ԱԺ պատգամավորը լավատեսական է տրամադրված
Այսօր Աժ պատգամավոր, ՀՀԿ ներկայացուցիչ Գագիկ Մինասյանը հավաստիացրեց, որ տնտեսական զարգացումների առումով անբարենպաստ ազդակներ Հայաստանը չի կարող ունենալ, որովհետև կառավարության կողմից իրականացվող քայլերը կապահովեն տարվա երկրորդ կեսին տնտեսության ավելի ինտենսիվ զարգացում:
Նա կարևորեց ճգնաժամի հենց սկզբից հանրապետության Նախագահի շեշտադրումը, որ անկախ ամեն ինչից, սոցիալական ծախսերը կլինեն ապահովված:
«Կառավարության հակաճգնաժամային քայլերը բխում են այն իրողությունից, որ այսօր կա: ՀՆԱ-ն ձևավորող չորս հիմնական ճյուղերում` գյուղատնտեսություն, արդյունաբերություն, շինարարություն, ծառայութուններ, ունենք տարբերվող պատկերներ: Շինարարությունն ամենամեծ վնասն է կրել, բնական է, ուշադրությունը ոլորտի հանդեպ», - ասաց պատգամավորը:
Նա վստահ է, որ ճգնաժամի լուծման տարբեր սցենարներ կան և տարբեր հեղինակության շատ կառույցներ տարբեր կանխավարկածներ են ներկայացնում:
Ըստ Մինասյանի, հիմնական սցենարն այն պետք է դիտարկել, որ չորրորդ եռամսյակից կկագրավորվի իրավիճակը:
Շինարարության պարագայում նա մատնանշեց կայուն իրավիճակ, հավաստեց, որ ներդրումները երկարատև են, բայց տարիների ընթացքում շինարարության չափաբաժինը ՀՆԱ-ի մեջ պետք է նվազի, քանի որ ըստ Մինասյանի, «արտահանվող ճյուղ չէ»:
«Կավելանա ծառայությունների բաժինը: Մենք տարվա վերջում կունենանք ավելի պակաս, քան 10 տոկոսի տնտեսական անկում, դա նաև ԱՄՀ-ն է ասել», - նշեց պատգամավորն ու հավալեց, որ այս պահին Հայաստանի արտաքին պարտքը 13.4 տոկոս է ՀՆԱ-ի նկատմամբ, այն պարագայում, երբ ԱՊՀ-ինը`միջինը 33 տոկոս է:
Մինասյանի խոսքով, եթե մենք ևս 6 մլրդ ԱՄՆ դոլարի վարկային միջոցներ էլ ձեռք բերենք, այն չի գերազանցի 30 տոկոսը:

Armenia to face economic decline by end year, ARP deputy says
NA deputy, Armenian Republican Party representative Gagik Minasyan assured that in view of economic developments Armenia will not be facing unfavorable effects, since the steps taken by the government will ensure a more intensive development of economy at the second part of the year.
He signified that the President of the republic stated since the very beginning of the crisis that social expenditures will be ensured.
“The anti-crisis steps taken by the government are brought about by the current situation. We have different pictures in the four spheres forming GDP – agriculture, industry, construction, services. The sphere of construction has suffered biggest losses and the attention to the sphere is quite natural,” the deputy said.
He is sure that there are different ways to overcome the crisis, the most essential one being that the situation will be regulated by end year.
G. Minasyan pionted out the stable situation in the sphere of construction and assured that the investments are long-term, though, the part construction has in the formation of GDP will decrease during years, since it is not “an imported branch.”
“The part of the services will increase. By end year we will have economic decline of over 10%, also IMF said this,” the deputy said. Armenia’s external debt in proportion to the GDP makes 13.4%, while that of the CIS countries makes 33%.