ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի ուղերձը
Մայիսի 23-30-ը Երևանի մարզահամերգային համալիրում կանցկացվի ԱԻԲԱ բռնցքամարտի աշխարհի պատանեկան առաջնությունը: Նման խոշոր մրցաշար Հայաստանում առաջին անգամ է կազմակերպվում, և պատահական չէ, որ այն գրավել է հանրապետության բարձրաստիճան ղեկավարների ուշադրությունը:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ուղերձ է հղել առաջնության մասնակիցներին ու հյուրերին: Ստորև ներկայացնում ենք այն ամբողջությամբ: Այս մասին տեղեկացրեցին մրցաշարի մամուլի կենտրոնից:
ՀՀ վարչապետի ուղղերձում նշված է. «Աշխարհի առաջատար թիմերի, երիտասարդ լավագույն բռնցքամարտիկների մասնակցությամբ Երևանում առաջին անգամ անցկացվող այս պատասխանատու միջոցառումը մեզ համար մեծապես նշանակալից իրադարձություն է և ԱԻԲԱ-ի կողմից Հայաստանի նկատմամբ ցուցաբերած բարձր վստահության արգասիք:
Վստահ եմ, որ Հայաստանում աշխարհի առաջնության անցկացումն իր հետքը կթողնի ոչ միայն հայկական բռնցքամարտի պատմության մեջ, այլև հենարան կհանդիսանա ու նոր լիցք կհաղորդի բռնցքամարտի հետագա մասսայականացման, սպորտային ավանդույթների վերհանման, նոր հարաբերությունների ձևավորման ու հաստատման համար:
Արդար մրցակցության գաղափարի, մրցակցի հանդեպ հարգանքի և համագործակցության վրա հիմնված սպորտը հիանալի միջոց է ժողովուրդների և հասարակությունների միջև փոխճանաչման, մերձեցման, երկխոսության, բարեկամության հաստատման ու ամրապնդման համար:
ԱԻԲԱ բռնցքամարտի աշխարհի պատանեկան առաջնությունը պատեհ առիթ է նաև տարբեր երկրների, միջազգային կառույցների միջև նոր` ավելի սերտ համագործակցություն ու բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման ու խորացման առումներով:
Թեև պայքարը լինելու է թեժ և անզիջում, համոզված եմ, որ մրցումներն ընթանալու են ամենաջերմ մթնոլորտում:

AIBA World Junior Championship is due in Yerevan May 23-30. The Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan addressed a message to the Championship participants:
Dear participants and guests of the AIBA World Junior Championship Yerevan 2009,
The first World Junior Boxing Championship with the participation of leading teams and high-ranked young boxers to be held in Yerevan is a significant and momentous event for us, and the result of AIBA’s confidence towards the Republic of Armenia.
I believe that holding such a tournament in the Republic of Armenia will leave its trace not only in the history of Armenian boxing, but it will also bring a new wave of support for an increased level of participation in boxing, raise sporting traditions and help with the formation and establishment of new relations.
The ideals of fair competition, respect towards ones opponent and sport based on collaboration are excellent tools for strengthening of recognition, dialogue and friendship between our nations and communities.
For the different states and international organizations, the AIBA World Junior Boxing Championships Yerevan 2009 is an auspicious occasion to establish and deepen more close and good-neighborly relations with each other.
I am convinced that the tournament will be held in the warmest of atmospheres in spite of the fact that competition will be uncompromising and strong.
I wish a successful start to the tournament, and to the participants - fair competition and deserved victory.