Բարձրացվել են Զինված ուժերում առկա հիմնական խնդիրները
«Զինված ուժերը հասարակության հայելին են: Եվ մենք պետք է հասկանանք, որ հասարակական տարբեր կառույցներին պետք է ոչ միայն քննադատենք, այլ նաև օգնենք խնդիրները բարձրացնել, որպեսզի դրանք լուծվեն», - հայտարարեց Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը, ով այսօր հանդես եկավ «Մարդու իրավունքների պաշտպանությունը` ՀՀ զինված ուժերում կարգապահական քաղաքականություն իրականացնելիս» արտահերթ զեկույցով:
Ա. Հարությունյանը հիշեցրեց, որ իրենց որդեգրած սկզբունքների համաձայն` արդիական խնդիրներին անդրադարձը կներկայացվի արտահերթ զեկույցների միջոցով: Նա նաև նշեց, որ սույն զեկույցը ԵԱՀԿ հայաստանյան գրասենյակի և Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակիցների համատեղ ջանքերի շնորհիվ է կազմվել, բայց համարվում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնական արտահերթ զերկույց:
Զեկույցը ներկայացվելու է նաև ՀՀ Կառավարությանն ու Պաշտպանության նախարարությանը: Ա. Հարությունյանը հույս հայտնեց, որ զեկույցում բարձրացված հարցերը կդառնան արդյունավետ քննարկումների առարկա:
Մանրամասն չխոսելով զեկույցում բարձրացված խնդիրներից, Ա. Հարությունյանը նշեց միայն, որ «իրենց հիմնական մոտեցումներից մեկն է, որ զինված ուժերի հրամանատարը` անձնակազմի հետ կապված բոլոր խնդիրների համար անձնական պատասխանատվություն կրի»: Նա նշեց նաև, որ շատ կարգապահական հարցեր պատժիչ նշանակություն ունեն, որոնք տվյալ դեպքերի համար ճիշտ են համարվում, սակայն դրանց վրա ևս պետք է տարածվեն Մարդու իրավունքների միջազգային կոնվենցիայի երաշխիքների դրույթները:
Ա. Հարությունյանի խոսքերի համաձայն` այս զեկույցն այն եզակիներից է, որը չի արժանանում քննադատության, այլ ավելին` Պաշտպանության նախարարության կողմից ողջունվել և աջակցվել է:
«Այս զեկույցի հիմնական նպատակն է, որ շարքային քաղաքացին իրեն պաշտպանված զգա, հասարակության կողմից Զինված ուժերի նկատմամբ վստահությունն ավելի բարձրանա, և Զինված ուժերում ծառայող մեր քաղաքացիների իրավունքներն առավելագույնս պաշտպանված լինեն», - ամփոփելով խոսքն ընդգծեց Ա. Հարությունյանը:

Были подняты основные проблемы Вооруженных сил
«Вооруженные силы являются зеркалом общества. И мы должны понимать, что мы должны не только критиковать различные общественные структуры, но и поднимать их проблемы, чтобы они могли решаться», - заявил защитник прав человека Армении Армен Арутюнян, который сегодня выступил с внеочередным докладом «Защита прав человека при осуществлении дисциплины в Вооруженных силах Армении».
А. Арутюнян отметил, что согласно их принципам, обзор существующих проблем будет представляться во внеочередных докладах. Он также отметил, что этот доклад составлен совместными усилиями ереванского офиса ОБСЕ и офиса омбудсмена Армении, но считается официальным докладом защитника прав человека.
Доклад будет представлен и правительству Армении, а также Министерству обороны страны. А. Арутюнян выразил надежду, что вопросы, поднятые в докладе станут предметом плодотворного обсуждения.
Не представив более подробно проблемы, рассмотренные в докладе, А. Арутюнян только отметил, что «один из их основных подходов – чтобы командующий вооруженными силами нес личную ответственность за все проблемы личного состава». Он отметил, что многие дисциплинарные вопросы имеют значение наказания и считаются верными для данных случаев, однако и на них должны распространяться положения международной конвенции по правам человека.
По словам А. Арутюняна, этот доклад является одним из единиц, который не подвергается критике, а наоборот, одобрен и получил поддержку Министерства обороны Армении.
«Основная цель этого доклада – чтобы рядовой гражданин чувствовал себя в безопасности, чтобы повысилось доверие общества к вооруженным силам, и максимально защищались права наших граждан, служащих в вооруженных силах», - подчеркнул А. Арутюнян.