«Չելսին» պատրաստ է Կակայի համար 80 մլն եվրո վճարել
Լոնդոնի «Չելսին» նույնպես հայտնվել է այն ակումբների շարքում, որոնք ցանկանում են ձեռք բերել «Միլանի» կիսապաշտպան Կակայի տրանսֆերը: Այս մասին հաղորդում է իսպանական AS-ը: Ռոման Աբրամովիչի ակումբը պատրաստ է բրազիլացի ֆուտբոլիստի համար վճարել 80 մլն եվրո` 15 միլիոնով գերազանցելով «Ռեալի» առաջարկը:
Հիշեցնենք, որ երեկ երեկոյան ֆուտբոլիստի հայրը` Բոսկո Լեյտեն, իսպանական «Cadena Ser» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում հաստատել է, որ «Միլանն» արդեն պայմանավորվել է «Ռեալի» հետ` կապված իր որդու տրանսֆերի հետ: Մասնավորապես, Լեյտեն, ով նաև Կակայի գործակալն է, հայտարարել է, որ «Ռեալի» նախագահ Ֆլորենտինո Պերեսի և «Միլանի» փոխնախագահ Ադրիանո Գալիանիի հետ միասին մասնակցել է եռակողմ բանակցությունների: Արդյունքում կողմերը հանգել են համաձայնության: Ենթադրվում է, որ գործարքի արժեքը պետք է կազմի 65 մլն եվրո, իսկ ֆուտբոլիստին պայմանագիր կառաջարկվի 5 տարի ժամկետով:
Աշխարհի 2007 թ. լավագույն ֆուտբոլիստը «Ռեալում» տարեկան կստանա 9 մլն եվրո: Գովազդից ստացվող ողջ եկամուտը հավասարապես կբաժանվի խաղացողի ու ակումբի միջև: Առաջատար իսպանական լրատվամիջոցների տեղեկատվության համաձայն` «Ռեալն» ու «Միլանը» գործարքի մասին պաշտոնական հայտարարությամբ հանդես կգան առաջիկա մեկ շաբաթվա ընթացքում:
Այս լուրին անմիջապես արձագանքեց «Չելսին»` շեշտելով, որ պատրաստ է Կակային տարեկան 12 մլն եվրո վճարել: Բայց դա, ի դեպ, վերջնարդյունքում ավելի քիչ է, քան «Ռեալի» առաջարկածը, քանի որ Անգլիայում շուտով ուժի մեջ կմտնի բարձր աշխատավարձի դեպքում 50 տոկոս հարկ գանձելու մասին օրենքը:
Մինչ օրս, սակայն, հայտնի չէ, թե ինչպիսին է հենց իր` Կակայի դիրքորոշումը, ով մեկ-երկու օր առաջ ընդգծում էր, որ ոչ մի դեպքում չի հեռանա «Միլանից»: Այժմ նա Բրազիլիայի ազգային ընտրանու կազմում ուսումնամարզական հավաք է անցկացնում և հրաժարվում է մեկնաբանել տեղի ունեցածը: Մինչդեռ Գալիանին հերքում է, որ զբաղվել է Կակայի տրանսֆերի վաճառքի հարցով: Նա հաստատում է, որ Իտալիա չի մեկնել, այլ գտնվել է իտալական լողափերում: Իսկ ահա «Միլանի» սեփականատեր Սիլվիո Բեռլուսկոնին անուղղակիորեն հաստատել է, որ բրազիլացու տրանսֆերի վաճառքը հնարավոր է: «Չգիտեմ` արդյոք կկարողանա՞նք նրան պահպանել թիմում, քանի որ «Ռեալը» «խելագար» գումարներ է առաջարկում: Մենք չենք կարող մարդուն իր կամքին հակառակ պահել»,- ասել է Բեռլուսկոնին:
Այսպիսով, Կակայի` այլ ակումբ տեղափոխվելը կարելի է կայացած փաստ համարել: Մնում է միայն իմանալ, թե ուր կգնա նա և ի՞նչ պայմաններով:

Kaka's Real move not final as Chelsea hope to buy him for 80 mln
Spanish media downplayed reports that Real Madrid had signed AC Milan star Kaka, saying details remain to be worked out and that Chelsea still hope to buy the Brazilian for a world record fee, AFP says.
"The transfer (to Real) is still not official but all the parties are giving it as a done deal," the sports daily AS said Wednesday, noting "pressure" from Chelsea.
Another sports paper, Marca, predicted Kaka's transfer to Real would be completed "before next week."
The two papers, along with Radio Cadena Ser, had reported late Tuesday that the 27-year-old playmaker had signed for Real in a 65-million-euro deal.
They said newly-installed Real president Florentino Perez sealed the deal with AC Milan vice-president Adriano Galliani and Bosco Leite, father and agent of the 2007 world and European player of the year.
Kaka, currently in Brazil with the national team ahead of a World Cup qualifier against Uruguay, will sign up for five years and a salary worth nine million euros a year, they added.
But AS said Chelsea representatives had traveled to Milan on Tuesday to make an offer that topped Real's.
The English Premier League club would be ready to play 80 million euros, which would make Kaka the most expensive player in history, and offer him a salary of 12 million euros and his father a 12-million-euro commission.
The paper noted that Chelsea's new manager, Carlo Ancelotti, has just moved from AC Milan and could have some influence in luring Kaka to London.
Real Madrid has not released any statement on the negotiations.
Kaka himself insists he's staying put in italy, telling Monday's La Gazzetto dello Sport: "I'll tell you this for the last time, the very last. I don't want to leave Milan.
"To the millions of Milan fans, I tell you that I've made my choice. I've said I want to stay. Leave me in peace, please."