Ներկայացվեց Համաշխարհային բանկի հաշվետվությունը
Այսօր տեղի ունեցավ Համաշխարհային բանկի Ստանդարտների և կաննոնների պահպանման հաշվապահական հաշվառման և աուդիտ ոլորտի հաշվետվության շնորհանդեսը: Շնորհանդեսին ներկա էր ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը, Համաշխարհային բանկի Երևանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը:
Միջոցառմանը մասնակցում էին նաև ՀՀ պետական մարմինների, հասարակական կազմակերպությունների, դոնոր կազմակերպությունների, մասնագիտական ծառայություններ մատուցող և այդ ծառայություններից օգտվող կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Կազմակերպիչների խոսքերի համաձայն` միջոցառումը կազմակերպվել է «քննարկելու հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ոլորտը, դրա դերը, զարգացումներն ու խնդիրները»:
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվեց Համաշխարհային բանկի մասնագետների կողմից կազմված հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ոլորտի հաշվետվությունը, այնուհետև քննարկվելու են մասնագիտական եզրահանգումները, ինչպես նաև լինելու են առաջարկություններ այդ ոլորտի բարեփոխումների վերաբերյալ:
Ոլորտի մասնագետները ներկայացնելու են նաև աշխարհում և տարածաշրջանային երկրներում ֆինանսական հաշվետվողականության բնագավառում իրականացվող բարեփոխումները, անդրադարձ են կատարելու այդ բարեփոխումների վրա ֆինանսական և տնտեսական ճգնաժամի ազդեցության խնդիրներին:

Представлен отчет всемирного банка
Сегодня в Ереване состоялась презентация отчета Всемирного банка «Отчет соблюдения стандартов и правил: бухгалтерский учет и аудит». На презентации присутствовал министр финансов Тигран Давтян, руководитель ереванского офиса ВБ Аристомене Варудакис.
На мероприятии присутствовали также представители госорганов, общественных, донорских организаций, структур, предоставляющих профессиональные службы и пользующихся ими.
По словам организаторов, цель мероприятия – обсудить сферу бухгалтерского учета и аудита, их роль, развитие и проблемы».
В ходе мероприятия сотрудники ВБ представили отчет по бухгалтерскому учету и сфере аудита. Затем планируется обсуждение экспертных выводов, также будут сделаны предложения по развитию области.
Эксперты сферы представят реформы, осуществляемые в области финансовой отчетности в мире и странах региона, коснутся также влияния финансового кризиса на осуществление указанных реформ.