Միջազգային նոր տնտեսակարգը հրամայական է
Համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հաղթահարումից հետո աշխարհում հնարավոր զարգացումների վերաբերյալ այսօր ՀՀ ԱԺ նախագահի տնտեսական հարցերով խորհրդական, տնտեսագիտության պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանը կարծիք հայտնեց, որ աշխարհի քաղաքական ուժերի փոփոխության անհրաժեշտություն կա. «Ուժեր պետք է ձևավորվեն, որոնք հին աշարհի ներսում պետք է փոխեն իրավիճակը»: Նրա մեկնաբանմամբ` գլոբալ մակարդակի անհավասարութունը, երբ զարգացած երկրները մեզ նման երկրներից պահանջում են շուկայի ազատականացում, իսկ իրենք սուբսիդավորում են իրենց ապրանքները և դեմփինգային գներով լցնում են Հայաստան, մեծ անարդություն է:
«Թույլ չեն տալիս, որ մրցակցային պայմաններ ստղծվեն»,- նշեց նա:
Թ. Մանասերյանի բնորոշմամբ` անընդհատ տեղի ունեցող գագաթաժողովները ձևական բնույթ են կրում. Օրինակ` 1996 թ. Հռոմի գագաթաժողովը հստակ խնդիր դրեց` մինչև 2015 թ. կիսով չափ կրճատել սովյալների և չքավորների թիվը:
«5 տարի է մնացել, բայց սովածների թիվը ոչ միայն չի կրճատվել, այլև եռապատկվել է: Ձևականություն է: Զարգացած երկրները կարող են հայտարարել և ոչինչ չանել, ու սուբսիդիաներով խեղդել զարգացող աշխարհը»,- ասաց Թ. Մանասերյանը:
Տնտեսագետի խոսքերով, լուրջ դաշինք է ձևավորվում` Ղազախստան, Ռուսաստան, Չինաստան, և սպասվող քաղաքական լուրջ զարգացումները հակակշիռ կդառնան նախկին դրվածքին:

Необходим новый глобальный экономический порядок
Относительно процессов, которые могут начаться в мире после выхода из глобального финансового кризиса, советник спикера НС Армении Татул Манасерян сегодня выразил мнение, что есть необходимость в смене политических сил в мире. «Должны сформироваться силы, которые изменят ситуацию в старом свете».
По его словам, глобальное неравенство, когда развитые страны требуют у таких как Армения либерализации рынка, а сами субсидируют свои товары и по демпинговым ценам ввозят в Армению – большая несправедливость.
«Они не позволяют, чтобы создавались конкурентные условия», - отметил он.
По словам Т. Манасеряна, постоянно проходящие саммиты носят фиктивный характер. Например, в 1996 году на саммите в Риме была поставлена конкретная задача: к 2015 году сократить число голодающих и бедных.
«Осталось пять лет, а число голодающих не только не сократилось, но и утроилось. Фикция. Развитые страны могут заявить и ничего не делать, и субсидиями душить развивающийся мир», - сказал Т. Манасерян.
По словам экономиста, создается серьезный блок Казахстан – Россия – Китай, и ожидаемые серьезные политические события станут серьезным противовесом прежнему положению.