ՀԲ-ն 60 մլն դոլար կտրամադրի Հայաստանին
Համաշխարհային բանկի Գործադիր տնօրենների խորհուրդը նախօրեին հաստատել է Հայաստանի համար 60 միլիոն ԱՄՆ դոլար գումարով առաջին Զարգացման քաղաքականության գործառնությունը: Այս մասին հայտնում են ՀԲ երևանյան գրասենյակի մամուլի ծառայությունից:
Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում` առաջարկվող երեք տարեկան գործառնությունների շարքերը սատարում են Հայաստանի երկու ռազմավարական նպատակներին` ներկա ցնցումների նկատմամբ խոցելիության մեղմում` անապահով խավի պաշտպանության և մարդկային կապիտալի առավել զարգացմանն աջակցելու միջոցով և մրցունակության բարելավում` ավելի լավ կառավարման և ներդրումային միջավայրի խոչընդոտները վերացնելու միջոցով, ինչը հետճգնաժամային վերականգնման և միջնաժամկետ աճի առանցքային նախապայմաններից է:
«Այս գործառնությունն օժանդակում է ճգնաժամի` արտաքին միջավայրով պայմանավորված սոցիալական ազդեցությունը մեղմելու և ճգնաժամից հետո կենսունակ աճի համար մասնավոր ներդումների ներգրավման Կառավարության ծրագրի իրականացմանը»,- ասել է պրն. Ասադ Ալամը` Համաշխարհային բանկի Հարավային Կովկասի երկրների տարածաշրջանային տնօրենը:
Հայաստանին վարկը կտրամադրվի 20 տարվա ժամկետայնության և 10 տարվա արտոնյալ ժամկետի պայմաններով:
Նշենք, որ 1992 թվականին Համաշխարհային բանկին և 1993 թվականին ՄԶԸ-ին անդամակցելուց հետո Հայաստանի նկատմամբ հանձնառությունները կազմում են մոտավորապես 1 մլդ. 247 միլիոն ԱՄՆ դոլար:

World Bank to allocate US$60 million to Armenia
The World Bank’s Board of Executive Directors approved the First Development Policy Operation (DPO-1) for Armenia in the amount of US$60 million Thursday, the WB Office in Yerevan reported.
In the context of the global economic crisis, the proposed series of three annual Operations supports Armenia’s two strategic objectives of (i) addressing vulnerability to the current shocks by protecting the poor and supporting greater human capital development; and (ii) improving competitiveness by removing constraints to better governance and a more favorable investment climate—a key requirement for post-crisis recovery and growth over the medium term.
“This Operation supports the implementation of the Government's program to help mitigate the social impact of the externally-driven crisis and attract private investment for strong post-crisis growth,” said Mr. Asad Alam, World Bank Regional Director for the South Caucasus. “It provides for maintaining essential social services, particularly for the poor and the vulnerable, who are hurting from the loss in jobs and incomes.”
The Credit will be allocated to Armenia on terms including a 20 year maturity and 10 year grace period.
Since joining the World Bank in 1992 and IDA in 1993, commitments to Armenia total approximately US$1,247 million.