«Ճգնաժամի ազդեցությունը կանխատեսվածից շատ ավելի խորն է»
«Տնտեսական ճգնաժամն ավելի խորն ազդեցություն է թողել մեր տնտեսության վրա, քան կարելի էր կանխատեսել, քան այն ժամանակ, երբ ներկայացվում էր այս հաշվետվությունը»,- հայտնեց ԱԺ-ում Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը Հայաստանի Կենտրոնական բանկի կաղմից ներկայացված «ՀՀ դրամավարկային քաղաքականության ծրագրի (գնաճի հաշվետվություն, 2009 թ. առաջին եռամսյակ)» մասին` ներկայացնելով հանձնաժողովի եզրակացությունը:
Խոսելով գնաճի փոփոխման դինամիկայի մասին` Գ. Մինասյանը նշեց, որ «չնայած մենք նույնիսկ ունենք գնանկում, այնուամենայնիվ ունենք 3,9 տոկոսի գնաճ, որը բավականին մեղմ ցուցանիշ է, սակայն մի քիչ ավելի բարձր, քան կանխատեսվում էր»:
«Այն կանխատեսումները, որ կան այս փաստաթղթում մի քիչ լավատեսական են, քանի որ այն պրոցեսները, որ հիմա գնում են ավելի խորը տնտեսական ճգնաժամի դրսևորման մասին են վկայում Հայաստանում և այս առումով բավականին մեծ ջանքեր պետք է պահանջվի Կենտրոնական բանկի կողմից», - բացատրեց Գ. Մինասյանը:
Գ. Մինասյանի կարծիքով` ԿԲ-ի ջանքը պետք է լինի գների կայունության ապահովումը:
«Կարևորն այն է, որ դա պետք է իրականացնել` նայելով տնտեսական աճի հնարավոր զարգացմանը, ինչը հնարավոր է կատարել` նվազեցնելով վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը», - հայտնեց հանձնաժողովի նախագահը:
Գ. Մինասյանը, ամփոփելով իր խոսքը, նշեց նաև, որ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի նվազեցման քաղաքականություն ԿԲ-ի նախագահը վերջերս սկսել է իրականացնել բավականին մեծ ակտիվությամբ:

«Воздействие кризиса глубже, чем предполагалось»
«Экономический кризис оказал на нашу экономику более глубокое воздействие, чем можно было предсказать, чем тогда, когда представлялся этот отчет», - сказал в Национальном собрании председатель постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагик Минасян, представляя вывод комиссии о «Программе денежно-кредитной политики (отчет об инфляции, 2009 год, первый квартал)» Центробанка Армении.
Говоря о динамике изменения уровня инфляции, Г. Минасян отметил, что «хотя мы имеем даже снижение цен, однако существует 3,9 процентная инфляция, которая является достаточно мягким показателем, но все же более высоким, чем предполагалось».
«Прогнозы, которые есть в этом документе несколько оптимистичны, поскольку процессы, которые происходят сегодня, говорят о более глубоком кризисе, и в этом отношении потребуются большие усилия со стороны ЦБ», - сказал Г. Минасян.
По его мнению, усилия ЦБ должны быть направлены на стабилизацию цен.
«Важно, чтобы это делалось с оглядкой на возможное развитие экономического роста, чего можно добиться, снизив процентную ставку рефинансирования», - сказал глава комиссии.
Г. Минасян, обобщая сказанное, отметил, что в последнее время глава ЦБ Армении начал достаточно активно осуществлять политику сокращения процентной ставки рефинансирования.