Վրաստանյան ընդդիմությունն այսօր արտահերթ ասուլիս է հրավիրում
Այս գիշեր վրաստանյան ընդդիմության ներկայացուցիչները խորհրդակցություն են անցկացրել, որի ընթացքում ճշգրտել են իրենց հետագա անելիքները:
«Ժողովրդի կուսակցության» առաջնորդ Կոբա Դավիթաշվիլին խորհրդակցությունից հետո հայտնել է, որ հինգշաբթի օրը` կեսօրին ընդդիմության ներկայացուցիչները արտահերթ մամլո ասուլիս կհրավիրեն: Ինչպես հաղորդում է Interfax-ը, Դավիթաշվիլին փոխանցել է, որ այսօր տեղական ժամանակով 12.00-ից մինչև 17.00-ն Վրաստանի խորհրդարանի առջև կսկսվի ընդդիմության կողմնակիցների հավաք: Նա նաև նշել է, որ իշխանություններին ներկայացրած ուլտիմատումը ուժի մեջ է և, եթե մինչև 17.00-ն ներքին գործերի նախարարությունը ազատ չարձակի ավելի վաղ ձերբակալած երիտասարդ ընդդիմադիրներին, ընդդիմությունը գործողություններ կձեռնարկի` վերջիններիս ազատելու համար:
Աղբյուրը նաև տեղեկացնում է, որ նախօրեին խորհրդարանի շենքի մոտ ոստիկանության հետ բախման հետևանքով կան վիրավորներ: Մասնավորապես, ընդդիմադիր առաջնորդներ Լևան Գաչեչիլաձեն և Դավիթ Գամկրելիձեն գլխի հատվածում վնասվածքներ են ստացել, սակայն հրաժարվել են մնալ հիվանդանոցում: Հիվանդանոցում չի ցանկացել մնալ նաև Լևան Գաչեչիլաձեի եղբայրը` երգիչ և կոմպոզիտոր Գեորգի Գաչիչելաձեն, որի կողոսկրերը ջարդված են:
Նույն աղբյուրը նաև հաղորդում է, որ Վրաստանի ՆԳ նախարարության ներկայացուցիչ Շոթա Ուտիաշվիլին հերքել է ընդդիմադիր առաջնորդների պնդումներն առ այն, որ հատուկ ջոկատայինները ՆԳ նախարարության շենքի մոտ ռետինե փամփուշտներով կրարկել են ընդդիմադիրների վրա:
«Հատուկ ջոկատայինները ռետինե փամփուշտներ չեն օգտագործել, իսկ ընդդիմադիր առաջնորդների և նրանց կողմնակիցների ստացված վնասվածքները մահակների կիրառման հետևանք են, որոնք օգտագործվել են երբ ընդդիմադիրները փորձել են ներխուժել ՆԳ նախարարության շենք», - հայտարարել է Շ. Ուտիաշվիլին «Ուցնոբի» ռադիոկայանի եթերում:
Ըստ Վրաստանի ՆԳ նախարարության ներկայացուցչի` ընդդիմադիրները քարեր են նետել ոստիկանների ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վիրավորվել է 6 ոստիկան:
Մինչ այդ, ինչպես տեղեկացնում է աղբյուրը, ընդդիմադիր հեռուստաալիքները տեսաերիզ են ցուցադրել, որտեղ երևում է, թե ինչպես են ռետինե փամփուշտներով կրակում անզեն ցուցարարների վրա:

Georgian opposition has held a meeting this night to decide on further plans.
«People’s Party» leader Koba Davitashvili claimed the opposition will hold an extraordinary press conference Thursday afternoon. According to Interfax, Davidashvili said opposition supporters are encouraged to meet at the Georgian Parliament building at 12.00-17.00pm local time. He pledged the Opposition disposition over Saakashvili resignation has not changed. Provided the Interior Ministry doesn’t release the previously detained young protest activists, the opposition will undertake measures to reach the release of the latter, he claimed.
According to Ria Novosti, Members of Georgia's opposition and police clashed on Wednesday near the main police department building in the capital Tbilisi, injuries have been reported, Georgian TV channels said.
Levan Gachechiladze, an opposition leader, was wounded after a rubber bullet hit him in the head.
There are reports that Gachechiladze's brother, Giorgi has been detained.
According to Georgian media, Giorgi triggered the clash by climbing onto the fence of a police compound. Protestors reportedly used sticks to attack the police.
Yekaterina Zguladze, a deputy interior minister, accused opposition supporters of breaking the law.
«This is a hideous violation of the law, an attack on the police. The police are remaining calm protecting the perimeter of the police building. The rally has not been dispersed,» she told the Rustavi-2 TV channel.
Giorgi Khaindrava, one of the opposition leaders and former supporter of president Mikheil Saakashvili, said over 60 protesters were hospitalized with various injuries. «I know that 60 people were injured,» he said.