Ուսանողները պրակտիկա կանցնեն ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում
Այսօր Երևանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր Յուրի Սուվարյանը հայտնեց, որ արդեն պայմանավորվել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության հետ` համագործակցության պայմանագիր ստորագրելու մասին:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը շատ մեծածավալ գործունեություն է ծավալում Հայաստանում: Նաև համագործակցում է ուսումնական-գիտական բնագավառների հետ: Ըստ մեր համագործակցության պայմանգրի, մեր ուսանողներն ուսումնական պրակտիկա կանցնեն ընկերությունում, նաև աշխատանքի կտեղավորվեն այս կազմակերպությունում», - ասաց նա:
Ռեկտորը նաև նշեց, որ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ից մասնագետներ կհրավիրվեն համալսարան, որպեսզի կարդան դասախոսություններ: Սա, ըստ Սուվարյանի, հնարավորություն կտա բարձրացնել տնտեսագետ կադրերի որակավորումը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը տեղեկացրեց, որ իրենք սկսել են «արշավ ուսանողների հետ», և բացումը կատարվում է Տնտեսագիտական համալսարանից:
«Ուզում ենք մեր փորձը փոխանցենք ուսանողներին, կողմնորոշենք նրանց: Մեր դռները բացում ենք պրակտիկայի համար, որ ավելի մասնագիտացնենք ու աշխուժացնենք ուսանողների կյանքը», - ասաց Ռ. Յիրիկյանը:
Նա նշեց, որ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը Հայաստանի խոշոր գործատուներից մեկն է, այսօր ընկերությունը նոր հորիզոններ է առաջարկում հայ մասնագետներին` ապահովելով կայուն աշխատատեղ և խոստումնալից աշխատանքային առաջընթացի հեռանկար:
Ռ. Յիրիկյանը նաև հավաստեց, որ ֆինասական ճգնաժամի պայմաններում բաժանորդների քանակի ավելացում է նկատվել, բայց ոչ անցած տարվա տեմպով:
«Միշտ տարվա սկիզբն իբրև դժվար սեզոն է հանդիսանում, առաջին 3 ամիսները տկար ցուցանիշներ են ցույց տալիս, ապրիլին շուկան աշխուժանում է: Ճգնաժամն ազդում է, աճն անցած տարվա պես աշխույժ չէ, բայց կա: Այժմ նախապատրաստական ամառային սեզոնն է սկսվում, իսկ մեր բաժանորդների քանակն ապրիլի վերջի դրությամբ եղել է 2 մլն 60 հազար»,- ասաց ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրենը:

VivaCell-MTS to cooperate with State University of Economics
The rector of the Armenian State University of Economics Yuri Suvaryan said they have reached a deal with VivaCell-MTS (Armenian leading cell operator) over signing a cooperation contract.
«VivaCell-MTS is evolving major activity in Armenia, including the cooperation with educational-scientific institutions. In accordance with our cooperation contract, our students will be provided opportunity to take educational practice and later, to get job in the company,» he said.
Rector also said that specialists from VivaCell-MTS will be invited to the university to give lectures. This, as Suvaryan said, will allow to increase the qualifications of our future economists.
Ralf Yirikyan, the Director General of VivaCell-MTS, said that they have launched «a campaign with students» and the opening takes place in the University of Economics.
«We would like to pass our experience to students, to help them orientate. We open our doors for practice,» R. Yirikyan said.
He said that VivaCell-MTS is one of Armenia’s major employers and the company offers new horizons today for the Armenian specialists and ensures stable working places and promising opportunities for professional growth.