Նախկին վարչապետը ցանկանում է, որ Հայաստանը «հաղթող դուրս գա»
«Ճգնաժամի հիմնական արմատն արհեստական պահանջարկն է»,- հայտարարեց Հայաստանի երրորդ հանրապետության առաջին վարչապետ Վազգեն Մանուկյանը «Հայաստան. դիմակայելով համընդհանուր աղետին» տնտեսագիտական ֆորումի ընթացքում:
Նախկին վարչապետի բացատրություններից հասկանալի է դառնում, որ արհեստական պահանջարկն առաջացնում է արտադրության ավելացում, ինչը նպաստում է մարդկանց` ապրանքներ գնելու ձգտման աճին, որի համար տրամադրվում են վարկեր: Այդ վարկերն էլ արդյունքում դառնում են անսահման: Հենց անսպառ վարկն էլ հանգեցնում է տնտեսական ճգնաժամի:
Միևնույն ժամանակ Վ. Մանուկյանը համոզված է, որ «բացասական արդյունքների հետ, ճգնաժամը բերում է նաև առողջացման»:
«Ոչ մրցունակները վերանում են, ճանապարհ է բացվում առավել մրցունակների համար»,- մանրամասնեց Վ. Մանուկյանն ու ավելացրեց, որ ճգնաժամի արդյունքում «հազար տուժողից մեկը հաղթող է դուրս գալիս, և շատ լավ կլիներ, որ այդ մեկը լիներ Հայաստանը»:
Հայաստանի համար ճգնաժամից հաղթող դուրս գալու զգալի հնարավորություններ չտեսնելու պատճառով էլ նախկին վարչապետը սկսեց բացատրել, որ «Հայաստանն ունի երկու ճգնաժամ` մեկը թելադրված է դրսից, երկորդը` վաղուց է` արդեն 15-20 տարի, և պայմանավորված է անցումնային փուլով, նաև մեր ներքին խնդիրներով»:
Չունենալով ճգնաժամի կարճման և դրական արդյունքներ գրանցելու լուծումներ` Վ. Մանուկյանը կոչ արեց բոլոր նրանց, ովքեր ունեն, առաջարկեն այդ լուծումները` դրանք միասին քննարկելու և ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու համար:

Бывший премьер хочет, чтобы Армения «вышла победившей»
«Основным корнем кризиса является искусственный спрос», - заявил первый премьер-министр третьей армянской республики Вазген Манукян на форуме «Армения: предотвращая всеобщую катастрофу».
Из объяснений бывшего премьер-министра ясно, что искусственный спрос вызывает производство слишком большого количества товаров, что приводит к росту желания людей покупать товары, для чего они берут кредиты. Эти кредиты в итоге становятся бесконечными. Именно этот безлимитный кредит привел к кризису.
В то же время В. Манукян уверен, что вместе с отрицательными результатами кризис приводит и к оздоровлению».
«Неконкурентные исчезают, открывается путь для более конкурентных», - сказал В. Манукян и добавил, что в результате кризиса «один из тысячи пострадавших выходит победителем, и было бы очень хорошо, если бы этим одним была Армения».
Не видя существенных возможностей, для того, чтобы Армения вышла победителем, экс-премьер начал объяснять, что «в Армении есть два кризиса – один продиктован извне, а второй существует уже давно – 15-20 лет, и объясняется переходным этапом и нашими внутренними проблемами».
Не имея решений по преодолению кризиса и достижению положительных результатов, В. Манукян призвал всех, у кого есть предложения, высказать их, чтобы вместе обсудить возможности выхода из сложившейся ситуации.