ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հերթական բարի գործը
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը 106 մլն դրամ է հատկացրել Հայաստանում «Ցողունային բջիջների հավաքագրման կենտրոն»-ի ստեղծման համար, որի բացումը տեղի ունեցավ ապրիլի 28-ին:
«Ցողունային բջիջների հավաքագրման կենտրոնն» իր գործունեությամբ կնպաստի արյան մահացու հիվանդություններով տառապող մարդկանց արդյունավետ բուժմանը, հայ և այլազգի հիվանդների կյանքի փրկությանը:
«Ոսկրածուծի դոնորների հայկական ռեեստր»-ը շահույթ չհետապնդող, բարեգործական կազմակերպություն է և շուրջ 10 տարի շարունակ իր գործունեությունն է ծավալում ինչպես Հայաստանի Հանրապետությունում, այնպես էլ երկրի սահմաններից դուրս:
ՈԴՀՌ-ի առաքելությունն է օգնել աշխարհասփյուռ հայորդիներին հաղթահարել արյան մի շարք մահացու հիվանդությունները, որոնք հաճախ բուժվում են ոսկրածուծի/ցողունային բջիջների փոխպատվաստմամբ: Կազմակերպության նպատակն է հիվանդի համար գտնել ոսկրածուծի/ցողունային բջիջների համապատասխան դոնոր, ապահովել փոխպատվաստման առավելագույն արդյունավետություն լեյկեմիայով հիվանդների համար, կազմակերպել դոնորների հավաքագրում համայն հայության շրջանում և ստեղծել ռեեստրի համահայկական ցանց:
Մինչ օրս ռեեստրում կամավորագրվել է 14.000 դոնոր, ռեեստր դիմած 1276 հիվանդից պոտենցիալ համընկում եղել է 821-ի մոտ և իրականացվել է ոսկրածուծի/ցողունային բջիջների 9 փոխպատվաստում: «Ցողունային բջիջների հավաքագրման կենտրոն»-ի ստեղծումը և այն գերժամանակակից սարքավորումներով հագեցնելը ՈԴՀՌ-ի կարևորագույն և առաջնային նպատակներից էր:
Կենսափրկիչ առաքելություն որդեգրած Ոսկրածուծի դոնորների հայկական ռեեստր բարեգործական հիմնադրամի բոլոր ծրագրերը, այդ թվում, «Ցողունային բջիջների հավաքագրման կենտրոնի» ստեղծումը, համահայկական հարթության ծրագրեր են: Կենտրոնի ստեղծումն ու նրա հետագա գործունեության շառավիղները, այսպիսով, Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների մի անբաժանելի բաղկացուցիչն են և իրականություն դարձան նաև Սփյուռքի բազմաթիվ կազմակերպությունների և անհատ բարեգործների օժանդակության և շուրջ կես միլիարդ դոլարի հասնող անհատույց նվիրատվությունների արդյունքում:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը, որպես ՈԴՀՌ հիմնադրամի երկարամյա կորպորատիվ գործընկերն ու աջակիցը, այս անգամ ևս խոշոր սոցիալական ներդրում իրականացրեց, որն ամբողջությամբ ուղղվեց վտանգված կյանքերի փրկության վեհ առաքելության իրականացմանը», - ասաց ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ցողունային բջջիների հավաքագրման կենտրոն»-ի բացումն անկասկած նշանակալից իրադարձություն է Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության ոլորտում, ինչը հնարավոր դարձավ Հայաստանում բջջային կապի առաջատար օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության զգալի նյութական աջակցության շնորհիվ, առանց որի անհնարին կլիներ արյան չարորակ հիվանդություններով տառապող հայորդիների ու այլազգիների կյանքի փրկության համար այնքան անհրաժեշտ կենտրոնի ստեղծումը, կայացումը, արդիական տեխնոլոգիաներով հագեցումը», - ասաց ՈԴՀՌ-ի գործադիր տնօրեն Սևակ Ավագյանը:

Очередное доброе дело ВиваСелл-МТС
Компания ВиваСелл-МТС выделила 106 млн. драмов для создания центра забора стволовых клеток, открытие которого состоится 28 апреля.
Центр будет способствовать эффективному лечению пациентов, страдающих от смертельных болезней, что позволит спасти жизнь армян, и многих представителей других национальностей.
Армянский реестр костного мозга - некоммерческая, благотворительная организация и уже 10 лет как действует в Армении, а также проводит активную работу за пределами страны.
Задача АРКМ – помочь разбросанным по всему свету армянам преодолеть ряд смертельных болезней крови, которые часто удается лечить путем трансплантации стволовых клеток костного мозга. Цель организации заключается в том, чтобы найти для пациента подходящего донора для пересадки костного мозга, обеспечить максимальную эффективность трансплантации для пациентов, страдающих лейкемией, организовать набор доноров среди всех армян и создать сеть общеармянского реестра.
До сегодняшнего дня в реестре зарегистрировано 14.000 доноров-добровольцев. Из 1276 пациентов уже обратившихся в реестр было зарегистрировано 821 потенциальных совпадений и проведено 9 операций по трансплантации стволовых клеток костного мозга. Создание центра забора стволовых клеток оснащенного передовыми технологиями являлось важнейшей и приоритетной задачей АРКМ.
Все программы АРКМ, в том числе и создание центра забора стволовых клеток, являются общеармянскими. Создание центра и его дальнейшая деятельность стали неотъемлемой частью сотрудничества Армения-Диаспора. Центр создан благодаря содействию многочисленных организаций диаспоры, а также отдельных меценатов, выделивших на его открытие порядка 0,5 млрд. долларов.
«Очередная социальная инвестиция компании ВиваСелл-МТС в качестве корпоративного партнера организации «Армянский реестр костного мозга» полностью направлена на спасение жизни людей, на облегчение их страданий», - сказал генеральный директор компании Ральф Йирикян.
«Открытие центра забора стволовых клеток несомненно является выдающимся событием в сфере здравоохранения Армении, что стало возможным благодаря значительной финансовой поддержке ведущего оператора мобильной связи Армении - компании ВиваСелл-МТС, без которого было бы невозможно создание и оборудование центра по спасению как наших соотечественников, так и представителей других национальностей страдающих злокачественными болезнями крови», - сказал исполнительный директор АРКМ Севак Авакян.