Արձանագրում են երկնիշ տնտեսական անկում
Ամերիկյան «The Wall Street Journal» հեղինակավոր պարբերականն այսօր անդրադարձել է ԱՄՆ խոշորագույն երեք առևտրային գործընկերների` Ճապոնիայի, Մեքսիկայի և Գերմանիայի տնտեսական աճի ցուցանիշներին և եզրակացրել. «Այս եռամսյակ գլոբալ պատկերն ավելի ակնառու է»: Ամերիկացի փորձագետ Բոբ Դեյվիսի հոդվածում նշվում է, որ ԱՄՆ գործընկեր երեք խոշորագույն տնտեսություններում արձանագրված խորը անկումը լավագույնս ընդգծում է համաշխարհային ճգնաժամի լրջությունը:
Նախօրեին Մեքսիկան պաշտոնապես հայտարարել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 2009թ. առաջին եռամսյակում ՀՆԱ-ի 21.4 տոկոս անկման մասին: Աղբյուրի համաձայն, սա աննախադեպ ցուցանիշ է` 1995 թվականին Մեքսիկայում գրանցված տնտեսական ճգնաժամից հետո:
Մեքսիկայից մեկ օր առաջ տնտեսական երկնիշ` 15.2 տոկոս անկման մասին էր հայտարարել Ճապոնիան: Այս ցուցանիշը Ճապոնիայի պատմության մեջ վատագույնն է` սկսած 1955 թվականից:
Ինչ վերաբերում է Գերմանիային, ապա նախորդ շաբաթ պաշտոնական Բեռլինը հայտարարել է ՀՆԱ-ի 14.4 տոկոս անկման մասին: Գերմանական տնտեսությունն իր հերթին վերջին անգամ նման անկում արձանագրել է հեռավոր 1970 թվականին:
Փորձագետի գնահատականով` նշված երկրներում նմանօրինակ տնտեսական անկումը պայմանավորված է ԱՄՆ-ի տնտեսությունում տիրող իրավիճակով: Հեղինակը հիշեցնում է, որ բոլոր երեք երկրների դեպքում էլ տնտեսությունը մեծապես կախված է ԱՄՆ կատարվող մատակարարումներից:
«Բոլոր երեք երկրներն էլ կախում ունեն ԱՄՆ կատարվող արտահանումից, և նրանց քիթը գետնին կպավ, երբ ԱՄՆ-ի սպառողները կրճատեցին ավտոմեքենաների, սարքավորումների և զանգվածային արտադրության արտասահմանյան այլ ապրանքների գնումները»,- պատկերավոր բացատրում է փորձագետն ու նշում, որ 2009 թվականի առաջին եռամսյակում` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, ԱՄՆ կատարվող ներկրումների ծավալը կրճատվել է մոտ 30 տոկոսով և կազմում է 352.5 մլրդ դոլար:
Այս փաստագրումից հետո Բոբ Դեյվիսը կասկած է հայտնում այն առնչությամբ, թե 2009 թվականի երկրորդ եռամսյակը կտարբերվի առաջինից, ու լավատեսություն կտիրի: Նրա պնդմամբ, պատճառն այն է, որ ԱՄՆ կատարվող մատակարարումների կրճատման հետևանքով տնտեսական լուրջ անկում արձանագրած տնտեսություններն, իրենց հերթին, հանդիսանում են ԱՄՆ-ի կարևորագույն շուկաները, հետևաբար սպառումն ու ներդրումներն այստեղ շարունակելու են կրճատվել:
ԱՄՆ-ն իր հերթին հայտարարել է, որ 2009 թվականի առաջին եռամսյակում ՀՆԱ-ն նվազել է 6.3 տոկոսով: Դաշնային պահուստների համակարգից հայտնել են, որ իրենք «աստիճանական բարելավում» են ակնկալում միայն 2009 թվականի երկրորդ կեսին:
Նախօրեին ԵՄ անդամ երկրների 2009 թվականի առաջին եռամսյակի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշները հրապարակել էր նաև Եվրոպական վիճակագրական ծառայությունը: Եվրոստատի տվյալներով, ԵՄ անդամ, հիմնականում` նախկին սոցիալիստական կամ արևելաեվրոպական երկրներում տնտեսական անկումը ռեկորդային ցուցանիշներ է գրանցել: Մասնավորապես, Լատվիայում անկումը կազմել է 18.6, Էստոնիայում` 15.6, իսկ Լիտվայում` 12.6 տոկոս:

According to the US Wall Street Journal, steep declines in the economies of three of the U.S.'s biggest trading partners -- Mexico, Japan and Germany -- underscored the severity of the global recession and put pressure on major industrialized nations to revive moribund global trade talks.
On Wednesday, Mexico became the latest country to report a plunge in output. The country's gross domestic product fell at an annualized rate of 21.5% in the first quarter, the worst performance since the 1995 peso crisis led to an International Monetary Fund and U.S. Treasury financial rescue. This time, Mexico has insulated itself somewhat by arranging a $47 billion IMF credit line in advance.
Mexico's decline followed by a day Japan's report that its economy contracted in the first quarter at a 15.2% clip, its worst performance since 1955. Last week, Germany said its first quarter decline in GDP, an annualized 14.4%, was the worst since 1970.
All three countries depend on exports to the U.S. But they have nose-dived as U.S. consumers cut back purchases of autos, electronics and other goods mass produced abroad. For the first three months of 2009, U.S. merchandise imports declined about 30% to $352.5 billion compared with the same period a year earlier. Mexico's ties to the U.S. are particularly strong because of the North American Free Trade Agreement, and Mexican auto production in the first quarter fell 41% from the year before.
Most forecasters and governments see signs that the current quarter will be better than the first, and the rise in global stock markets suggests investors believe the worst is past. Still, the decline in output overseas reduces the market for U.S. exports and opportunities for investment.
The U.S. economy contracted at a 6.3% annual rate in the first quarter. Federal Reserve officials said Wednesday that they anticipate only "a gradual recovery," beginning in the second half of this year. They foresee unemployment, now at 8.9%, will rise above 9% and stay there through 2010.
The recession's depth is bound to increase pressure to revive the stalled Doha Round of trade talks. Germany intends to raise the issue when leaders of industrialized nations meet in July.