Լևոն Արոնյանը և երեխաները
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, Նալչիկում ընթացող ՖԻԴԵ-ի «Գրան Պրի» մրցաշարի 9-րդ տուրում առաջինը խաղատախտակի առջևից հեռացան Բորիս Գելֆանդն ու Լևոն Արոնյանը: Մրցակիցները ճիշտ գնահատեցին իրավիճակը և խելամտորեն խուսափեցին այն ամենից, ինչ կարող էր տեղի ունենալ: Հուրախություն այս երկու շախմատիստների` ժամանակի առումով պարտիան երկար չտևեց: Այդ հանգամանքը շատերին ուրախացրեց: Հատկապես` Նալչիկի թիվ 30 դպրոցի տնօրեն Լարիսա Իսմայիլովնա Թեմիրովային, ով մի քանի պատանիների հետ միասին ներկա էր պարտիային` նրանց հնարավորություն տալով հանդիպել իրենց կուռքի` Լևոն Արոնյանի հետ, ինչպես նաև հանրահայտ շախմատային մեկնաբան Յուրի Վասիլևին, քանի որ վերջինս շատ է սիրում Արոնյանի հետ խոսել տարբեր թեմաների մասին` դրանից, իր իսկ խոստովանությամբ, ստանալով հսկայական հաճույք:
Լարիսա Իսմայիլովնա Թեմիրովա.- Սրանք իմ աշակերտներն են: Քանի որ ես շախմատ շատ եմ սիրում, նաև նպաստում եմ, որպեսզի ավելի մեծ թվով երեխաներ զբաղվեն այդ մարզաձևով: Մեր դպրոցում գործում է շախմատի ակումբ: Այս երեխաներն առաջին կարգի շախմատիստներ են, իսկ նրանցից երկուսն արդեն սպորտի վարպետի թեկնածուներ են: Իմանալով այսքան մեծ թվով չեմպիոնների խաղը դիտելու և նրանց հետ լուսանկարվելու հնարավորության մասին` որոշեցինք գալ այստեղ:
- Ո՞վ է ձեր կուռքը:
- Դե, իհարկե, Լևոնը: Մենք ցավում ենք նրա համար և հույս ունենք, որ անպայման կհաղթի: Չնայած, հնարավոր է, սա մեր կողմից այնքան էլ հայրենասիրական մոտեցում չէ, սակայն ինձ թվում է, որ շախմատում ազգությունն ու քաղաքացիությունը չպետք է դեր խաղան: Պարզապես մեզ շատ է դուր գալիս Լևոն Արոնյանի խաղը:
- «Ոսկե» խոսքեր են:
- Գիտե՞ք, թե ինչ կուզենայի ասել: Երբ շատ տարիներ առաջ հայրս ինձ շախմատ խաղալ սովորեցրեց… Եթե հնարավորություն ունենայի` շփվելու այսպիսի հիանալի գրոսմայստերների հետ, իհարկե, չէի մնա սիրողական մակարդակի վրա: Հենց այս պատճառով իմ սաներին բերեցի այստեղ, որպեսզի այս հանդիպումը նրանց համար խթան դառնա: Եվ շատ մեծ հույսեր ունեմ, որ աշխարհի հաջորդ չեմպիոնն իմ աշակերտներից մեկը կլինի:
Երեխաները Լևոնին պատմեցին իրենց նվաճումների մասին և խոստացան նրա հետ խաղատախտակի առջև հանդիպել 10 տարի անց: Իսկ այնուհետև Լևոնի հետ Յուրի Վասիլևն սկսել է խոսել դեսից-դենից: Իհարկե, նախ հետաքրքրվել է 9-րդ տուրի պարտիայի մասին:
- Լևոն, Բորյան ասաց, որ լավ նորույթ ես կիրառել:
- 19-րդ քայլը` Lg8-ը, ուսումնասիրել են իմ մարտավկա Գաբրիել Սարգսյանն ու լավագույն ընկերներիցս մեկը` Հրանտ Մելքումյանը: Այդպիսի երիտասարդ տաղանդավոր շախմատիստ կա: Նրանք խորությամբ վերլուծել էին իրավիճակը և որոշել, որ այդպես կարելի է խաղալ: Ես որոշել էի այն կիրառել այս մրցաշարի ընթացքում, սակայն չգիտեի, թե կոնկրետ ում դեմ կստացվի: Պարզվեց` պետք էր կիրառել Բորյայի դեմ:
- Եղավ մի պահ, երբ Գելֆանդը որակ զոհաբերեց, և սևերի համար կարող էր ամեն ինչ վատ վերջանալ…
- Իսկ ահա անհասկանալի է` կամ լավ, կամ վատ:
- Դե, սպիտակների ձին կարող էր ցատկել d6 կամ f6…
- Բայց ես, այնուամենայնիվ, լրացուցիչ որակ ունեի, և զինվորն այնտեղ նստած էր նրա պոչին…
- Համոզեցիք: Անցյալում դու ինձ ասում էիր. չնայած այն բանին, որ Բորիս Գելֆանդին հաճախ ես պարտվում, իսկ այժմ իրավիճակը բավական բարելավվել է:
- Ոչ:
- Նույնիսկ սպիտակներո՞վ ես պարտվում:
- Եվ սպիտակներով, և սևերով:
- Իրո՞ք:
- Այո:
- Ես գիտեի, որ Բորյան հիանալի մարդ է և հիանալի շախմատիստ: Բայց որ այս աստիճանի…
