Զարգացման միջազգային բանկը Մեքսիկային 3 մլրդ դոլար կհատկացնի
Զարգացման միջազգային բանկը խոզի գրիպի և դրա հետևանքների դեմ պայքարի համար Մեքսիկային կհատկացնի 3 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Այս մասին գրում է Լենտա. ռու-ն` վկայակոչելով AFP-ին:
Երեք մլրդ դոլարից բացի, բանկը Մեքսիկային կհատկացնի նաև 1 մլրդ դոլարի չափ դրամաշնորհ` «հիվանդության կանխարգելիչ միջացառումների» և հակահամաճարակային հսկողության համար: Բանկը նաև հայտարարել է, որ Համաամերիկյան առողջապահական կազմակերպության ծրագրի շրջանակում Կենտրոնական Ամերիկայի երկրներին նույն նպատակի համար կհատկացվի 500 մլն ԱՄՆ դոլար:
Ավելի վաղ, Մեքսիկային ֆինանսական օգնության մասին հայտարարել էր Համաշխարհային բանկը` այդ նպատակների համար առանձնացնելով 205 մլն դոլար, որոնց մի մասն արդեն տրամադրվել է Մեքսիկայի իշխանություններին: Գումարները նախատեսված են բժշկական և համաճարակի դեմ պայքարի միջոցներ ձեռք բերելու համար:
Պաշտոնական վերջին տվյալներով, Մեքսիկայում խոզի գրիպով հիվանդների թիվը կազմում է 312, որոնցից 12 հոգի մահացել են:

The Inter-American Development Bank has announced it would approve three billion dollars in loans for Mexico to fight the effects of the swine flu and the global economic crisis, AFP says.
The IDB also said it is giving Mexico a one million dollar grant «to support efforts to detect new cases, strengthen epidemiological surveillance systems and carry out information and operational campaigns.»
The IDB has also launched a five-million-dollar initiative, along with the Pan American Health Organization (PAHO), to help Central American countries «strengthen their early alert and diagnostic mechanisms to prevent the spread of the swine flu and other infectious diseases.»
The World Bank earlier announced that it had already delivered 25 million dollars of a 205 million dollar loan to Mexico to help buy medicine and supplies necessary to fight the swine flu epidemic.