Ճգնաժամի առանձնահատկությունները
«Սա իսկապես գլոբալ ճգնաժամ է, և նույնիսկ 29-33-ականների մեծ դեպրեսիան այսքան գլոբալ չէր»,- այսօր լրագրողներին ասաց «Տնտեսություն և արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահ Մանուկ Հերգնյանը և հավելեց, որ, իր կարծիքով, Հայաստանում գրեթե անհնար կլինի տնտեսական աճի դրական տեմպեր արձանագրել 2009 թվականի կտրվածքով, իսկ լավագույն սցենարը կլինի շատ փոքր տնտեսական անկումը:
Մանուկ Հերգնյանն ասաց, որ շատ բարդ խնդիր է ճգնաժամի կանխատեսումը, բայց, այնուամենայնիվ, առանձնացրեց 3 սցենար: Առաջինը, ըստ բանախոսի, այն է, որ շատ արագ, այսինքն` մինչև տարեվերջ, վերականգնում տեղի կունենա, և հիշեցրեց, որ դեռ երեկ ԱՄՆ-ի Ֆեդերալ պահուստային համակարգի ղեկավար Բեն Բերնանկեն հայտարարել է, որ Ամերիկայի տնտեսությունը կարող է սկսել իր վերականգնումը 2009 թվականի վերջում, ինչը, Մ. Հերգնյանի կարծիքով, լավատեսական սցենար է:
Երկրորդ սցենարով` տնտեսական ճգնաժամը կտևի 3-4 տարի, այսինքն` միջին ճգնաժամերի նման, ինչը ենթադրում է, որ ճգնաժամը արդեն մի տարի է, ինչ սկսվել է` հաշվի առնելով նաև ճգնաժամի թաքնված փուլը, իսկ վերականգնումը կտևի 2-3 տարի:
Եվ երրորդը, բանախոսի կարծիքով, այն դեպքն է, երբ ոչ ոք չի կարող կանխատեսել, թե որքա՞ն կարող է տևել ճգնաժամը:
«Ես կարծում եմ, որ Հայաստանում տնտեսական ճգնաժամի առանձնահատկությունը մեզ որոշակի առավելություններ է տալիս այլ երկրների նկատմամբ»,- ասաց Մ. Հերգնյանը և պարզաբանեց, որ ԱՄՆ-ում ճգնաժամը սկսվել է ֆինանսական սեկտորից և հիմնական խնդիրը կապված է այն բանի հետ, որ անհիմն ուռճացվել էին ֆինանսական ռեսուրսների տրամադրումը:
Բանախոսը նշեց նաև, որ ինքն համամիտ է շատ տնտեսագետների հետ, ովքեր մտահոգված են, որ ճգնաժամը կարող է ավարտվել ավելի շուտ, քան հնարավոր կլինի դրանից դասեր քաղել:

«Это по-настоящему глобальный кризис, и даже великая депрессия 29-33 годов не была настолько глобальной», - сказал сегодня журналистам глава исследовательского центра «Экономика и ценности» Манук Гергнян.
По его мнению, в 2009 году в Армении будет невозможно зафиксировать положительные темпы экономического развития, а в лучшем случае будет наблюдаться незначительный экономический спад.
Манук Гергнян сказал, что делать кризисные прогнозы очень сложно, но отметил, что возможны три основные сценария развития событий. Первый – если произойдет очень быстрое восстановление мировой экономики – до конца этого года. Экономист напомнил, что еще вчера председатель Федеральной резервной системы США Бен Бернанке заявил, что экономика США возможно начнет восстанавливаться к концу 2009 года, что по мнению Гергняна – оптимистичный сценарий.
Второе возможное развитие событий - кризис продлится 3-4 года, как и средние кризисы, что предполагает, что кризис начался еще год назад, а восстановление продлится 2-3 года.
И третий сценарий, по словам Гергняна, – тот при котором никто не может предсказать, сколько же продлится кризис.
«Думаю, особенности развития кризиса в Армении дают нам преимущество перед другими странами», - сказал М. Гергнян и объяснил, что в США кризис возник в финансовом секторе и был связан с тем, что были необоснованно раздуты размеры предоставляемых финансовых средств.
Гергнян отметил, что согласен с многими экономистами, которые обеспокоены тем, что кризис может завершиться раньше, чем будет возможно извлечь из него уроки.