Ամերիկացիների մեծամասնությունը կողմ է մահապատժին
Ամերիկացիների մեծ մասը գտնում է, որ ԱՄՆ-ն չպետք է հրաժարվի մահապատժից: Այդ մասին հուշում են կիրակի CNN-ով ցուցադրված հետազոտական մի կազմակերպության հրապարակած արդյունքները:
Հարցվածնքերի 53 տոկոսի կարծիքով, մահապատիժն արժանի պատիժ է նրանց համար, ովքեր սպանություն են գործել: Միևնույն ժամանակ, հարցվածների 46 տոկոսն էլ կարծում է, որ նման հանցագործության համար ցմահ բանտարկություն է անհրաժեշտ: Այս մասին գրում է Վեստի ռու-ն:
Բայց սոցիոլոգներին ամենից շատ հետաքրքրել է այն, որ ավելի քան 1000 հարցվածների 73 տոկոսը մահապատիժը չի համարում «չափազանց դաժան» պատժամիջոց, և միայն 26 տոկոսն է այդպես կարծում:
1976թ.-ից սկսած, երբ ԱՄՆ-ում Գերագույն դատարանի որոշմամբ, կրկին ուժի մեջ մտավ մահապատիժը, երկրում այդ եղանակով 1167 մարդ պատժվեց; 2009-ին մահապատժի են ենթարկվել 31 կալանավոր: Մահապատիժների մեկ երրորդից ավելին ի կատար են ածվում Տեխասում, իսկ 14 նահանգներ և Կոլումբիայի դաշնային շրջանն այդ պատժատեսակը չեն ընդունում:

Many adults in the United States believe capital punishment is a better penalty for murder, according to a poll by Opinion Research Corporation released by CNN. 53 per cent of respondents choose the death penalty, while 46 per cent select life imprisonment with absolutely no possibility of parole, Lenta.ru says.
In addition, only 26 per cent of respondents believe that the death penalty should be considered as "cruel and unusual" punishment.
Since 1976, 1,167 people have been put to death in the United States, including 31 this year. More than a third of all executions have taken place in the state of Texas. Fourteen states and the District of Columbia do not engage in capital punishment.
On Jun. 5, Connecticut governor Jodi Rell vetoed a proposed bill that sought to abolish the death penalty in the state, declaring, "We will not tolerate those who have murdered in the most vile, dehumanizing fashion. We should not, will not, abide those who have killed for the sake of killing (or) those who have taken a precious life and shattered the lives of many more."
Michael Ross—who admitted to killing eight women in Connecticut and New York in the early 1980s—is the only person to be executed in the Constitution State since 1976. Ten inmates are currently awaiting execution in the state.