ԱԺ պատգամավորը լավատեսական է տրամադրված
Այսօր Աժ պատգամավոր, ՀՀԿ ներկայացուցիչ Գագիկ Մինասյանը հավաստիացրեց, որ տնտեսական զարգացումների առումով անբարենպաստ ազդակներ Հայաստանը չի կարող ունենալ, որովհետև կառավարության կողմից իրականացվող քայլերը կապահովեն տարվա երկրորդ կեսին տնտեսության ավելի ինտենսիվ զարգացում:
Նա կարևորեց ճգնաժամի հենց սկզբից հանրապետության Նախագահի շեշտադրումը, որ անկախ ամեն ինչից, սոցիալական ծախսերը կլինեն ապահովված:
«Կառավարության հակաճգնաժամային քայլերը բխում են այն իրողությունից, որ այսօր կա: ՀՆԱ-ն ձևավորող չորս հիմնական ճյուղերում` գյուղատնտեսություն, արդյունաբերություն, շինարարություն, ծառայութուններ, ունենք տարբերվող պատկերներ: Շինարարությունն ամենամեծ վնասն է կրել, բնական է, ուշադրությունը ոլորտի հանդեպ», - ասաց պատգամավորը:
Նա վստահ է, որ ճգնաժամի լուծման տարբեր սցենարներ կան և տարբեր հեղինակության շատ կառույցներ տարբեր կանխավարկածներ են ներկայացնում:
Ըստ Մինասյանի, հիմնական սցենարն այն պետք է դիտարկել, որ չորրորդ եռամսյակից կկագրավորվի իրավիճակը:
Շինարարության պարագայում նա մատնանշեց կայուն իրավիճակ, հավաստեց, որ ներդրումները երկարատև են, բայց տարիների ընթացքում շինարարության չափաբաժինը ՀՆԱ-ի մեջ պետք է նվազի, քանի որ ըստ Մինասյանի, «արտահանվող ճյուղ չէ»:
«Կավելանա ծառայությունների բաժինը: Մենք տարվա վերջում կունենանք ավելի պակաս, քան 10 տոկոսի տնտեսական անկում, դա նաև ԱՄՀ-ն է ասել», - նշեց պատգամավորն ու հավալեց, որ այս պահին Հայաստանի արտաքին պարտքը 13.4 տոկոս է ՀՆԱ-ի նկատմամբ, այն պարագայում, երբ ԱՊՀ-ինը`միջինը 33 տոկոս է:
Մինասյանի խոսքով, եթե մենք ևս 6 մլրդ ԱՄՆ դոլարի վարկային միջոցներ էլ ձեռք բերենք, այն չի գերազանցի 30 տոկոսը:

Депутат настроен оптимистично
Сегодня депутат НС Армении представитель РПА Гагик Минасян заверил, что в отношении экономического развития в Армении не может быть неблагоприятной ситуации, поскольку действия правительства обеспечат более интенсивное развитие экономики во второй половине года.
Он отметил важность акцента, поставленного президентом Армении в самом начале года, относительно того, что независимо от всего социальные расходы будут обеспечены.
«Антикризисные меры правительства исходят из существующей сегодня ситуации. У нас есть отличные картины четырех областей, формирующих ВВП: промышленности, строительства, услуг», - сказал депутат.
Он уверен, что существуют разные сценарии выхода из кризиса, и разные организации дают различные версии.
По словам Минасяна, в качестве основного сценария следует рассматривать вероятность того что начиная с четвертого квартала ситуация начнет налаживаться.
Он отметил, что в области строительства ситуация стабильна, и сообщил, что инвестиции долгосрочны, но в течение лет удельная доля строительства в ВВП должна снизиться, поскольку, по словам Минасяна, это «не экспортируемая ветвь».
«Увеличится доля услуг. В конце года у нас будет экономический спад менее 10%, об этом заявил и МВФ», - отметил депутат и добавил, что в настоящее время внешний долг Армении по отношению к ВВП составляет 13,4%, в то время как этот средний показатель по СНГ равен 33%.