ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հերթական բարի գործը
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը 106 մլն դրամ է հատկացրել Հայաստանում «Ցողունային բջիջների հավաքագրման կենտրոն»-ի ստեղծման համար, որի բացումը տեղի ունեցավ ապրիլի 28-ին:
«Ցողունային բջիջների հավաքագրման կենտրոնն» իր գործունեությամբ կնպաստի արյան մահացու հիվանդություններով տառապող մարդկանց արդյունավետ բուժմանը, հայ և այլազգի հիվանդների կյանքի փրկությանը:
«Ոսկրածուծի դոնորների հայկական ռեեստր»-ը շահույթ չհետապնդող, բարեգործական կազմակերպություն է և շուրջ 10 տարի շարունակ իր գործունեությունն է ծավալում ինչպես Հայաստանի Հանրապետությունում, այնպես էլ երկրի սահմաններից դուրս:
ՈԴՀՌ-ի առաքելությունն է օգնել աշխարհասփյուռ հայորդիներին հաղթահարել արյան մի շարք մահացու հիվանդությունները, որոնք հաճախ բուժվում են ոսկրածուծի/ցողունային բջիջների փոխպատվաստմամբ: Կազմակերպության նպատակն է հիվանդի համար գտնել ոսկրածուծի/ցողունային բջիջների համապատասխան դոնոր, ապահովել փոխպատվաստման առավելագույն արդյունավետություն լեյկեմիայով հիվանդների համար, կազմակերպել դոնորների հավաքագրում համայն հայության շրջանում և ստեղծել ռեեստրի համահայկական ցանց:
Մինչ օրս ռեեստրում կամավորագրվել է 14.000 դոնոր, ռեեստր դիմած 1276 հիվանդից պոտենցիալ համընկում եղել է 821-ի մոտ և իրականացվել է ոսկրածուծի/ցողունային բջիջների 9 փոխպատվաստում: «Ցողունային բջիջների հավաքագրման կենտրոն»-ի ստեղծումը և այն գերժամանակակից սարքավորումներով հագեցնելը ՈԴՀՌ-ի կարևորագույն և առաջնային նպատակներից էր:
Կենսափրկիչ առաքելություն որդեգրած Ոսկրածուծի դոնորների հայկական ռեեստր բարեգործական հիմնադրամի բոլոր ծրագրերը, այդ թվում, «Ցողունային բջիջների հավաքագրման կենտրոնի» ստեղծումը, համահայկական հարթության ծրագրեր են: Կենտրոնի ստեղծումն ու նրա հետագա գործունեության շառավիղները, այսպիսով, Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների մի անբաժանելի բաղկացուցիչն են և իրականություն դարձան նաև Սփյուռքի բազմաթիվ կազմակերպությունների և անհատ բարեգործների օժանդակության և շուրջ կես միլիարդ դոլարի հասնող անհատույց նվիրատվությունների արդյունքում:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը, որպես ՈԴՀՌ հիմնադրամի երկարամյա կորպորատիվ գործընկերն ու աջակիցը, այս անգամ ևս խոշոր սոցիալական ներդրում իրականացրեց, որն ամբողջությամբ ուղղվեց վտանգված կյանքերի փրկության վեհ առաքելության իրականացմանը», - ասաց ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ցողունային բջջիների հավաքագրման կենտրոն»-ի բացումն անկասկած նշանակալից իրադարձություն է Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության ոլորտում, ինչը հնարավոր դարձավ Հայաստանում բջջային կապի առաջատար օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության զգալի նյութական աջակցության շնորհիվ, առանց որի անհնարին կլիներ արյան չարորակ հիվանդություններով տառապող հայորդիների ու այլազգիների կյանքի փրկության համար այնքան անհրաժեշտ կենտրոնի ստեղծումը, կայացումը, արդիական տեխնոլոգիաներով հագեցումը», - ասաց ՈԴՀՌ-ի գործադիր տնօրեն Սևակ Ավագյանը:

(Press Release)  VivaCell-MTS, a subsidiary of Mobile TeleSystems OJSC ( «MTS» – NYSE: MBT) and the Armenian Bone Marrow Donor Registry Charitable Trust (ABMDR) announce the opening of the Stem Cell Harvesting Center which will target its activities at saving the endangered lives of those Armenians and non-Armenians alike who suffer from leukemia and other ominous blood-related diseases.
Armenian Bone Marrow Donor Registry is a non-profit charitable organization which has for the last ten years pursued its noble goals in and outside the Republic of Armenia. ABMDR’s mission is to help the Armenians scattered around the world overcome fatal blood diseases through bone marrow/stem cell transplantation. Hence the ABMDR aims at identifying matching bone marrow/stem cell donors for the patients suffering from leukemia, ensuring high transplant efficiency, recruiting donors throughout Armenia and the Armenian Diaspora, and at creating an all-Armenian database.
Up to the present date, more than 14.000 donors have volunteered of register with the ABMDR, 821 matches have been identified, and 9 bone marrow/stem cell transplantations have been performed. The setting up of a state-of-the-art Stem Cell Harvesting Center has been a priority among ABMDR’s recent activities.
This new project implemented by the life-saving ABMDR, is, like the organization’s other ventures, of all-Armenian scope and nature. The establishment of the Stem Cell Harvesting Center, being one vital ingredient in the framework of Armenia-Diaspora relations, was supported by many Diasporan charitable organizations and generous individuals. The overall contribution made by the Diaspora to the creation of the ABMDR's Stem Cell Harvesting Center totals up to half a billion dollars.
«
VivaCell-MTS, being a long time corporate partner and supporter of ABMDR, once again came up with a considerable social investment which will serve the noble mission of saving endangered lives,» said General Manager of VivaCell-MTS Ralph Yirikian.
The realization of this project, marking a significant step forward in Armenia’s health care sphere, was made possible thanks to the invaluable and much appreciated support by the organization's long time friend and ally – VivaCell-MTS – a key player in the country’s telecommunications area and a leading mobile networks operator.
VivaCell-MTS contributed 106 million drams which will be fully targeted at saving of lives at stake,» said Dr. Sevak Avagyan, Executive Director of ABMDR.