ԱՊՀ երկրների արժեթղթերի շուկայի հարցերը կքննարկվեն Երևանում
Այսօր Երևանում իր երկօրյա աշխատանքները սկսեց ԱՊՀ անդամ երկրների արժեթղթերի շուկաները կարգավորող պետական մարմինների ղեկավարների խորհրդի 9-րդ նիստը: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ Կենտրոնական բանկի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից:
Խորհուրդը, որը 2008 թվականից նախագահում է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը, քննարկելու է ԱՊՀ անդամ երկրների արժեթղթերի շուկաների վիճակի, Խորհրդի կողմից նախկինում ընդունված ռեկոմենդացիաների կիրառման և համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի բացասական հետևանքները նվազեցնելու միջոցառումների մշակման հարցերը:
Նիստի ժամանակ մասնակիցների կողմից ներկայացվելու են կոլեկտիվ ներդրումների ոլորտը կարգավորող ԱՊՀ անդամ երկրների օրենսդրությունների համեմատական վերլուծություններ, արժեթղթերի շուկաներում մանիպուլյացիաների իրականացման և ինսայդերական տեղեկությունների անօրինական օգտագործման կանխարգելման միջազգային փորձը:
Տեղեկություն: ԱՊՀ անդամ երկրների արժեթղթերի շուկաները կարգավորող պետական մարմինների ղեկավարների խորհուրդը ստեղծվել է 2003 թվականին ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարների կողմից: Ներկա պահին Խորհրդի կազմում ընդգրկված են Ադրբեջանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչները:

Вопросы ценных бумаг СНГ обсудят в Ереване
Сегодня в Ереване открылось 9-е заседание совета руководителей государственных органов стран СНГ по регулированию рынка ценных бумаг. Об этом сообщает пресс-служба Центробанка Армении.
Совет, который с 2008 года возглавляет глава ЦБ Армении Артур Джавадян, обсудит вопросы, связанные с ситуацией на рынке ценных бумаг стран СНГ, применением рекомендаций, принятых на предыдущем заседании, а также с разработкой плана действий по смягчению воздействия мирового финансового кризиса.
В ходе заседания будут представлены сравнительные анализы законодательств стран СНГ в сфере регулирования коллективных инвестиций, а также опыт предотвращения манипуляций на рынке ценных бумаг и незаконного использования инсайдерской информации.
Справка: Совет руководителей государственных органов стран СНГ по регулированию рынка ценных бумаг был создан в 2003 году руководителями правительств стран СНГ. В настоящее время в совет входят представители Армении, Азербайджана, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, Молдовы, России, Таджикистана и Украины.