Aysor.am-ի հրապարակման արձագանքը. հայ մարզիկները վարակված չեն
Երեկվա լրահոսում արդեն տեղեկացրել ենք, որ Սերբիայում ընթացող համաշխարհային ունիվերսիադայում խոզի գրիպի վարակի 2 դեպք է գրանցվել: Սերբիայի առողջապահության նախարարությունը հայտարարել էր, որ վարակված են Ուգանդայի և Արգենտինայի ներկայացուցիչները: Մինչ այդ, ի դեպ, A/H1N1 գրիպ էր բացահայտվել նաև Ավստրալիան ներկայացնող լողորդներից մեկի օրգանիզմում:
Արձագանքելով aysor.am-ի հրապարակմանը` ՀՀ առողջապահության նախարարի մամուլի քարտուղար Ռուսլանա Գևորգյանը տեղեկացրեց, որ մեր թղթակցի կողմից բերված փաստերը ներկայացվել են խնդրով զբաղվող համապատասխան կառույցներին: Բացի այդ, Ռ. Գևորգյանն ունիվերսիադայում տիրող իրավիճակի մասին զեկուցել է փոխնախարարին: Արդյունքում ՀՀ առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչներն արագ կապ են հաստատել Բելգրադում գտնվող հայկական մարզական պատվիրակության ղեկավարության հետ: Համաձայն ստացված տեղեկությունների` հայ մարզիկներն առողջության հետ կապված որևէ խնդիր չունեն: Ճիշտ է, թաեքվոնդո մարզաձևում Արման Երեմյանը մրցակցել է արգենտինացու հետ, սակայն լիովին առողջ է: Առողջապահության նախարարի մամուլի քարտուղարը հավելեց նաև, որ, անկախ ստացված լավատեսական լուրերից, հայ մարզիկներն ու մարզիչները, ում անունները ճշգրտված են, «Զվարթնոց» օդանավակայանում կենթարկվեն բժշկական ստուգման:
Ավելացնենք, որ նրանք, ովքեր ունիվերսիադայում շփվել են վարակակիրների հետ, արդեն մեկուսացվել են: Նպատակը մեկն է` կանգնեցնել վարակի տարածումն առաջնությունում, որին մասնակցում են 8500 մարզիչներ ու մարզիկներ: Հուլիսի սկզբից սկսած` սա Սերբիայում խոզի գրիպով վարակի 21-րդ բացահայտված դեպքն է:

Two swine flu cases have been confirmed in the 2009 Summer Universiade, officially known as the XXV Summer Universiade held in Belgrade, Serbia July 1-12, 2009. Serbian Health Ministry announced the cases have been found by representatives from Uganda and Argentina. A/H1N1 was confirmed also by an Australian swimmer.
Reacting to Aysor.am material published yesterday, the press secretary of the Armenian Health Ministry Ruslana Gevorgyan said our material has been presented to the corresponding bodies dealing with the problem. The deputy minister has also been informed about the ongoing situation in Belgrade. The ministry workers established quick contact with the Armenian sports delegation in Serbia. According to the information provided, the Armenian sportsmen have no health problems. Armenian taekwondo sportsman Arman Yeremyan competed against the Argentinean sportsman yesterday, but he is completely healthy. According to the ministry press secretary, all the Armenian delegation members will undergo medical.
All the sportsman having had any contact with those infected have been isolated. 850 coaches and sportsmen are participating in the championship. This is the 21st swine flu case confirmed in Serbia since the beginning of July.