«Մեր հասարակության մեջ հիասթափություն չկա»
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մասնակցեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարար-գործատուների միության 5-րդ համագումարին: Ս. Սարգսյանը կարևորեց համագումարի անցկացումը այնպիսի մի ժամանակաշրջանում «երբ արդյունաբերողների և գործարարների վարքագծային դիրքորոշումներն էական նշանակություն ունեն երկիրի առջև ծանրացած խնդիրների լուծման համար:
Նախագահը նշեց, որ համագումարի առաջնային թեման է գլոբալ ֆինանսական ճգնաժամի պայմաններում պետության, բիզնեսի և հասարակության համատեղ գործողությունների համալիրը, որտեղ «հարկ կա ոչ միայն գնահատել իրականացվող քայլերի արդյունավետությունը, այլև առաջընթացի նոր ուղիներ նախանշել»:
Ըստ ՀՀ նախագահի, ամիսներ առաջ հնչեցրած «Մենք պետք է պաշտպանենք մեր տնտեսությունը» կարգախոսն այսօր էլ ուժի մեջ է, բայց այժմ արդեն հարկավոր է պատասխանել, թե ինչպե՞ս ավելի արագ անցնել վերականգնման փուլը:
Ս.Սարգսյանը ցավով նշեց, որ 2009 թվականի առաջին ամիսներին, նախորդ տարվա վերջում ձևավորված սպասումները մեծամասամբ իրականացան: «Արձանագրվեց լուրջ տնտեսական անկում. անկումներ արձանագրվեցին տնտեսության հիմնական ճյուղերում` արդյունաբերության, շինարարության մեջ, էներգետիկայում, նվազեց արտահանումը, էապես կրճատվեցին մասնավոր դրամական փոխանցումները, դրամական բյուջեի եկամուտներն ու ներդրումները, ներդրումներ ներգրավելու հնարավորությունները», - ասաց երկրի ղեկավարը և հավելեց, որ գլոբալ տնտեսական ճգնաժամի ազդեցության ներքո Հայաստանի տնտեսությունը, այնուամենայնիվ, հաջողվեց պահել առանց լուրջ խեղումների`«դժվարին, միգուցե նկատելի սխալներով, բայց և կարևոր ու բարդ աշխատանքներով»:
Նախագահը նշեց, որ Հայաստանի սոցիալապես ամենախոցելի խավերը չդարձան արտաքին անբարենպաստ ազդակների թիրախ, ինչպես դա հաճախ է լինում: «Արդյունքում նպաստները, կենսաթոշակները, ուսուցիչների, բուժաշխատողների և, ընդհանրապես, պետբյուջեից հատկացվող բոլոր աշխատավարձերը ոչ միայն չկրճատվեցին, այլ նաև տրվում են ժամանակին` տարեսկզբին բարձրացված չափերով», - նշեց նախագահը:
Ս. Սարգսյանն ընդգծեց, որ երկրում տեղի չունեցան բանկային խաթարումներ, ցածր միջազգային գների պայմաններում հանքաարդյունաբերող ոլորտի գործարանները կամ չդադարեցրին գործել, կամ կարճատև դադարից հետո կարողացան վերագործարկվել:
«Նույնիսկ ազգային արտարժույթի նկատելի արժեզրկման պայմաններում մեզ հաջողվեց խուսափել սպառողական գների արտառոց թռիչքներից` մի բան, որը լուրջ սոցիալական գործոն հանդիսացավ», - նշեց Ս. Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանի բնակչությանը, «որը կարողացավ խոհեմ վարքագիծ որդեգրել և չմատնվել խուճապի», գյուղացիներին, որոնք սուղ միջոցներով «ձեռնամուխ եղան գարնանային աշխատանքների», բոլոր նրանց, «ովքեր աշխատել են նույնիսկ կրճատված աշխատավարձի պայմաններում», ինչպես նաև նրանց, ովքեր ժամանակավորապես մնացել են առանց աշխատատեղի:
«Ես շնորհակալ եմ մեր գործարարներին, որ շարունակում են ակտիվորեն միտք, գաղափար ու նախաձեռնություններ որոնել, մեր կառավարությանը` ամենաանբարենպաստ պայմաններում համարձակ որոշումներ ընդունելուց չխուսափելու համար, Ազգային ժողովին` տնտեսական լուծումների ամրագրման գործում օպերատիվ և ծավալուն համագործակցության համար, մեր քաղաքական կուսակցություններին, հասարակական ուժերին, լրատվամիջոցներին` աջակցության և ժամանակի ընթացքում առավել ըմբռնողական դարձած մոտեցումների համար», - ասաց ՀՀ նախագահը:
«Մեր հասարակության մեջ հիասթափություն չկա, մեր բիզնեսը նույնպես չի հուսահատվել», - ասաց երկրի ղեկավարը, նշելով, որ տեղյակ է բոլոր այն դժվարություններից, որոնք կանգնեցին հասարակության բոլոր շերտերի առջև:

