ՊՆՖՀ համակարգը Հայաստանում
Այսօր «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում տեղի ունեցան քննարկումներ «Պետական ներքին ֆինանսական հսկողությունը ԵՄ-ում և Հայաստանում» թեմայով:
Քննարկումներին մասնակցում էին ՀՀ ֆինանսների նախարար Տ. Դավթյանը, Հայաստանում Եվրոպական հանձնաժողովի պատվիրակության ղեկավար Ռաուլ դե Լուցենբրգերը, ՀՀ կառավարության այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Միջոցառման մասնակիցները քննարկեցին ՊՆՖՀ-ն որպես ներքին հսկողության նոր մեխանիզմ Հայաստանում: Եվրահանձնաժողովի պաշտոնյաները ներկայացրեցին ԵՄ անդամ երկրների պետական ներքին ֆինանսական հսկողության ոլորտում ունեցած փորձը, և թե ԵՄ-ում ինչ պահանջներ են ներկայացվում այսպիսի համակարգերին:
Եվրահանձնաժողովի ՊՆՖՀ վարչության ղեկավար Ռոբերտ Ջիելսին նշեց, որ սա հասարակության իրազեկման գործում կարևոր պայման է, և իրենք խրախուսում են Հայաստանի կողմից պլանավորված բարեփոխումները:
Ըստ ՀՀ Ֆինանսների նախարարության բյուջեների կատարման մեթոդաբանության վարչության պետ Կարեն Դավթյանի, այս մոդելը մշակվել է Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից և նպատակն է, ընդհանուր առմամբ, պետական ֆինանսների կառավարման արդյունավետությունը երաշխավորելու միջոցով, հասարակությանը որակյալ ծառայություններ մատուցել:
Կ. Դավթյանի խոսքով, նման համակարգ ներդնելը հայտարարված է մեր կառավարության գործունեության ծրագրով, և մինչև ընթացիկ տարվա ավարտը նախարարությունը պետք է ՀՀ կառավարության քննարկմանը ներկայացնի համապատասխան ռազմավարության նախագիծ: Վարչության պետը հավելեց նաև, որ այս միջոցառումը նախատեսված է Հայաստան-ԵՄ հարևանության գործողությունների ծրագրով:

Система ГВФК в Армении
Сегодня в гостинице «Армения-Мариотт» прошли обсуждения по теме «Государственный внутренний финансовый контроль в ЕС и Армении».
В обсуждениях участвовали министр финансов Армении Тигран Давтян, глава делегации Еврокомиссии в Армении Рауль де Люценбергер, высокопоставленные представители аппарата правительства Армении.
Участники мероприятия рассмотрели государственный внутренний финансовый контроль как новый механизм внутреннего контроля в Армении. Представители Еврокомиссии представили опыт европейских стран в осуществлении государственного внутреннего финансового контроля (ГВФК), и какие требования предъявляются к подобной системе в ЕС.
Глава управления ГВФК Еврокомиссии Роберт Джиелс отметил, что это важное условия для информирования общества, и они поощряют запланированные в Армении реформы.
По словам главы управления методологии выполнения бюджетов Карена Давтяна, эта модель разработана Еврокомиссией, ее цель – предоставление обществу качественных услуг посредством обеспечения эффективности управления финансами.
По словам К. Давтяна, внедрение подобной системы закреплено в плане действий правительства, и до конца года министерство должно представить на рассмотрение правительства проект соответствующей стратегии. Глава управления также добавил, что это мероприятие предусмотрено по программе партнерства Армения-ЕС.