Համագործակցության ծրագիր` Սևծովյան ավազանի երկրների միջև
Այսօր մեկնարկեց Սևծովյան ավազանի երկրների անդրսահմանային համագործակցության համատեղ գործողությունների ծրագրի շրջանակներում անցկացվող ծրագրային աշխատանքների պատրաստմանը նվիրված համաժողովը, որն իրականացվում է Եվրամիության Տարածաշրջանային կարողությունների ձևավորման նախաձեռնության (RCBI) կողմից` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության աջակցությամբ:
Համաժողովին, որն անցկացվում է այսօր Եևանում և վաղը Վանաձորում, մասնակցում են հասարակական կազմակերպությունների և մարզպետարանների ներկայացուցիչներ:
Մասնակիցներին փորձագետները ներկայացնում են Սևծովյան ավազանի երկրների անդրսահմանային համագործակցության համատեղ գործողությունների ծրագիրը, բացատրում են առաջարկություններ ներկայացնելու կանոնները, հայտերի ձևերը, դրա լրացման կարգը, մասնակից երկրներում գործընկերներ գտնելու հնարավոր եղանակները:
Նշենք, որ համաժողովին ներկա էր նաև ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Վահե Դանիելյանը:
Ծրագրերը կարող են լինել համատեղ և պետք է համապատասխանեն հետևյալ ձևերից մեկին.
• Փոխկապակցված ծրագրեր, երբ գործընկերները ներդրում են կատարում ծրագրի` մասնակից երկրներում իրականացվող տարբեր բաղադրիչներում,
• Համաչափ ծրագրեր, երբ մասնակից բոլոր երկրներում կատարվում են նույն գործողությունները,
• Ծրագրեր, որոնք մեծ մասամբ կամ բացառապես իրականացվում են մեկ գործընկեր երկրում, սակայն դրանից շահում են բոլոր գործընկերները:

Программа сотрудничества стран Черноморского региона
Сегодня открылся форум, посвященный подготовке программных действий в рамках плана совместных действий по трансграничному сотрудничеству стран Черноморского региона. Мероприятие организовано Инициативой формирования региональных возможностей ЕС (RCBI) при содействии Министерства экономики Армении.
Форум пройдет сегодня в Ереване и завтра в Ванадзоре. В мероприятии участвуют общественные организации и представители областных администраций.
Эксперты представят участникам план совместных действий по трансграничному сотрудничеству, объяснят правила представления предложений, форму и порядок заполнения заявок, а также возможности поиска партнеров в странах-участницах организации.
Программы должны быть совместными. Будут рассматриваться только следующие программы:
- взаимосвязанные программы, когда партнеры принимают участие в определенных элементах программы, осуществляемой в других станах-участницах,
- равноправные программы, когда во всех странах осуществляются те же действия,
- программы, которые проходят исключительно в одной из стран, но от этого выигрывают все другие страны.