Մասիսում վարդագույն կայարան է բացվել
«Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ն այսօր առաջին ուղևորներին ներկայացրեց վերանորոգված ու ավելի հարմարավետ դարձած Մասիսի կայարանը:
Այստեղ գերակշռող վարդագույնը գրավեց բոլորի ուշադրությունը, իսկ կիզիչ արևը չխանգարեց առաջին ուղևորներին զննել տեղանքը, ընկերության գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Մարատ Խոկովի, գլխավոր ինժեներ Սերգեյ Հարությունյանի և մյուս պաշտոնատար անձանց հետ շրջել կայարանում:
«ՀԿԵ» գլխավոր ինժեներ Սերգեյ Հարությունյանը լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ ասաց, որ Մասիսի կայարանն այսօր փոխել է իր նշանակութունը և դա պայմանավորված է երկաթուղու սխեմայի մեջ տեղի ունեցած փոփոխություններով:
«Մասնավորապես Արաբկիր գծահատվածի ապամոնտաժման հետ կապված` Մասիսի կայարանն ավելի մեծ նշանակություն ձեռք բերեց: Ամենակարևոր կայարանն է, 5 ուղղութուններով գնացքներ են այստեղից շարժվում»,- նշեց Հարությունյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ կայարանում նորոգվել են ուղևորատար երկու հարթակներ, երկաթուղային գծեր, ներդրվել են ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաներ:
Ի դեպ, ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաներ կիրառելու առաջին փորձն է, որով անգամ բեռնափոխադրողները կարող են էկրանի վրա տեսնել իրենց բեռները:
Հուլիսից նաև գծային տեխնիկան է փոխարինվում, նվազում է ձեռքի աշխատանքը:
«Մենք ստանում ենք նոր ծառայություններ: Առաջ, եթե հեռախոսով էինք ճշտում ժամանումը, այժմ համակարգչով ենք տեղեկանում ամեն ինչին, թե ինչպե՞ս են ժամանում գնացնքերը, արդյոք վթարային որևէ իրավիճակ կա՞, թե՞ ոչ և այլն»,- ասաց գլխավոր ինժեները:
Ս. Հարությունյանն անդրադարձավ նաև ֆինանսական մասին, նշեց, որ ողջ ծրագրի համար նախատեսված է 100 մլն դրամ, այդ թվում` շինարարական աշխատանքների վրա արդեն ծախսվել է մոտ 50-55 մլն դրամ, 20-25 մլն դրամ` գծերի տնտեսման համար, ևս 10 մլն դրամ ծախսվել է կառավարման համակարգերի ներդրման համար:
«Գիտենք, որ այս տարվանից ընկերությունը ներդրումային ծրագրերի մեջ է մտնում, բոլոր ծախսերն, արդեն շուրջ 6 ամիս է, կատարվում են բյուջետային համակարգով»,- ասաց նա:
Նշենք, որ «ՀԿԵ»-ն ամբողջությամբ էլեկտրաֆիկացված է, հանդերձավորված է կիսաավտոմատացված բլոկավորման կապի ժամանակակից տեխնոլոգիական համակարգերով, ունի 75 կայարան, որոնցից 4-ը` կցվածքային են: Այսինքն` գնացքները հասնում են հարևան երկրներ` Այրում-Սադախլու (Վրաստան), Ախուրյան-Դոգուկապի (Թուրքիա), Երասխ-Վելիդաղ (Ադրբեջան), Իջևան-Բարխուդարլի (Ադրբեջան):

В Масисе открыт розовый вокзал
ЗАО «Южно-кавказская железная дорога» сегодня представила первым пассажирам отремонтированный и удобный вокзал Масиса.
Здесь внимание всех привлек доминирующий розовый цвет, а яркое солнце не помешало первым пассажирам изучить местность. Первый заместитель гендиректора компании Марат Хоков, главный инженер Сергей Арутюнян и другие должностные лица также осмотрели отремонтированную станцию.
Главный инженер ЮКЖД Сергей Арутюнян рассказал журналистам, что станция Масиса сегодня приобрела новое значение, что обусловлено изменениями в схеме железнодорожных путей.
«В частности, в связи с демонтажем арабкирского участка станция Масиса приобрела большее значение. Самая важная станция – отсюда движутся поезда в пяти направлениях», - отметил Арутюнян.
Он сообщил, что на станции отремонтированы две платформы, железнодорожные пути, внедрены информационные технологии.
Кстати, это первый опыт применения информационных технологий, и благодаря им грузоперевозчики могут, например, видеть свой груз на экране.
С июля меняется и линейная техника, сокращается ручная работа.
«Мы получаем новые услуги. Раньше, если мы уточняли прибытие по телефону, то теперь мы узнаем обо всем через компьютер, когда прибывают поезда, есть ли аварийная ситуация, и так далее», - сказал главный инженер.
С. Арутюнян коснулся и финансовой части, в связи с чем отметил, что на всю программу рассчитано 100 млн. драмов, в том числе на строительные работы уже затрачено порядка 50-55 млн. драмов, 20-25 млн. драмов – на экономию линий, еще 10 млн. драмов затрачено на внедрение систем управления.
«Известно, что с этого года компания вступает в инвестиционные программы, все расходы уже порядка 6 месяцев осуществляются по бюджетной системе», - сказал он.
Отметим, что ЮКЖД полностью электрифицирована, оснащена системой полуавтоматической блокировки и современной технологической системой связи. ЗАО «ЮКЖД» имеет 75 станций, четыре из которых стыковые. То есть поезда доезжают до соседних стран Айрум - Садахло (Грузия), Ахурян - Догукапи (Турция), Ерасх - Велидаг (Азербайджан), Иджеван - Бархударли (Азербайджан).