Ապօրինի ձեռնարկատիրությունից 26 մլն դրամ
«Խոշոր բիզնեսը, որպես կանոն, գրանցվում և հաշվառվում է հարկային մարմնում: Եթե նկատվում է միայն իրական ծավալները թաքցնելու երևույթ, ապա փոքր ձեռնարկատիրություններին հաճախ հարկային դաշտ բերելու և հաշվառելու խնդիր է առաջանում, այսինքն` փոքր ու միջին բիզնեսի դեպքում հարկային մարմինները գործ են ունենում նաև ապօրինի ձեռնարկատիրության հետ»,- վստահ է Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ռուբիկ Քոչարյանը:
Այսպես, ըստ բանախոսի, 2008-ի վերջին և 2009-ի առաջին եռամսյակների ընթացքում Պետեկամուտների կոմիտեի տարբեր ստորաբաժանումների կողմից հայտնաբերվել և հարկային դաշտ են բերվել ապօրինի գործող ավելի քան 140 ձեռնարկություններ: «Որոշ դեպքերում ապօրինի ձեռնարկատիրական գործողությունը դադարեցվել է: Ապօրինի ձեռնարկատիրությունների հայտնաբերման արդյունքում պետբյուջե կուղղվի շուրջ 26 մլն դրամ»,- նշեց Ռ. Քոչարյանը:
Ապօրինի ձեռնարկություններն արտադրում են, հիմնականում, լայն սպառման ապրանքներ` հաց, հրուշակեղեն, որոնք, ըստ ՊԵԿ նախագահի տեղակալի, «մեղմ ասած, հակահիգիենիկ վիճակում են արտադրվել»:

140 enterprises revealed and forced into tax field in 2008, 2009
«Major business, as a rule, is registered into the tax body. In case they try to conceal the real volumes, a problem of forcing the small enterprises into the tax field arises, that is to say, in case of small and middle businesses, tax bodies also deal with illegal enterprises,» the deputy chairman of the Armenian State Revenues Committee Rubik Kocharyan said.
According to him, during the first quarters of 2008 and 2009 years, over 140 enterprises have been revealed and forced into the tax field by the Committee. «In some cases the enterpreneurical activity has been halted. In case of revealing illegal businesses, about 26 million AMD will be directed to the state budget,» R. Kocharyan said.