Նախկին վարչապետը տնտեսական բարելավում է կանխատեսում
ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանն այսօր ասուլիսին իր կարծիքն է արտահայտել երկրի տնտեսության վրա գլոբալ ֆինանսական ճգնաժամի ազդեցության վերաբերյալ: Նշելով, որ Հայաստանն այսօր ճգնաժամի երրորդ` ամենախորը փուլում է, նա կանխատեսումներ արեց, որ երկրի տնտեսությունը դեռ կտեսնի ճգնաժամի չորրորդ, առավել ծանր փուլը, ընդ որում`մինչև 12 տոկոս անկումով:
«Հայաստանի տնտեսության անկումը 6, 5–7 տոկոսից մինչև 12 տոկոս կլինի», – ասաց նա և հավելեց, որ օգոստոսին այդ թվերում արդեն հստակություն կլինի, քանի որ Ռուսաստանում, որից մեծապես կախվածության մեջ է Հայաստանի տնտեսությունը, տնտեսական նոր միտումներ են հնարավոր` նավթի գների բարձրացմանը զուգահեռ:
Ըստ բանախոսի, ռուսաստանյան տնտեսության վրա, բնականաբար նաև `Հայաստանի, կարող է ազդել նաև ԱՄՆ-ում սպասվող տնտեսական աճը: Հիշեցնելով, որ ԱՄՆ կառավարությունը որպես վարկ շրջանառության մեջ է դրել շուրջ 1,5 տրիլիոն դոլար, նա նշեց, որ այս ամռանը Միացյալ Նահանգներում սպասվում է այդ ներդրումի երկրորդ ալիքի վերադարձը:
«Եթե երկրորդ ալիքի փողերն հաջողությամբ այս ամռանը վերադառնան, ապա ենթադրվում է, որ դրանից 6-9 ամիս հետո կսկսվի տնտեսական աճ, և ամերիկյան տնտեսությունը կսկսի շտկվել», - ասաց Հ. Բագրատյանը, հավելելով, որ նման զարգացումներ այդ ժամանակահատվածում հնարավոր են նաև Ռուսաստանում:
«Եթե ռուսական տնտեսությունը շտկվի, և նորից վերականգնվի տրանսֆերտների մակարդակը Ռուսաստանից Հայաստան, ապա 6-9 ամսից մեր երկրում նոր կսկսի վիճակը բարելավվել», -ասաց նախկին վարչապետը` հավելելով, որ ընդհանուր առմամբ, դա հնարավոր է 2011–2012 թվականներին, եթե ՀՀ իշխանությունների կողմից ճիշտ տնտեսական քաղաքականություն վարվի:

Former Prime Minister of Armenia Hrant Bagratyan spoke about the impact of the global financial crisis on country’s economy at today’s press conference. As he said, Armenia is now facing stage 3 of the crisis, the deepest one. He made forecasts saying the Armenian economy is yet to overcome the fourth, the gravest stage and will have up to 12% of recession.
«The recession of the Armenian economy will be from 6,5-7 up to 12%,» he said. According to him, these figures will be clearer in August, since new tendencies are possible in Russia, which the Armenian economy greatly depends on.
Russian economy, consequently, the Armenian as well, may be affected by the economic growth, expected in the USA, H. Bagratyan thinks. He reminded that the US government has placed about $1,5 trillion loan turnover and in summer the US expects the return of the second wave of the investment.
«If the second wave sums return this summer, economic growth is supposed to boost in 6-9 months and the US economy will recover,» H. Bagratyan said. The same situation, as Bagratyan said, may occur in Russia as well.
All in all, the situation in our country may recover in 2011-2012 if the Armenian authorities lead a right economic policy.