Հայտարարվել են մրցույթներ
Համաշխարհային բանկի PHRD դրամաշնորհի շրջանակներում «Տեխնոլոգիաների մրցունակության բարձրացման» ծրագրի նախապատրաստման համար ՀՀ ֆինանսների նախարարության «Արտասահմանյան ֆինանսական ծրագրերի կառավարման կենտրոն» պետական հիմնարկն այսօր հայտարարել է մրցույթներ:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, մրցույթ է հայտարարվել «Գյումրիի Տեխնոքաղաքի եռաչափ համակարգչային մոդելների ստեղծում» հանձնարարականի իրականացման նպատակով խորհրդատվական ընկերություն ընտրելու, «Ծրագրի համակարգող` երկրում ընդհանուր հիմնացանցի ներդրման ծրագրի նախագծման և իրականացման աշխատանքներին աջակցելու համար» և «Աջակցություն Հայաստանում ID քարտերի ներդրման ծրագրի նախագծմանը և իրականացմանը» հանձնարարականի իրականացման նպատակով անհատ խոհրդատուներ ընտրելու համար:
Հիշեցնենք, որ Գյումրի քաղաքում նախատեսված է ստեղծել տեխնոքաղաքի, որի համար ՀՀ կառավարությունն ընտրել է մի քանի տարածք Գյումրիում, որոնք կօգտագործվեն բիզնեսի ինկուբատորի, ուսումնական դասընթացների և գիտահետազոտական ծրագրերի համար: Այս հանձնարարականով նախատեսվում է, որ ընտրված ընկերությունը կստեղծի Գյումրիի տեխնոքաղաքի եռաչափ համակարգչային մոդել:

Государственное учреждение «Центр управления международных финансовых программ» министерства финансов Армении объявило конкурс на подготовку программы «Повышение конкурентоспособности технологий» в рамках гранта PHRD Всемирного банка.
Как сообщили в пресс-службе министерства экономики Армении, конкурс объявлен для отбора консалтинговой компании с целью реализации поручения «Создание трехмерной компьютерной модели Техногорода Гюмри», а также отбора частных консультантов для реализации поручений «Координатор программ для содействия проектированию и осуществлению программы внедрения единой сети в стране» и «Содействие проектированию и осуществлению программы по внедрению в Армении ID карт».
Напомним, что в Гюмри предусмотрено создание техногорода и для его строительства правительство Армении уже выбрало несколько участков. Они будут использованы для бизнес-инкубатора, учебных семинаров и научно-исследовательских программ. Согласно поручению предусмотрено, что компания-победитель конкурса создаст трехмерную компьютерную модель техногорода Гюмри.