Մասիսում վարդագույն կայարան է բացվել
«Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ն այսօր առաջին ուղևորներին ներկայացրեց վերանորոգված ու ավելի հարմարավետ դարձած Մասիսի կայարանը:
Այստեղ գերակշռող վարդագույնը գրավեց բոլորի ուշադրությունը, իսկ կիզիչ արևը չխանգարեց առաջին ուղևորներին զննել տեղանքը, ընկերության գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Մարատ Խոկովի, գլխավոր ինժեներ Սերգեյ Հարությունյանի և մյուս պաշտոնատար անձանց հետ շրջել կայարանում:
«ՀԿԵ» գլխավոր ինժեներ Սերգեյ Հարությունյանը լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ ասաց, որ Մասիսի կայարանն այսօր փոխել է իր նշանակութունը և դա պայմանավորված է երկաթուղու սխեմայի մեջ տեղի ունեցած փոփոխություններով:
«Մասնավորապես Արաբկիր գծահատվածի ապամոնտաժման հետ կապված` Մասիսի կայարանն ավելի մեծ նշանակություն ձեռք բերեց: Ամենակարևոր կայարանն է, 5 ուղղութուններով գնացքներ են այստեղից շարժվում»,- նշեց Հարությունյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ կայարանում նորոգվել են ուղևորատար երկու հարթակներ, երկաթուղային գծեր, ներդրվել են ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաներ:
Ի դեպ, ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաներ կիրառելու առաջին փորձն է, որով անգամ բեռնափոխադրողները կարող են էկրանի վրա տեսնել իրենց բեռները:
Հուլիսից նաև գծային տեխնիկան է փոխարինվում, նվազում է ձեռքի աշխատանքը:
«Մենք ստանում ենք նոր ծառայություններ: Առաջ, եթե հեռախոսով էինք ճշտում ժամանումը, այժմ համակարգչով ենք տեղեկանում ամեն ինչին, թե ինչպե՞ս են ժամանում գնացնքերը, արդյոք վթարային որևէ իրավիճակ կա՞, թե՞ ոչ և այլն»,- ասաց գլխավոր ինժեները:
Ս. Հարությունյանն անդրադարձավ նաև ֆինանսական մասին, նշեց, որ ողջ ծրագրի համար նախատեսված է 100 մլն դրամ, այդ թվում` շինարարական աշխատանքների վրա արդեն ծախսվել է մոտ 50-55 մլն դրամ, 20-25 մլն դրամ` գծերի տնտեսման համար, ևս 10 մլն դրամ ծախսվել է կառավարման համակարգերի ներդրման համար:
«Գիտենք, որ այս տարվանից ընկերությունը ներդրումային ծրագրերի մեջ է մտնում, բոլոր ծախսերն, արդեն շուրջ 6 ամիս է, կատարվում են բյուջետային համակարգով»,- ասաց նա:
Նշենք, որ «ՀԿԵ»-ն ամբողջությամբ էլեկտրաֆիկացված է, հանդերձավորված է կիսաավտոմատացված բլոկավորման կապի ժամանակակից տեխնոլոգիական համակարգերով, ունի 75 կայարան, որոնցից 4-ը` կցվածքային են: Այսինքն` գնացքները հասնում են հարևան երկրներ` Այրում-Սադախլու (Վրաստան), Ախուրյան-Դոգուկապի (Թուրքիա), Երասխ-Վելիդաղ (Ադրբեջան), Իջևան-Բարխուդարլի (Ադրբեջան):

Today the “South Caucasian Railways” Ltd presented to his first passengers the reconstructed and more comfortable Masis station.
The pink color attracted everyone and the burning sun didn’t disturb the first passengers to examine the place by walking around the station together with the executive director Marat Khokov, chief engineer Sergey Harutyunyan and other officials.
“SCR” chief engineer Sergey Harutyunyan told the jurnalists during the conversation that the Masis station has changed today its meaning and it is connected with the change of the scheme of the railway.
Sergey Harutyunyan mentioned that two passenger platforms have been repaired in the stations, railways, and included information technologies.
By the way it is the first time of using ITs by the help of which the baggage loaders can see their baggage on the screen.
“We receive new services. Before if we could learn about the arrival by phone now we can learn everything by computer, how the trains arrive, whether there is any unsafe condition or not etc.”,- the chief engineer said.
S. Harutyunyan touched also upon the financial part of the subject, mentioning that for the whole program 100 mln AMD is needed. 50-55 mln AMD is already spent over the construction, 20-25 mnl for economizing the railways.
“SCR” is completely electrified, is supported with the modern technological systems, has 75 stations, 4 of which are close to the boarder, that is to say the trains will reach the neighbor countries: Ayrum-Sadakhlu (Georgia), Akhuryan-Dogukapi (Turkey), Yeraskh-Velidagh (Azerbaijan), Ijevan-Barkhudarli (Azerbaijan).