Ա. Թևանյան. «Հայաստանում ճգնաժամն ունի նաև ներքին աղբյուրներ»
«Հայաստանում ստեղծված տնտեսական իրավիճակի խնդիրները հաղթահարելու համար առաջին քայլը կառավարություն-հասարակություն թափանցիկ ու հրապարակային աշխատանքն է և կանխատեսելի որոշումներ ընդունելու քաղաքականության որդեգրումը, երկրորդը` հակաբյուջետային քաղաքականության փոփոխությունը` հարկային բեռի թեթևացման ուղղությամբ, և երրորդը` դրամավարկային քաղաքկանության փոփոխությունը` բիզնեսին ֆինանսական հնարավորություններ մատակարարելու առումով»,- համոզված է «Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Անդրանիկ Թևանյանը, ով իր տեսակետը ներկայացրեց «Հայաստան. դիմակայելով համընդհանուր աղետին» ֆորումի ընթացքում:
Խոսելով հայաստանյան և համաշխարհային ճգնաժամերի նմանությունների և տարբերություների մասին` Ա. Թևանյանը նշեց, որ Հայաստանի տնտեսության վրա «ընդհանուր ազդեցություն գոյություն ունի` պայմանավորված միջազգային տնտեսական ճգնաժամով, բայց կա ներհայաստանյան իրավիճակ, որը կապ չունի միջազգայինի հետ և ցանկացած պարագայում կարող է խնդիր առաջացնել մեզ մոտ, եթե տնտեսական ներքին քաղաքականությունը չփոխվի»:
«Միջազգային տնտեսական ճգնաժամը կարող է հաղթահարվել ամբողջ աշխարհում, բայց մեզանում մնալ, քանի որ դրան նպաստող հայաստանյան ակունքները զուտ ներքին ծագման են, և, եթե դրանք չենք փոխում, ոչինչ չենք կարող ակնկալել»,- մանրամասնեց Ա. Թևանյանը:
Թե ե՞րբ կավարտվի տնտեսական ճգնաժամը հարցին, Ա. Թևանյանը պատասխանեց, որ դա կլինի «տնտեսական ցիկլերի տեսության համաձայն»: Ըստ այդմ` առնվազն երկու տարի է անհրաժեշտ, որպեսզի ցիկլը` արտադրություն-բաշխում և ֆինանսական հոսքերի վերադարձելիություն, մոտենա ավարտին:
«Հայաստանի պարագայում ճգնաժամի տևողությունը պայմանավորված է լինելու նաև մեր ներքին քաղաքականությամբ»,- ընդգծեց Ա. Թևանյանը:

А. Теванян: «Кризис в Армении имеет и внутренние источники»
«Первым шагом для преодоления экономических проблем Армении должна стать прозрачная работа правительство- общество и политика по принятию предсказуемых решений, второй шаг – изменение антибюджетной политики в направлении облегчения налогового груза, и третье – изменение денежно-кредитной политики в отношении предоставления финансовых возможностей бизнесу», - уверен директор исследовательского центра «Политэкономия» Андраник Теванян, который представил свои взгляды на форуме «Армения: предотвращая всеобщую катастрофу».
Говоря о сходствах и различиях кризиса в Армении и в мире, А. Теванян отметил, что «в Армении есть общее воздействие, обусловленное мировым кризисом, но есть и внутриармянская ситуация, которая не связана с международной и в любых условиях может привести у нас к проблемам, если не будет изменена внутренняя экономическая политика».
«Международный экономический кризис может быть преодолен во всем мире, но у нас остаться, поскольку армянские источники его появления являются исключительно внутреннего происхождения. И если они не будут изменены, мы не сможем ожидать чего-либо», - сказал А. Теванян.
На вопрос, когда же закончится кризис, А. Теванян ответил, что это произойдет согласно теории «экономических циклов». То есть необходимо как минимум два года, чтобы цикл производство – распределение м возвращаемость финансовых потоков приблизился к завершению.
«В случае Армении продолжительность кризиса будет обусловлена и нашей внутренней политикой», - подчеркнул А. Теванян.