ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի ուղերձը
Մայիսի 23-30-ը Երևանի մարզահամերգային համալիրում կանցկացվի ԱԻԲԱ բռնցքամարտի աշխարհի պատանեկան առաջնությունը: Նման խոշոր մրցաշար Հայաստանում առաջին անգամ է կազմակերպվում, և պատահական չէ, որ այն գրավել է հանրապետության բարձրաստիճան ղեկավարների ուշադրությունը:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ուղերձ է հղել առաջնության մասնակիցներին ու հյուրերին: Ստորև ներկայացնում ենք այն ամբողջությամբ: Այս մասին տեղեկացրեցին մրցաշարի մամուլի կենտրոնից:
ՀՀ վարչապետի ուղղերձում նշված է. «Աշխարհի առաջատար թիմերի, երիտասարդ լավագույն բռնցքամարտիկների մասնակցությամբ Երևանում առաջին անգամ անցկացվող այս պատասխանատու միջոցառումը մեզ համար մեծապես նշանակալից իրադարձություն է և ԱԻԲԱ-ի կողմից Հայաստանի նկատմամբ ցուցաբերած բարձր վստահության արգասիք:
Վստահ եմ, որ Հայաստանում աշխարհի առաջնության անցկացումն իր հետքը կթողնի ոչ միայն հայկական բռնցքամարտի պատմության մեջ, այլև հենարան կհանդիսանա ու նոր լիցք կհաղորդի բռնցքամարտի հետագա մասսայականացման, սպորտային ավանդույթների վերհանման, նոր հարաբերությունների ձևավորման ու հաստատման համար:
Արդար մրցակցության գաղափարի, մրցակցի հանդեպ հարգանքի և համագործակցության վրա հիմնված սպորտը հիանալի միջոց է ժողովուրդների և հասարակությունների միջև փոխճանաչման, մերձեցման, երկխոսության, բարեկամության հաստատման ու ամրապնդման համար:
ԱԻԲԱ բռնցքամարտի աշխարհի պատանեկան առաջնությունը պատեհ առիթ է նաև տարբեր երկրների, միջազգային կառույցների միջև նոր` ավելի սերտ համագործակցություն ու բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման ու խորացման առումներով:
Թեև պայքարը լինելու է թեժ և անզիջում, համոզված եմ, որ մրցումներն ընթանալու են ամենաջերմ մթնոլորտում:

Обращения премьер-министра и главы МОК
23-30 мая в СКК Еревана пройдет юношеский чемпионат мира по боксу АИБА . Подобный крупный турнир в Армении проводится впервые и не случайно, что он привлек внимание высокопоставленных лиц Армении.
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян направил послание участникам первенства и гостям. Пресс-служба правительства приводит текст послания.
«Впервые проводимое в Ереване подобное ответственное мероприятие с участием лучших молодых спортсменов и передовых команд мира является для нас важным событием, а также знаком доверия к нам со стороны АИБА.
Я уверен, что проведение первенства в Армении оставит свой след не только в истории армянского бокса, но и станет основой для дальнейшей популяризации бокса, а также для установления новых отношений.
Спорт, основанный на честной конкуренции, уважении к сопернику и сотрудничестве является прекрасным средством для сближения обществ, укрепления диалога и дружбы.
Хотя борьба будет упорной, думаю, соревнования пройдут в теплой и дружеской атмосфере.
Желаю первенству успешного старта, а участникам – честной борьбы и заслуженных побед».
Свое приветствие первенству направил и глава МОК Армении Гагик Царукян.
«Боксеры, тренеры и судья, прибывшие в Армению из разных стран, получили прекрасную возможность ознакомиться со страной. Это мероприятие эффективно для установления контактов между различными боксерскими клубами и сборными. Очень важно и спортивное значение юношеского чемпионата АИБА.
В дни пребывания в гостеприимной Армении гости получат возможность приобрести новых друзей. И поскольку Армения является своеобразным музеем под открытым небом, гости могут посетить и наши достопримечательности.
Поздравляю всех участников в связи с проведением чемпионата мира, желаю честной борьбы и спортивных достижений», - отмечается в послании главы МОК Армении, предоставленном пресс-центром чемпионата.