярно. Положение до сих пор для меня трагичное. Но я не расстраиваюсь. Хотя бы хорошему человеку проигрываю, - с улыбкой говорит мой собеседник и не поймешь, шутит или говорит серьезно.
- Чем тут занимаешься, кроме шахмат?
- Когда успеваю, немного играю в теннис.
- Прилично играешь?
- Нет, я бездарно играю. Тренируюсь.
- Ну, хоть по мячу попадаешь?
- Через раз.
- А кто твой партнер?
- Габи.
- А он попадает?
- Тоже через раз. Но у него эти разы случаются чаще.
- То есть вы получаете удовольствие от пребывания на корте?
- Да, от того, что чувствуем себя какими-то теннисистами.
- Кем из теннисистов себя воображаешь?
- Я недостаточно хорошо знаю теннис, чтобы назвать полнейших бездарей.
- Обычно, помню, ты книжки успеваешь читать, кино смотреть во время турниров. Как с этим сейчас?
- Я смотрю фильмы. Приятно посмотреть что-то перед сном, развеяться…
- Сейчас у тебя какой «период»? Был серьезный, очень серьезный: Хичкок, Бергман, Феллини. Сейчас какой?
- Сейчас у меня полусерьезный. Смотрю что-то из Трюффо.
- Что из Трюффо удалось посмотреть в Нальчике?
- Посмотрели хороший фильм «Человек, который любил женщин».
- Название мне нравится. Стоит посмотреть?
- Вам понравится. Там ведется съемка глазами очень озабоченного человека.
- Озабоченного в этом смысле?
- Да. Да.
- Это легкий фильм?
- Очень смешной.
- А перед сном его смотреть можно? Потом уснешь?
- Да. Очень рекомендую. Смотрели тут еще один фильм Трюффо с Азнавуром. «Стреляйте в пианиста». А мне еще нравится у него фильм «Четыреста ударов». Там главный герой, мне всегда казалось, маленький Крамник.
- Пропустивший 400 ударов?
- Нет, еще не пропустивший. Просто у него лицо похоже. Я даже Володе это говорил.
- Что тебе навеяла встреча с юными шахматистами, которые с тобой собираются сразиться в Нальчике через 10 лет?
- Ну, что ж… Приятно в конце концов, каким-то примером становишься…
- Но через 10 лет ты будешь уже старенький. Могут в Нальчик уже не пригласить…
- Да! Через 10 лет меня уже ни в какой турнир не позовут!
- Ну, может быть, в качестве комментатора? Как Спасского вот сейчас?
- Есть шанс.
- Я слышал от местной журналистки, что Нальчик не безразличен для вашей семьи. Что, дескать, тут твои мама и папа познакомились…