Շուկան գրեթե դատարկ է, շուկայից դուրս` արևելյան բազար
Ի՞նչն է պատճառը, որ գյուղմթերքների շուկաները գրեթե դատարկ են, իսկ շուկայից դուրս կամ մայթի վրա միջնադարյան մի շուկա է, որտեղ ամեն ինչ հակասանիտարական վիճակում է վաճառվում: Սպառողների ասոցիացիայի նախագահ Արմեն Պողոսյանն ասաց. «Մենք քաջ գիտակցում ենք, որ կան հստակ շահեր: Փողոցում կատարվող առևտուրը պաշտոնապես չի հարկվում: Պետք է ստեղծել նպաստավոր պայմաններ, որ այդ առևտուրը տեղափոխվի շուկա»:
Լուծման ուղղություններից բանախոսը համարում է սուպերմարկետներում գյուղմթերքների վաճառքը և գյուղմթերքների շուկաներում տեղավճարի նվազեցումը:
Սպառողների միության նախագահին համոզել են, որ գյուղմթերքների շուկաներում տեղավճարը 600-ից 800 դրամ է: Այդ դեպքում, լրագրողները հարցրեցին բանախոսին, ինչու՞ են առևտրականները գերադասում շուկայի հարևանությամբ կամ փողոցների մայթին հակասանիտարական պայմաններում առևտուր անել:
Ա. Պողոսյանը կարծիք հայտնեց, որ հնարավոր է` իրեն գումարի հարցում ոչ ճիշտ տեղեկություն են տրամադրել:
Բանախոսը նշեց, որ շուկայի հարևանությամբ տեղավճար պետականորեն չի գանձվում և մտնում է որոշակի մարդկանց գրպանը, իսկ շուկայի տեղավճարից մուծումներ են կատարվում:
Սակայն, ըստ Ա. Պողոսյանի առաջընթաց կա հենց առևտրի կազմակերպման և վարվելաձևի մեջ և հիշեցրեց, թե ինչպես էին վարվում մարդկանց հետ վաճառողներն ու մատուցողները խորհրդային տարիներին:
«Իսկ ինչ վերաբերում է սննդամթերքի որակին, ապա մեր ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ կա սննդամթրքի որակի շատ էական լավացում: Կաթնամթերքը, մսամթերքը, գարեջուրը, հանքային ջրերը մրցունակ են և խնդիրը արտահանման ծավալները մեծացնելն է»,- վստահեցրեց սպառողների միության նախագահը:
Սպառողների միության նախագահը հատուկ նշեց, որ սննդամթերքներից համառորեն չեն մակնշվում պաղպաղակը և ձուն, որոնք համարվում են շուտ փչացող մթերք և հավելեց, որ որքան արագ ստուգումների մեթոդներն են բարելավվում, ավելի արագ կեղծումներն են կատարելագործվում:

Рынок – почти пуст, а за его пределами царит восточный базар
Глава ассоциации потребителей Армен Погосян, сегодня в ходе встречи с журналистами пытался понять, почему сельскохозяйственные рынки практически пусты, а за их пределами или на тротуарах – средневековый базар, где царит обстановка антисанитарии.
«Мы хорошо осознаем, что есть четкие интересы. Уличная торговля не облагается налогом. Необходимо создать благоприятные условия, чтобы эта торговля переместилась на территорию рынка», - сказал Армен Погосян
Одним из путей решения А. Погосян считает организацию продажи сельскохозяйственных продуктов в супермаркетах и снижение арендной платы на сельскохозяйственных рынках.
Как сообщил глава ассоциации потребителей, его убедили, что на сельскохозяйственных рынках аренная плата составляет от 600 до 800 драмов. На вопрос журналистов, так почему торговцы предпочитают продавать товар по соседству с рынком или на тротуарах в антисанитарных условиях, А. Погосян ответил, что возможно ему не предоставили достоверной информации о сумме арендной платы.
Собеседник отметил, что в отличие от аренды рыночной территории, аренда по соседству с рынком не взимается государством, а идет в карман определенных людей.
А. Погосяна считает, что сегодня прогресс наблюдается и в организации торговли и в обслуживании людей, при этом, он напомнил журналистам о поведении продавцов и уровне обслуживания в советские годы.
«Что касается качества продовольственных товаров, то наши исследования показали, что в этой сфере есть существенное улучшение. Молочные и мясные продукты, пиво, минеральные воды – конкурентоспособны и задача в увеличении объемов экспорта», - заверил председатель ассоциации потребителей.
Он особо подчеркнул, что из продовольственных товаров срок годности не указывается на мороженых и яйцах, считающихся быстро портящимися продуктами, добавив, что чем лучше становятся методы проверок, тем быстрее совершенствуются подделки.