Նախկին վարչապետը տնտեսական բարելավում է կանխատեսում
ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանն այսօր ասուլիսին իր կարծիքն է արտահայտել երկրի տնտեսության վրա գլոբալ ֆինանսական ճգնաժամի ազդեցության վերաբերյալ: Նշելով, որ Հայաստանն այսօր ճգնաժամի երրորդ` ամենախորը փուլում է, նա կանխատեսումներ արեց, որ երկրի տնտեսությունը դեռ կտեսնի ճգնաժամի չորրորդ, առավել ծանր փուլը, ընդ որում`մինչև 12 տոկոս անկումով:
«Հայաստանի տնտեսության անկումը 6, 5–7 տոկոսից մինչև 12 տոկոս կլինի», – ասաց նա և հավելեց, որ օգոստոսին այդ թվերում արդեն հստակություն կլինի, քանի որ Ռուսաստանում, որից մեծապես կախվածության մեջ է Հայաստանի տնտեսությունը, տնտեսական նոր միտումներ են հնարավոր` նավթի գների բարձրացմանը զուգահեռ:
Ըստ բանախոսի, ռուսաստանյան տնտեսության վրա, բնականաբար նաև `Հայաստանի, կարող է ազդել նաև ԱՄՆ-ում սպասվող տնտեսական աճը: Հիշեցնելով, որ ԱՄՆ կառավարությունը որպես վարկ շրջանառության մեջ է դրել շուրջ 1,5 տրիլիոն դոլար, նա նշեց, որ այս ամռանը Միացյալ Նահանգներում սպասվում է այդ ներդրումի երկրորդ ալիքի վերադարձը:
«Եթե երկրորդ ալիքի փողերն հաջողությամբ այս ամռանը վերադառնան, ապա ենթադրվում է, որ դրանից 6-9 ամիս հետո կսկսվի տնտեսական աճ, և ամերիկյան տնտեսությունը կսկսի շտկվել», - ասաց Հ. Բագրատյանը, հավելելով, որ նման զարգացումներ այդ ժամանակահատվածում հնարավոր են նաև Ռուսաստանում:
«Եթե ռուսական տնտեսությունը շտկվի, և նորից վերականգնվի տրանսֆերտների մակարդակը Ռուսաստանից Հայաստան, ապա 6-9 ամսից մեր երկրում նոր կսկսի վիճակը բարելավվել», -ասաց նախկին վարչապետը` հավելելով, որ ընդհանուր առմամբ, դա հնարավոր է 2011–2012 թվականներին, եթե ՀՀ իշխանությունների կողմից ճիշտ տնտեսական քաղաքականություն վարվի:

Экс-премьер Армении прогнозирует нормализацию экономики
Бывший премьер-министр Армении Грант Багратян на сегодняшней пресс-конференции выразил свою точку зрения о влиянии мирового экономического кризиса на экономику страны. Отметив, что в настоящее время Армения находится на самой тяжелой третьей стадии, он сделал прогноз, что экономику Армении ожидает еще и четвертый, более тяжелый этап, со спадом в экономике до 12%.
«Спад экономики Армении достигнет с 6,5-7% до 12%», - сказал он и добавил, что более четкие цифры можно будет дать в августе, основываясь на данных об изменении экономической ситуации в России, от которой во многом зависит экономика Армении, и в которой параллельно с повышением цен на нефть возможны новые экономические тенденции.
По словам Багратяна, на экономику России, и естественно на экономику Армении также может повлиять и ожидаемый экономический рост в США. Напомнив, что правительство США ввело в оборот около 1,5 триллиона долларов в качестве кредита, он отметил, что этим летом в Соединенных Штатах ожидается вторая волна возвратности этих инвестиций.
«Если летом в США средства второй волны успешно вернутся, то через 6-9 месяцев после этого начнется экономический рост, и состояние американской экономики нормализуется», - сказал Багратян, добавив, что подобные развития в этом отрезке времени возможны и в России.
«Если состояние российской экономики нормализуется и уровень трансфертов из РФ в Армению восстановится, то через 6-9 месяцев ситуация в нашей стране начнет улучшаться», - сказала бывший премьер-министр, добавив, что по большому счету это возможно в 2011 - 2012 годах, если со стороны властей РА будет вестись правильная экономическая политика.