«В нашем обществе нет разочарованности»
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял участие в 5-ом съезде союза промышленников и предпринимателей Армении. С. Саркисян отметил важность проведения подобного мероприятия в период, «когда действия промышленников и работодателей имеют существенное значение для решения проблем страны».
Президент отметил, что важнейшей темой съезда является комплекс совместных действий государства, бизнеса и общества в условиях глобального финансового кризиса, где «необходимо не только оценивать эффективность осуществляемых шагов, но и намечать новые пути развития».
По словам президента, лозунг «Мы должны защищать нашу экономику», объявленный несколько месяцев назад, еще в силе, но теперь уже необходимо ответить, как скорее преодолеть период восстановления.
С. Саркисян с сожалением отметил, что оправдались прогнозы на первые месяцы этого года. «Зафиксирован серьезный экономический спад, спад зафиксирован в основных отраслях экономики – в промышленности и строительстве, в энергетике сократился экспорт, значительно сократились частные денежные переводы, доходы и инвестиции в денежные бюджеты и возможности привлечения инвестиций», - сказал глава государства и добавил, что экономику Армении тем не менее удалось сохранить без серьезных деформаций, «с трудом, возможно, с очевидными ошибками, но важной и тяжелой работой».
Президент отметил, что самые уязвимые слои населения Армении не стали мишенью неблагоприятных внешних факторов, как это часто бывает. «В итоге, пособия, пенсии, зарплаты, выдаваемые учителям и врачам и другим бюджетникам, не только не сократились, но и выплачиваются своевременно по увеличенным в начале года размерам», - отметил Саркисян.
Президент подчеркнул, что в стране не возникло проблем с деятельностью банков, а все предприятия горно-добывающей сферы в условиях низких мировых цен или не прекратили свою деятельность, или же быстро восстановили ее после недолгой паузы.
«Даже в условиях значительного падения стоимости национальной валюты нам удалось избежать резкого повышения потребительских цен, что является важным социальным фактором», - отметил С. Саргсян.
Президент Армении поблагодарил население Армении, «которое повело себя разумно и не стало предаваться панике», сельским жителям, «которые, владея ограниченными средствами, решились осуществлять весенние работы», всех тех, «кто работал даже в условиях сокращенной зарплаты», а также тех, кто временно остался без работы.
«Я благодарен нашим предпринимателям, которые активно продолжают поиски мыслей, идей и инициатив, нашему правительству, которое в самых неблагоприятных условиях не боится принимать смелые решения, Национальному собранию за оперативное и широкое сотрудничество в деле закрепления экономических решений, нашим политическим партиям, общественным силам, СМИ за содействие и понимание, проявленные в последнее время», - сказал президент.
«В нашем обществе нет разочарования, наш бизнес тоже не разочарован», - отметил руководитель страны, добавив, что он в курсе всех сложностей, возникших у всех слоев населения. По словам президента, сегодня создается прекрасный повод, чтобы этап восстановления для Армении прошел намного быстрее, чем для других стран.