«Դիջիտեք էքսպո» ցուցահանդեսը բացվեց
Այսօր «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում բացվեց Microsoft ընկերության հայաստանյան գրասենյակի կազմակերպած «Դիջիտեք էքսպո» ցուցահանդեսը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՀՀ Էկոնոմիկայի փոխնախարար Վահե Դանիելյանը, «Արմենթել» ընկերության տնօրեն Իգոր Կլիմկոն և Microsoft ընկերության ներկայացուցիչ Վերոնիկա Պրիկրիլովան:
Վ. Դանիելյանը նախարարի անունից ողջունեց հավաքվածներին և ասաց, որ երկրորդ անգամն է նման միջոցառում կազմակերպվում, և տարեցտարի այն ավելի մեծ մասշտաբներ է գրավում:
«Դիջիտեքի հիմնական ուղղվածությունը բիզնես հանգույցներն են, մենք կարևորում ենք իննովացիաները և պատրաստվում ենք Հայաստանում ստեղծել իննովացիայի կենտրոն, որը ևս մեկ քայլ կլինի բարձր տեխնոլոգիաների կիրառման տեսնակյունից»,- ասաց փոխնախարարը:
Իգոր Կլիմկոն, իր հերթին, նշեց, որ դժվար է թերագնահատել բարձր տեխնոլոգիաների կարևորությունը:
«Micrisoft» ընկերության ներկայացուցիչ Վ. Պրիկրիլովան էլ հավաստեց, որ նման ցուցահանդեսները երիտասարդ սերնդի զարգացման և իննովացիոն տեխնոլոգիաների հետ շփման գործում մեծ դեր են խաղում:
Ողջույններից հետո արդեն պաշտոնապես ցուցահանդեսի բացման արարողությունը կատարեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` կտրելով կարմիր ժապավենն ու անցնելով տաղավարներով: Նրա հետ տաղավարներով շրջեցին նաև ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ:
Տեղում վարչապետը ծանոթացավ առաջարկվող ծառայություններին, խոսեց կազմակերպիչների հետ ու լսեց նրանց հուզող հարցերը: Ներկայացված ընկերություններին հիմնականում հետաքրքրում էր, թե ինչպե՞ս կարող են իրենց ծառայությունները ներկայացնել նաև մարզերում կամ ինչպե՞ս կարող են իրենց արտադրանքը զարգացել ճգնաժամի պայմաններում:
Տիգրան Սարգսյանը խոստացավ էլ ավելի հետևողական աշխատել և հանձնարարեց Ներսես Երիցյանին` իր մասով պատասխանել առաջադրված հարցերին:

Digitech Expo 2009, organized by Microsoft Office in Yerevan, got under way in Armenia Marriott Hotel today.
Welcome addresses were delivered by Armenian Deputy Economy Minister Vahe Danielyan, general manager of Armentel CJSC Igor Klimko and Microsoft representative Veronika Prikrilova.
V. Danielyan welcomed everyone present in the name of the minister and said this is the second time an event of the kind has been held.
«Digitech main target are business centers, we attach importance to innovations and are going to establish an innovation center in Armenia, which is another step in view of application of advanced technologies,» deputy minister said.
Igor Klimko noted it is difficult to underestimate the significance of the advanced technologies.
Microsoft representative V. Prikrilova assured that the events of the kind play a significant role in the development of younger generations and their contact with the advanced technologies.
The official opening ceremony of the expo was conducted by Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan. After cutting the red ribbon, he walked through the booths, accompanied by Economy Minister Nerses Yeritsyan, Diaspora Minister Hranush Hakobyan, other officials.