Ավելանում են տնտեսական արտադրանքի անկման ցուցանիշները
Այսօր Արժույթի միջազգային հիմնադրամն անցակցրեց «Տարածաշրջանի տնտեսական հեռանկարները. Կովկաս և Կենտրոնական Ասիա» ուսումնասիրությունների ամփոփումը: Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի փոխտնօրեն Ռաթնա Սահայը նշեց, որ ուրախ է լինել Երևանում, և ներկայացնել տնտեսական ցուցանիշների վերաբերյալ զեկույց:
Խոսքն ավելի շատ տարածաշրջանի մասին է, թե ինչպե՞ս տնտեսական ճգնաժամը կազդի այդ երկրների տնտեսական ցուցանիշների վրա:
«Քաջատեղյակ եք, որ ֆինանսական ճգնաժամն իր ազդեցությունն է ունեցել բոլոր երկրների վրա, որոշակի հաշվարկներ են արվել այդ առումով, և պարզվել է, որ սեփական արտադրանքի նվազումն ամբողջ աշխարհում ազդում է երկրի տնտեսության վրա»,- ասաց Ռ. Սահայը և ընդգծեց, որ տնտեսական արտադրանքի անկումը բարձր է հատկապես Ռուսաստանում, ինչն ազդում է տարածաշրջանի վրա:
«Կապիտալի ներհոսքը դեպի տարածաշրջան նույնպես նվազում է` արտասահմանից դրամական փոխանցումների ցուցանիշի նվազմանը զուգահեռ, համաշխարհային շուկան տնտեսական արտադրանքի 1.3 տոկոս նվազում է գրացնում, բայց լավ լուր էլ կա. հաջորդ տարի այդ ցուցանիշը կավելանա»,- նշեց Ռ. Սահայը:
ԱՄՀ-ի ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ զարգացած երկրներից հատկապես Ճապոնիայում մեծ անկումներ եղան, իսկ Ռուսաստանում «6» անկման ցուցանիշը գնահատվում է «չափազանց բարձր»:
«Ռուսաստանում տնտեսական ակնումների պատճառներից մեկն այն է, որ կապիտալի հոսքը դեպի դեպի Կովկաս և Կենտրոնական Ասիա նվազել է: Տարածաշրջանում արտահանման և ներմուծման ցուցանիշը ևս վատթարանում է, իհարկե, 2009-ին մի փոքր իրավիճակը կթեթևանա»,- իր զեկույցում նշեց տիկին Սահայը:
Նա նաև արձանագրեց, որ տարածաշրջանի երկրներում` բյուջեի հաշվեկշռի վատթարացման պայմաններում պարտքն ավելանալու է, կառավարությունները ֆինանսական խթան են տալու բյուջեին, բայց տնտեսական արտադրանքն այս տարի էապես նվազելու է:
«Փաստացի եթե դիտարկենք ողջ մոլորակը` տարբեր տարածաշրջանների կտրվածքով, կտեսնենք, որ Արևելյան Եվրոպայի և Կովկասի ու Կենտրոնական Ասիայի պետություններն արձանագրելու են տնտեսական արտադրանքի ամենամեծ չափով պակաս»,- տեղեկցրեց Ռ. Սահայը:

Растут показатели спада экономического производства
Сегодня МВФ подвел итоги исследования «Экономические перспективы региона: Кавказ и Центральная Азия».
Замдиректора по Кавказу и Центральной Азии Ратна Сахай отметила, что рада находиться в Ереване и представила доклад по экономическим показателям. Доклад относился к воздействию экономического кризиса на экономические показатели стран региона.
«Вы знаете, что финансовый кризис повлиял на все страны, в этом отношении сделаны некоторые расчеты и выяснилось, что сокращение собственного производства во всем мире влияет на экономики стран», - сказала Р. Сахай и подчеркнула, что спад экономического производства особенно высок в России, что отражается на всем регионе.
«Приток капитала в регион также сокращается параллельно с сокращением денежных переводов из-за границы. Мировой рынок фиксирует 1,3%-ный спад экономического производства, но есть и хорошая новость: в следующем году этот показатель будет расти», - отметила Р. Сахай.
Исследования МВФ показали, что особенно большой спад среди развитых стран переживает Япония, а показатель спада в России – «6» - оценивается как «чрезвычайно высокий».
«Одна из причин экономического спада в России – сокращение потока капитала на Кавказ и в Центральную Азию. Показатели импорта и экспорта в регионе также ухудшаются, конечно, в 2009 году ситуация несколько наладится», - отметила Р. Сахай в своем докладе.
Она также констатировала, что увеличатся внешние долги стран региона в связи с ухудшением ситуации с балансом бюджетов. Правительства дадут бюджету финансовый стимул, но экономическое производство в этом году потерпит серьезный упадок.
«Фактически, если рассматривать всю планету по отдельным регионам, то увидим, что государства Восточной Европы и Центральной Азии зафиксируют наибольший спад экономического производства», - сообщила Р. Сахай.