Երևանում բացվեց հայ-սիրիական գործարար համաժողովը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահ Բաշար ալ-Ասադի մասնակցությամբ Երևանում այսօր բացվեց հայ-սիրիական գործարար համաժողովը, որին մասնակցում են 118 հայաստանյան և 65 սիրիական գործարարներ` երկու երկրների տնտեսության տարբեր ոլորտներից:
Ֆորումի շրջանակներում տեղի ունեցավ ՀՀ Առևտրա-Արդյունաբերական պալատի և ՍԱՀ առևտրի պալատների ֆեդերացիայի միջև փոխընմռնման համաձայնագրի ստորագրումը:
Հայ-սիրիական տնտեսական հարաբերությունների վերաբերյալ ելույթ ունեցան ՀՀ ԱԱՊ նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Մարտին Սարգսյանը, ՀՀ ԱԱՊ միջազգային համագործակցությւան բաժնի պետ Վլադիմիր Ամիրյանը, ՍԱՀ պալատների ֆեդերացիայի նախագահ Ղասսան ալ-Կալաան: Ըստ զեկուցողների, երկու երկրների միջև նկատվել է ապրանքաշրջանառության բավական զգալի նվազում: Առանձնապես մտահոգիչ է Հայաստանից Սիրիա արտահանման տարեցտարի նվազումը, որը 2008 թվականին կազմել է ընդամենը 90 հազար դոլար:
Բիզնես ֆորումի շրջանակներում նախատեսված են նաև գործարար հանդիպումներ և բանակցություններ` ըստ սնունդի և խմիչքի, զբոսաշրջության, տեքստիլի և հագուստի, դեղագործության, մեքենաների և սարքավորումների, քիմիական արդյունաբերության և առևտրի ոլորտների:
Նշենք, որ ըստ ՀՀ մաքսային վիճակագրության տվյալների` 2008 թվականին Հայաստանի և Սիրիայի միջև առևտրաշրջանառության ծավալները կազմել են 5, 99 մլն. ԱՄՆ դոլար, ընդ որում` արտահանումը` 0, 09 մլն ԱՄՆ դոլար, ներմուծումը` 5, 9 մլն. ԱՄՆ դոլար, իսկ առևտրային հաշվեկշիռը կազմել է -5, 51 մլն ԱՄՆ դոլար:
Ըստ ՀՀ ԱԱՊ տվյալների` Հայաստանից Սիրիա արտահանվում են բնական մեղր, կենդանիների փորոտիք, կարբիդներ, ներկեր, լաքեր, մանածագործականն իրեր, պոմպեր, չափիչներ, հսկիչ սարքեր և այլն, իսկ Սիրիայից Հայաստան` կոշիկ, դեղամիջոց, փաթեթավորման պլաստմասե իրեր, ցիտրուսային պտուղներ, բանջարեղեն, ընկուզեղեն, հրուշակեղեն, շոկոլադ, պահածոներ, լվացող մաքրող միջոցներ, բամբակյա գործվածք, զարդեղեն և էլեկտրոնային տեխնիկա:

Armenian-Syrian business forum got under way in Yerevan today. The President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan and of the President of the Arab Republic of Syria, Bashar Al-Assad, as well as 118 Armenian and 65 Syrian businessmen representing different spheres of economy of two countries attended the forum.
In the frames of the forum, agreement on mutual understanding was signed between the Chamber of Commerce and Industry (CCI) of the Republic of Armenia and the Federation of Syrian Chambers of Commerce.
To deliver reports on Armenian-Syrian economic relations were the president of Armenian CCI, NA deputy Martin Sargsyan, the CCI coordinator of the international relations Vladimir Amiryan, the president of Syrian federation of chambers Ghassan al-Kalaa. According to the reports, considerable decline in the goods turnover has been observed. Particularly of grave concern is slash in export, viewed year by year, which in 2008 made $90 thousand.
In the frames of the forum, also business meetings and talks including the spheres of food, tourism, textile, pharmacy, machines and equipments, chemical industry and trade have been scheduled.
According to the Armenian customs statistics, in 2008 the scales of trade turnover made $5,99 million, particularly, export being $0,09 million, import - $5,9 million, trade balance made $5,51 million.