Երևանում բացվեց հայ-սիրիական գործարար համաժողովը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահ Բաշար ալ-Ասադի մասնակցությամբ Երևանում այսօր բացվեց հայ-սիրիական գործարար համաժողովը, որին մասնակցում են 118 հայաստանյան և 65 սիրիական գործարարներ` երկու երկրների տնտեսության տարբեր ոլորտներից:
Ֆորումի շրջանակներում տեղի ունեցավ ՀՀ Առևտրա-Արդյունաբերական պալատի և ՍԱՀ առևտրի պալատների ֆեդերացիայի միջև փոխընմռնման համաձայնագրի ստորագրումը:
Հայ-սիրիական տնտեսական հարաբերությունների վերաբերյալ ելույթ ունեցան ՀՀ ԱԱՊ նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Մարտին Սարգսյանը, ՀՀ ԱԱՊ միջազգային համագործակցությւան բաժնի պետ Վլադիմիր Ամիրյանը, ՍԱՀ պալատների ֆեդերացիայի նախագահ Ղասսան ալ-Կալաան: Ըստ զեկուցողների, երկու երկրների միջև նկատվել է ապրանքաշրջանառության բավական զգալի նվազում: Առանձնապես մտահոգիչ է Հայաստանից Սիրիա արտահանման տարեցտարի նվազումը, որը 2008 թվականին կազմել է ընդամենը 90 հազար դոլար:
Բիզնես ֆորումի շրջանակներում նախատեսված են նաև գործարար հանդիպումներ և բանակցություններ` ըստ սնունդի և խմիչքի, զբոսաշրջության, տեքստիլի և հագուստի, դեղագործության, մեքենաների և սարքավորումների, քիմիական արդյունաբերության և առևտրի ոլորտների:
Նշենք, որ ըստ ՀՀ մաքսային վիճակագրության տվյալների` 2008 թվականին Հայաստանի և Սիրիայի միջև առևտրաշրջանառության ծավալները կազմել են 5, 99 մլն. ԱՄՆ դոլար, ընդ որում` արտահանումը` 0, 09 մլն ԱՄՆ դոլար, ներմուծումը` 5, 9 մլն. ԱՄՆ դոլար, իսկ առևտրային հաշվեկշիռը կազմել է -5, 51 մլն ԱՄՆ դոլար:
Ըստ ՀՀ ԱԱՊ տվյալների` Հայաստանից Սիրիա արտահանվում են բնական մեղր, կենդանիների փորոտիք, կարբիդներ, ներկեր, լաքեր, մանածագործականն իրեր, պոմպեր, չափիչներ, հսկիչ սարքեր և այլն, իսկ Սիրիայից Հայաստան` կոշիկ, դեղամիջոց, փաթեթավորման պլաստմասե իրեր, ցիտրուսային պտուղներ, բանջարեղեն, ընկուզեղեն, հրուշակեղեն, շոկոլադ, պահածոներ, լվացող մաքրող միջոցներ, բամբակյա գործվածք, զարդեղեն և էլեկտրոնային տեխնիկա:

В Ереване открылся армяно-сирийский  бизнес-форум
При участии президента Армении Сержа Саргсяна и президента Сирии Башара аль-Асада в Ереване открылся армяно-сирийский бизнес-форум, в котором участвуют 118 армянских и 65 сирийских предпринимателя, представляющих различные секторы экономик двух стран.
В рамках форума будет подписано соглашение о взаимопонимании между Торгово-промышленной палатой (ТПП) Армении и Федерацией торговых палат Сирии.
По поводу армяно-сирийских экономических отношений выступили председатель ТПП Армении, депутат парламента Армении Мартин Саркисян, начальник отдела международного сотрудничества ТПП Владимир Амирян, глава федерации ТПП Сирии Хасан аль-Калаа. По словам докладчиков, между странами заметен значительный спад товарооборота.
Особенно беспокойство вызывает сокращение из года в год армянского экспорта в Сирию, который в 2008 году составил всего лишь 90 тыс. долларов.
В рамках бизнес-форума предусмотрены также встречи и переговоры предпринимателей по вопросам туризма, продуктов питания и напитков, текстиля и одежды, медикаментов, автомобилей и техники, химического производства и торговли.
Отметим, что по данным таможенной статистики Армении в 2008 году объем товарооборота между Арменией и Сирией составил 5,99 млн. долларов США, при этом экспорт составил 0,09 млн. долларов, импорт – 5,9 млн. долларов, а торговый баланс составил – 5,51 млн. долларов.
По данным ТПП двух стран из Армении в Сирию экспортируются натуральные соки, потроха, карбиды, краски, лаки, текстильные товары, помпы, счетные и контрольные аппараты, а из Сирии в Армению обувь, медикаменты, пластиковые принадлежности для упаковок, сладости, шоколад, консервированные продукты, овощи, плоды цитрусовых растений, чистящие и моющие средства, хлопчатые ткани, украшения и электронная техника.