«Արսենալի» երկրպագուն կախվել է
«Արսենալի» ոչ բոլոր երկրպագուները կարողացան դիմանալ «Մանչեսթեր Յունայթեդից» Չեմպիոնների լիգայի կիսաեզրափակչում կրած պարտությանը: Մասնավորապես` երկրպագուներից մեկը` քենիացի Սուլեյման Ալֆոնսո Օմոնդին, պատասխան խաղում 1:3 հաշվով «Արսենալի» կրած պարտությունից հետո վերջ է տվել իր կյանքին: Հագնելով սիրելի ակումբի մարզաշապիկը` նա կախվել է Քենիայի մայրաքաղաքի Նայրոբի արվարձանում գտնվող իր բնակարանի պատշգամբում:
Օմոնդիի ընկերներից մեկը` Քելվին Օտյենդոն, պատմել է, որ միասին են բարում դիտել «Արսենալ»-«Մանչեսթեր Յունայթեդ» հանդիպումը: Այնուհետև Օմոնդին հեռացել է արցունքն աչքերին: Օտյենդոն ասել է նաև, որ իր ընկերոջ մահվան մասին իմացել է առավոտյան: Այս մասին տեղեկացնում է goal.com-ը:

Kenyan Arsenal fan hangs himself
A Kenyan fan of English football club Arsenal has hanged himself after his team's defeat by Manchester United, BBC reported.
The north London club was beaten 3-1 in the European Champions League semi-final second leg on Tuesday evening.
Suleiman Omondi, 29, who was watching in a bar in the capital, Nairobi, was incensed by the club's poor showing.
He left at half-time after arguing with a Manchester United fan and was found hanging from a rope in his house, still dressed in an Arsenal shirt.
According to his friends, Mr Omondi was in good spirits at the beginning of the match and even when Arsenal conceded the first goal, he did not seem to be affected.
But things changed when the team conceded a second goal 11 minutes into the game.
A woman, who sat next to him in the bar, said Mr Omondi was so disappointed by Arsenal's poor performance that he broke down during half-time.
Another eyewitness told journalists that it was at this point that a Manchester United fan started taunting him.