- Պարբերաբար հաղթում է ինձ և սպիտակներով, և սևերով: Իրավիճակը մինչ օրս ինձ համար ողբերգական է: Սակայն չեմ անհանգստանում: Ի վերջո, գոնե լավ մարդու եմ պարտվում,- ժպիտով նշում է զրուցակիցս, և չես հասկանում` կատակո՞ւմ է, թե՞ լուրջ ասում:
- Այստեղ, բացի շախմատից, ինչո՞վ ես զբաղվում:
- Եթե հասցնում եմ, մի քիչ թենիս եմ խաղում:
- Լա՞վ ես խաղում:
- Ոչ, շատ անտաղանդ եմ: Ուղղակի մարզվում եմ:
- Գոնե գնդակին դիպչո՞ւմ ես:
- Մեկումեջ:
- Իսկ ո՞վ է խաղընկերդ:
- Գաբին:
- Իսկ նա կարողանո՞ւմ է դիպչել գնդակին:
- Նույնպես մեկումեջ: Բայց նրա խաղում այդ մեկումեջերն ավելի հաճախ են պատահում:
- Այլ կերպ ասած` հաճույք եք ստանում կորտում:
- Այո, այն բանից, որ մեզ ինչ-որ թենիսիստներ ենք զգում:
- Երևակայում եք, թե ո՞ր թենիսիստներին եք նման:
- Ես բավարար չգիտեմ թենիսը, որպեսզի անվանեմ լիակատար անտաղանդներին:
- Սովորաբար, հիշում եմ, մրցաշարերի ընթացքում հասցնում ես գրքեր կարդալ, ֆիլմեր դիտել: Նալչիկում այդ առումով ինչպե՞ս է վիճակը:
- Ֆիլմեր դիտում եմ: Քնից առաջ հաճելի է ինչ-որ բան նայել, լիցքաթափվել…
- Այժմ քո կյանքում ինչպիսի՞ շրջան է: Հիշում եմ` նաև լուրջ փուլեր են եղել`Գերգման, Ֆելլինի…
- Այմ իմ կյանքում կիսալուրջ շրջան է: Տրյուֆֆոյից ինչ-որ բան եմ դիտում:
- Տրյուֆֆոյից ի՞նչ է հաջողվել դիտել Նալչիկում:
- Մի լավ կինոնկար` «Մարդը, որը սիրում էր կանանց» վերնագրով:
- Անվանումն ինձ դուր է գալիս: Արժե՞ նայել:
- Ձեզ դուր կգա: Այնտեղ նկարահանումներ են կատարվում հոգսաշատ մարդու աչքերով:
- Հոգսաշատ` հենց այդ առումո՞վ:
- Այո, այո:
- Դա թե՞թև ֆիլմ է:
- Շատ ծիծաղելի է:
- Իսկ քնից առաջ կարելի՞ է դիտել: Հետո հաջողվո՞ւմ է քնել:
- Այո: Խորհուրդ եմ տալիս դիտել: Այստեղ Ազնավուրի հետ Տրյուֆֆոյի մեկ ուրիշ ֆիլմ էլ ենք դիտել` «Կրակեք դաշնակահարի վրա»: Ինձ շատ է դուր գալիս նաև նրա «400 հարված» կինոնկարը: Այնտեղ գլխավոր հերոսը, ինչպես ինձ միշտ թվացել է, փոքրիկ Կրամնիկն է:
- Ով 400 հարվա՞ծ է բաց թողնում…
- Ոչ, դեռևս բաց չի թողնում: Պարզապես դեմքով շատ է նման Վոլոդյային: Այդ մասին իրեն` Կրամնիկին էլ եմ ասել:
- Ի՞նչ զգացումներ ունես երիտասարդ շախմատիստների հետ հանդիպումից, ովքեր քեզ հետ Նալչիկում մտադիր են հանդիպել 10 տարի անց:
- Դե ինչ, հաճելի է, իհարկե: Ի վերջո, ոմանց համար օրինակ ես դառնում…
- Բայց 10 տարի հետո դու արդեն ծեր կլինես: Արդեն կարող են չհրավիրել Նալչիկ:
- Այո: 10 տարի հետ ինձ հաստատ ոչ մի մրցաշարի չեն հրավիրի:
- Դե, միգուցե և հրավիրեն` որպես մեկնաբանի, ինչպես Սպասսկուն` հիմա:
- Շանս կա:
- Տեղացի լրագրողներից մեկից լսեցի, որ Նալչիկը ձեր ընտանիքի համար սովորական քաղաք չէ, որ, իբր, այստեղ են ծանոթացել քո հայրն ու մայրը:

Levon Aronian and children
In Round 9 of the FIDE Grand Prix Tournament in Nalchik first to leave the board were Boris Gelfand and Levon Aronian. The opponents rightly evaluated the situation and smartly avoided of what could have happened. To the joy of both players, the game had a quick end. This was also a joy to many, particularly to Larisa Ismayilovna Temirova, the headmaster of Nalchik School N 30, who had come to see the game with several teenagers and to meet with their idol Levon Aronian, as well as the well-known chess reporter Yuri Vasilev, since the latter is fond of talking on different topics with Aronian, which as he said, he enjoys greatly.
Larisa Ismayilovna Temirova.- These are my pupils. Since I like chess very much, I also contribute to involving as many children as possible in taking up chess. Our school has a chess club. These children are first class players and two of them are candidates for sports master already. We decided to come here for the opportunity of viewing the games of so many champions and taking photos with them.
