Հայաստանի բանկային համակարգում ցնցումներ այլևս չեն սպասվում
Համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի բացասական ազդեցության գլխավոր փուլն արդեն անցել է, և Հայաստանի բանկային ոլորտն այլևս չի ենթարկվի ցնցումների: Ինչպես Aysor.am-ին հայտնեց Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Էմիլ Սողոմոնյանը, Հայաստանի բանկային համակարգի վրա համաշխարհային ֆինանսա-տնտեսական ճգնաժամն այնքան մեծ ազդեցություն չի ունեցել, որքան այլ երկրներում:
Նրա խոսքով, իհարկե, բանկերն ունեցան կորուստներ և, հնարավոր է, որ առաջիկայում էլ ժամանակավոր խնդիրներ ունենան` կապված պրոբլեմատիկ վարկերի առաջացման, վարկերի մարումների ձգձգումների հետ, կամ նկատվեն չվերադարձման դեպքեր: Սակայն Է. Սողոմոնյանը կարծում է, որ «այսօր ավելի վատ սպասումներ չկան և չեն կարող լինել»:
Ըստ միության նախագահի, ճգնաժամի ամենամեծ ազդեցությունը վառ արտահայտվեց այս տարվա մարտի 2-ին, երբ արտարժույթի և դրամի հարաբերակցությունը կտրուկ փոխվեց: Բանկերի միության նախագահի խոսքով, ճգնաժամի ամբողջ վնասները կրել են բանկերը, իսկ Հայաստանի բնակչությունն այդ առումով չի տուժել, քանի որ նրա մոտ եղած ամերիկյան դոլարը արժեվորվել է:
Է. Սողոմոնյանի գնահատմամբ, բանկերի կրած վնասը կազմել է 3-3,5 մլրդ դրամ: Չնայած դրան, Բանկերի միության նախագահի հավաստմամբ, նույնիսկ այդ վնասները չազդեցին հայաստանյան բանկային համակարգի իրացվելիության վրա. «ՀՀ բանկային համակարգը, անգամ միջազգային փորձագետների գնահատմամբ, ամենակայուն համակարգերից մեկն է»:
Միաժամանակ, Է. Սողոմոնյանի կարծիքով, Հայաստանի տնտեսությունը համաշխարհային ճգնաժամի ցնցումները դեռևս չի հաղթահարել, և որպես հետևանք, առաջնահերթ խնդիրներից է գործազրկությունը: Նա տեղեկացրեց, որ թեև հայաստանյան բանկերը հայտարարել են փոքր ու միջին բիզնեսի վարկավորման մասին, սակայն դիմողներ դեռևս չկան:
Է. Սողոմոնյանը գտնում է, որ առաջացած դժվարությունները հաղթահարելուն կնպաստի ՀՀ Կենտրոնական բանկի նոր ծրագիրը, որով կիրականացվի դրամային տեսքով վերաֆինանսավորում` սպառողական, գյուղատնտեսական, բնակարանների վերանորոգման հիպոթեքային վարկավորումների գծով: Բանկերի միության նախագահի կարծիքով, այդ նախաձեռնությունը մեծ աշխուժություն կմտցնի շուկայում և արդեն այս ամսվա վերջում կերևան դրա արդյունքները:

The hardest stage of the world financial-economic crisis is past already and no further shakes are expected in the Armenian banking system. In Armenia the world financial-economic crisis has not had such a big impact on the banking system, as in other countries, the chairman of the Union of Banks of Armenia Emil Soghomonyan told Aysor.
Banks, of course, have suffered losses, and further temporary problems are also possible, nevertheless, no worse expectations exist today and these cannot exist, Soghomonyan said.
The chairman said, the gravest crisis impact was evident March 2 this year as the currency exchange rate shifted sharply. Soghomonyan said the lossess the banks suffered under the crisis make 3-3,5 milliard AMD. Despite this, the Armenian banking system remained stable. Even the international experts assess our banking system as one of the most stable, he explained.
According to Soghomonyan, Armenia's economy has not overcome the shakes of the world crisis yet, unemployment still comes to be one of the priority issues. He informed that though the Armenian banks made a statement over providing loans to small and middle businesses, no applications have been received by now.
Soghomonyan thinks, the Central Bank new program will contribute to overcome the current problems. The program will carry out monetary financing in the spheres of consumption, agriculture, provision of mortgage.