Հայաստանի բանկային համակարգում ցնցումներ այլևս չեն սպասվում
Համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի բացասական ազդեցության գլխավոր փուլն արդեն անցել է, և Հայաստանի բանկային ոլորտն այլևս չի ենթարկվի ցնցումների: Ինչպես Aysor.am-ին հայտնեց Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Էմիլ Սողոմոնյանը, Հայաստանի բանկային համակարգի վրա համաշխարհային ֆինանսա-տնտեսական ճգնաժամն այնքան մեծ ազդեցություն չի ունեցել, որքան այլ երկրներում:
Նրա խոսքով, իհարկե, բանկերն ունեցան կորուստներ և, հնարավոր է, որ առաջիկայում էլ ժամանակավոր խնդիրներ ունենան` կապված պրոբլեմատիկ վարկերի առաջացման, վարկերի մարումների ձգձգումների հետ, կամ նկատվեն չվերադարձման դեպքեր: Սակայն Է. Սողոմոնյանը կարծում է, որ «այսօր ավելի վատ սպասումներ չկան և չեն կարող լինել»:
Ըստ միության նախագահի, ճգնաժամի ամենամեծ ազդեցությունը վառ արտահայտվեց այս տարվա մարտի 2-ին, երբ արտարժույթի և դրամի հարաբերակցությունը կտրուկ փոխվեց: Բանկերի միության նախագահի խոսքով, ճգնաժամի ամբողջ վնասները կրել են բանկերը, իսկ Հայաստանի բնակչությունն այդ առումով չի տուժել, քանի որ նրա մոտ եղած ամերիկյան դոլարը արժեվորվել է:
Է. Սողոմոնյանի գնահատմամբ, բանկերի կրած վնասը կազմել է 3-3,5 մլրդ դրամ: Չնայած դրան, Բանկերի միության նախագահի հավաստմամբ, նույնիսկ այդ վնասները չազդեցին հայաստանյան բանկային համակարգի իրացվելիության վրա. «ՀՀ բանկային համակարգը, անգամ միջազգային փորձագետների գնահատմամբ, ամենակայուն համակարգերից մեկն է»:
Միաժամանակ, Է. Սողոմոնյանի կարծիքով, Հայաստանի տնտեսությունը համաշխարհային ճգնաժամի ցնցումները դեռևս չի հաղթահարել, և որպես հետևանք, առաջնահերթ խնդիրներից է գործազրկությունը: Նա տեղեկացրեց, որ թեև հայաստանյան բանկերը հայտարարել են փոքր ու միջին բիզնեսի վարկավորման մասին, սակայն դիմողներ դեռևս չկան:
Է. Սողոմոնյանը գտնում է, որ առաջացած դժվարությունները հաղթահարելուն կնպաստի ՀՀ Կենտրոնական բանկի նոր ծրագիրը, որով կիրականացվի դրամային տեսքով վերաֆինանսավորում` սպառողական, գյուղատնտեսական, բնակարանների վերանորոգման հիպոթեքային վարկավորումների գծով: Բանկերի միության նախագահի կարծիքով, այդ նախաձեռնությունը մեծ աշխուժություն կմտցնի շուկայում և արդեն այս ամսվա վերջում կերևան դրա արդյունքները:

В банковской	 системе Армении новых потрясений не будет
Основной этап негативного воздействия финансового кризиса уже позади, и армянская банковская сфера уже не будет подвергаться новым потрясениям. Как сообщил Aysor.am глава союза банков Армении Эмиль Согомонян, на армянскую банковскую систему всемирный финансово-экономический кризис не оказал такого влияния, как в других странах.
По его словам, конечно, банки понесли потери, и возможно, в будущем также возникнут временные сложности, связанные с проблематичным предоставлением кредитов, растягиванием сроков их погашения, или будут случаи непогашения кредитов. Однако Э. Согомонян считает, что сегодня «нет и не может быть более плохих ожиданий».
По словам главы Союза, основное воздействие кризиса можно было ощутить 2 марта этого года, когда резко изменилось соотношение цены драма к валютам. По словам главы Союза банков, тогда весь ущерб понесли банки, а население Армении в этом отношении не пострадало, поскольку американские доллары, остававшиеся на руках у людей выросли.
По оценкам Э. Согомоняна, убытки, понесенные банками составили 3-3,5 млрд. драмов. Несмотря на это, как заверил глава Союза банков, даже эти убытки не повлияли на реализуемость банковской системы Армении: «Банковская система Армении, даже по оценкам международных экспертов, является одной из самых стабильных».
В то же время по мнению Э. Согомоняна, армянская экономика пока не преодолела сложностей кризиса, и одной из первоочередных проблем, ставших его следствием, является безработица. Он сообщил, что хотя армянские банки заявили о кредитовании малого и среднего бизнеса, однако соответствующих заявок пока нет.
Э. Согомонян считает, что преодолению возникших сложностей поспособствует новая программа Центрального банка Армении, по которой произойдет перефинансирование в денежной форме по линии ипотечного кредитования сельского хозяйства и для ремонта квартир. По мнению главы Союза банков, эта инициатива внесет большую активность на рынке, и уже в конце этого месяца будут видны результаты.