Ֆիգուն կարող է տեղափոխվել Չինաստան
2001 թ. ՖԻՖԱ-ի վարկածով աշխարհի լավագույն ֆուտբոլիստ Լուիշ Ֆիգուն, որպես կարիերայի հնարավոր տարբերակ, քննարկում է Չինաստան տեղափոխվելու հնարավորությունը: Այս մասին տեղեկացնում է «Titan Sports»-ը: Պորտուգալացի ֆուտբոլիստը «Ինտերի» կազմում չորրորդ անգամ Իտալիայի չեմպիոն հռչակվելուց հետո հայտարարել էր, որ այլևս մտադիր չէ խաղալ «բարձր մակարդակով»:
«Եվրոպայից, ԱՄՆ-ից կամ Ճապոնիայից զանգերի չեմ սպասում: Ուրախ կլինեմ, եթե առաջարկներ ստանամ չինական սուպերլիգան ներկայացնող ակումբներից»,- ասել է Ֆիգուն:
Ի տարբերություն Ճապոնիայի, ԱՄՆ-ի և Պարսից ծոցի երկրների, չինական ֆուտբոլը ֆինանսական առումով դեռևս այնքան էլ հրապուրիչ չէ «ծերացող» աստղերի համար, սակայն որոշ ականավոր ֆուտբոլիստներ արդեն որոշել են հանդես գալ այդ երկրի առաջնությունում: Նրանց թվում են Դամիանո Տոմմազին և Պոլ Գասկոյնը:
Որպեսզի առաջնությունն արտասահմանցի հովանավորների ու ֆուտբոլիստների համար ավելի հրապուրիչ դարձնեն, չինացիները 2009 թ. մարտին պայմանագիր են ստորագրել իտալական «Pirelli» ընկերության հետ, որը մասնագիտացել է անվադողերի արտադրության ոլորտում:

Former World Player of the Year Luis Figo wants to extend his career outside Europe and would consider playing in the Chinese Super League (CSL), a Chinese newspaper reported Thursday, reuters reported.
The Portugal midfielder announced his retirement from «high level» football after helping Inter Milan to a fourth successive Serie A title last weekend.
«I am still waiting for the calls from outside Europe, from U.S. or Japan,» the 36-year-old told the Chinese sports newspaper Titan Sports.
«I am also happy to accept recruitment offers from CSL clubs,» he added.
Unlike Japan, the Arabian Gulf and the U.S., Chinese football has not frequently attracted big name players looking to play out their careers.
Former Italian international and AS Roma midfielder Damiano Tommasi currently plays for Tianjin Teda, while former England midfielder Paul Gascoigne had a few months at Chinese second flight club Gansu Tianma in 2003.