Հայաստանում ճգնաժամի վատագույն մասը կլինի 2010թ.-ին
Այսօր` լրագրողնրի հետ հանդիպման ժամանակ, տնտեսագիտության պրոֆեսոր, ԱԺ նախագահի տնտեսական հարցերով խորհրդական Թաթուլ Մանասերյանը խոսեց, թե Հայաստանում ինչ միջոցներ են ձեռնարկվում տնտեսական ճգնաժամը մեղմելու համար:
«Այդ առումով կարևոր է հարկային փաթեթը, որ ներկայացվել էր ԱԺ, որտեղ երկուստեք ակտիվ քննարկումներ եղան», - նշեց Թ. Մանասերյանն, ընդգծելով որ դրա նպատակն է հարկային դաշտը դարձնել պարզ և նպաստավոր ձեռներեցության զարգացման համար: Նա հույս հայտնեց, որ հարկային փաթեթը կլրամշակվի և կվերադառնա ԱԺ:
Ըստ Թ. Մանասերյանի` ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետ կապված կան տարբեր կանխատեսումներ: Նրա կարծիքով, Հայաստանը, լինելով համաշխարհային տնտեսության մի մասնիկ, այնուամենայնիվ կարող է տնտեսության առողջացման ինքնուրույն ճանապարհն ունենալ, քանի որ «երբեմն մեզ պարտադրվող դեղամիջոցները ժամկետանց են»:
Թ. Մանասերյանը չի բացառում, որ արևմուտքում անշարժ գույքի գները կշարունակեն անկում ապրել, թեև «մեր պարադոքսային պայմաններում դրանք կարող են անգամ աճել»: Ըստ նրա, գների անկման ժամանակ նպաստավոր պայմաններ են սպառման համար, սակայն ընկել է մարդկանց գնողունակությունը, ավելացել գործազրկությունը, և քանի դեռ նոր աշխատատեղեր չեն սկսել ստեղծվել ու պակասել կրճատումները, ճգնաժամը կշարունակվի:
ԱԺ նախագահի տնտեսական հարցերով խորհրդականի գնահատմամբ, մեր երկրում ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի վատագույն մասը կլինի 2010թ. կեսերին կամ ավարտին:

Худший этап кризиса в Армении придется на 2010 год
Сегодня на встрече с журналистами профессор экономики, советник спикера по экономическим вопросам Татул Манасерян говорил о том, какие меры принимаются в Армении по смягчению воздействия кризиса.
«В этом отношении важен, конечно, налоговый пакет, представленый в НС, где прошли активные двусторонние обсуждения», - отметил Т. Манасерян. Он подчеркнул, что цель законопроекта – сделать налоговое поле более простым и благоприятным для развития бизнеса.
По словам Т. Манасеряна, делаются разные прогнозы относительно финансово-экономического кризиса. По его мнению, Армения, будучи частью всемирной экономики, может взять свой путь экономического выздоровления, поскольку иногда «навязанные нам лекарства бывают просроченными».
Т. Манасерян не исключает, что цены на недвижимость на Западе продолжат снижаться, хотя «в наших парадоксальных условиях они могут и расти». По словам экономиста, снижение цен создает благоприятные условия для покупок, однако упала и покупательская способность, повысился уровень безработицы, и пока не начали создаваться рабочие места и пока не уменьшаться количество сокращений, кризис будет продолжаться.
По оценкам советника спикера НС Армении, в нашей стране худший период финансово-экономического кризиса придется на середину или конец 2010 года.