-Who is your idol?
-Levon, of course. We are his fans and hope he will win necessarily. Though, it’s possible that this is not a patriotic approach of ours but I think, it’s not the nationality that should play any role in chess. We simply like Levon Aronian’s game very much.
-Gold words.
-You know, when many years ago my father taught me to play chess... Had I been given an opportunity to contact with such a brilliant grandmaster, I would not remain on amateur level merely. This is why I took my pupils here, this meeting can promote them. I have great hopes that one of my pupils is to become the World’s next champion title carrier.
Children told Levon about their achievements and promised to play vs. him some 10 years later. Then Yuri Vasilev started talking with Levon on this or that topics. Certainly, he first enquired about Round 9 game.
-Levon, Borya said, you created non-trivial problems with your novelty.
-19 Lg8 was studied by my second Gebriel Sargsyan and one of my best friends Hrant Melkumyan. They analysed the situation and decided that this can be applied. I had resolved to apply it during this tournament, however, I didn't know who it it is going to be aginst. The right person appeared to be Borya (Gelfand).
-I knew Borya is a perfect man and a brilliant chess-player, but to this extent...
-He defeats me playing both black and white figures. The situation is tragic for me up to now. Anyway, I am not concerned. Eventually, at least I am defeated by a good person, the player smiled and one could not make out whether he was serious or kidding.
-What other occupations do you have here, besides chess?
-I play tennis if I have time.
-Are you a good tennis-player?
-No, I am very untalented. I just train.
-Do you manage to hit the ball?
-Sometimes.
-Who do you play with?
- Gaby.
-Does he manage to hit the ball?
-Again sometimes, but more frequently than I do.
-In other words, you enjoy tennis.
-Yes, especially as we feel to be some tennis-players.
-Can you imagine what players  you are like?
-I don't know tennis enough to name the fully untalented ones.
-Usually, I remember, you manage to read books, watch films during tournaments. How is the situation in Nalchik?
-I watch films. I enjoy watching something before I go to bed...
- What Truffo films have you seen in Nalchik?
- A good film «The man who loved women».
-I like the title. Is it worth seeing?
- You will like it. Here the shots are made in the eyes of a concerned man.
-Concerned in this very context?
-Yes.
-Is it a light film?
-Very ridiculous.
-What are your feelings over the meeting with the young chess-players willing to play against you in some 10 years?
-It's nice, surely. Eventually, I serve as an example for some...
-But you will be older in 10 years and you may not be invited to Nalchik.
-Yes. I am sure not to be invited to any of the tournaments in 10 years.
-Maybe you will be invited as a commentator, like Spassky is now.
-There is a chance.
-One of the local journalists said that Nalchik is not a common city for your family, and as if your mother and father met here.