Հայաստանը` տարանցիկ երկիր
«Հարավ-հյուսիս երկաթուղու և ավտոճանապարհային արագընթաց մայրուղու նախագծերի հայեցակարգը կազմվել էր գերմանա-ավստրիական «ILF» ընկերության կողմից: Հայաստանը, նախկինում լինելով տարանցիկ երկիր, այսօր` 20 տարի հետո փորձում է վերականգնել իր այդ դերը», - այս մասին Հ2 հեռուստաընկերության «Խոսքի իրավունքը 4-րդ ստուդիայում» հաղորդմանը հյուրընկալելիս ասել է ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Գ. Սարգսյանը:
Պարոն Սարգսյանը նաև հավելել է, որ. «Ավտոմոբիլային ճանապարհը սկիզբ է առնելու Մեղրիից և ձգվելու է Հայաստանի ամբողջ տարածքով` Երևան, Գյումրի, Բավրա, այնուհետև` մինչև Բաթումի, Փոթի նավահանգիստներ: Սա տարածաշրջանային նշանակություն ունեցող նախագիծ է, որն ապահովելու է Պարսից ծոցի, Հնդկաստանի, Չինաստանի, Միջին Ասիայի կապը սևծովյան նավահանգստներ` Հայաստանի տարանցումով: Նույնը երկաթուղին. Իրանի Իսլամական Հանրապետության սահմանից ձգվելու է դեպի Բագրատաշեն կայարան, Վրաստանի սահման, այնուհետև Վրաստանի տարածքով Փոթի և Բաթումի նավահանգիստներ»:

Armenia to resume its role as transit country
“The conception of the South-North railway and highway projects was made by the German- Austrian “ILF” company. Being a transit country in the past, Armenia tries to resume the role 20 years later,” Armenian Minister for Transport and Communication G. Sargsyan said in an interview with the Armenian H2 TV channel.
Mr. Sargsyan said the highway will stretch from Megri through the whole territory of Armenia – Yerevan, Gyumri, Bavra, and will reach to the Georgian cities of Batumi and Poti. “The project is of regional significance to ensure the connection of the Persian Gulf, India, China, the Middle East to the Black Sea harbors through Armenia,” the minister added. According to him, the railway will be stretching from the Iranian border to Bagratashen, Georgian border, then to Poti and Batumi harbors through the Georgian territory.