Ավելանում են տնտեսական արտադրանքի անկման ցուցանիշները
Այսօր Արժույթի միջազգային հիմնադրամն անցակցրեց «Տարածաշրջանի տնտեսական հեռանկարները. Կովկաս և Կենտրոնական Ասիա» ուսումնասիրությունների ամփոփումը: Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի փոխտնօրեն Ռաթնա Սահայը նշեց, որ ուրախ է լինել Երևանում, և ներկայացնել տնտեսական ցուցանիշների վերաբերյալ զեկույց:
Խոսքն ավելի շատ տարածաշրջանի մասին է, թե ինչպե՞ս տնտեսական ճգնաժամը կազդի այդ երկրների տնտեսական ցուցանիշների վրա:
«Քաջատեղյակ եք, որ ֆինանսական ճգնաժամն իր ազդեցությունն է ունեցել բոլոր երկրների վրա, որոշակի հաշվարկներ են արվել այդ առումով, և պարզվել է, որ սեփական արտադրանքի նվազումն ամբողջ աշխարհում ազդում է երկրի տնտեսության վրա»,- ասաց Ռ. Սահայը և ընդգծեց, որ տնտեսական արտադրանքի անկումը բարձր է հատկապես Ռուսաստանում, ինչն ազդում է տարածաշրջանի վրա:
«Կապիտալի ներհոսքը դեպի տարածաշրջան նույնպես նվազում է` արտասահմանից դրամական փոխանցումների ցուցանիշի նվազմանը զուգահեռ, համաշխարհային շուկան տնտեսական արտադրանքի 1.3 տոկոս նվազում է գրացնում, բայց լավ լուր էլ կա. հաջորդ տարի այդ ցուցանիշը կավելանա»,- նշեց Ռ. Սահայը:
ԱՄՀ-ի ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ զարգացած երկրներից հատկապես Ճապոնիայում մեծ անկումներ եղան, իսկ Ռուսաստանում «6» անկման ցուցանիշը գնահատվում է «չափազանց բարձր»:
«Ռուսաստանում տնտեսական ակնումների պատճառներից մեկն այն է, որ կապիտալի հոսքը դեպի դեպի Կովկաս և Կենտրոնական Ասիա նվազել է: Տարածաշրջանում արտահանման և ներմուծման ցուցանիշը ևս վատթարանում է, իհարկե, 2009-ին մի փոքր իրավիճակը կթեթևանա»,- իր զեկույցում նշեց տիկին Սահայը:
Նա նաև արձանագրեց, որ տարածաշրջանի երկրներում` բյուջեի հաշվեկշռի վատթարացման պայմաններում պարտքն ավելանալու է, կառավարությունները ֆինանսական խթան են տալու բյուջեին, բայց տնտեսական արտադրանքն այս տարի էապես նվազելու է:
«Փաստացի եթե դիտարկենք ողջ մոլորակը` տարբեր տարածաշրջանների կտրվածքով, կտեսնենք, որ Արևելյան Եվրոպայի և Կովկասի ու Կենտրոնական Ասիայի պետություններն արձանագրելու են տնտեսական արտադրանքի ամենամեծ չափով պակաս»,- տեղեկցրեց Ռ. Սահայը:

IMF says economic production slash by 1,3%
Today the International Monetary Fund held «Regional economic perspectives: Caucasus and Central Asia» observation review. The IMF Assistant Director of the Middle East and Central Asia Department Ratna Sahay said she is glad to be in Yerevan and deliver a report on the economic indexes.
It deals with the region, as to what impact the economic crisis will have on the economic indexes of the countries.
«You are well-aware that the financial crisis had its impact on all the states and some calculations have been carried out in this view and it appeared that the slash in domestic production worldwide affects the country's economy,» R. Sahay said. She underscored that the highest slash in economic production has been observed in Russia, which affects the region as well.
«Capital inflow into the region also diminishes, along with the decrease in money transfers from abroad. The world market has observed economic production cut by 1,3%, but there is good news, too: next year the index will increase,» R. Sahay noted.
IMF survey shows that among the developed countries Japan has had considerable decline, and in Russia the decline index of 6 is evaluated as «too high».
«One of the causes for economic decline in Russia is decrease of capital flow to the Caucasus and the Central Asia. The export and import indexes in the region are not promising either, though, the situation will get a little better in 2009,» Mrs. Sahay read in her report.
According to R. Sahay, the countries in the Eastern Europe, the Caucasus and the Central Asia are going to have highest slash of all in the economic production.