Վրացական կողմը անպատասխան է թողել ՀՀ կառավարությանը
Վրաստանի իրավասու շրջանակներն այդպես էլ չեն պատասխանել ՀՀ կառավարությանը և Գյուղատնտեսության նախարարությանը` Հայաստանից Վրաստան կարտոֆիլի արտահանումներն արգելելու կապակցությամբ: Ինչպես Aysor-ին հայտնեց ՀՀ Գյուղատնտեսության փոխնախարար Սամվել Գալստյանը, վրացական կողմի հետ բանակցությունները արդյունք չեն տվել և սահմանները մնացել են փակ:
Վերջին 5 տարիների ընթացքում Հայաստանում արտադրվել է տարեկան շուրջ 539հզ տոննա, իսկ անցած տարի` 648հզ տոննա կարտոֆիլ, որը, ըստ ցանքատարածությունների` 35հզ հեկտար է:
Փոխնախարարը նշեց, որ 1հա-ի միջին բերքը բավականին բարձր էր, և անցած տարվա ցուցանիշը 80-90հզ տոննայով գերազանցել է նախորդ տարիների ցուցանիշները:
Ս. Գալստյանը հիշեցրեց, որ այս տարի մինչև մարտի վերջը Վրաստանի հետ սահմանը բաց էր, սակայն ապրիլին հայտնվեց ոչ պաշտոնական լուր, որը, ի դեպ վրացական կողմը պարտավոր էր պաշտոնապես տեղեկացնել ՀՀ կառավարությանը, թե իբր իրենց երկրում հայտնվել է կարտոֆիլի վնասատու, որն իրենց խոչընդոտում է, և փակեցին Վրաստանի հանրապետություն կարտոֆիլ ներկրելու հնարավորությունը: Բայց Վրատանից այլ հանրապետություններ առաքում իրականացվել է:
2008թ. Հայաստանի Գեղարքունիքի մարզից Վրաստան է արտահանվել 3500տ կարտոֆիլ, այս տարի մինչև սահմանի փակումը արտահանվել է 1500տ:

The competent bodies of Georgia have not given any answer to the RA Government and the Ministry of Agriculture concerning the prevention of exported potatoes to Georgia. As the Deputy Minister of Agriculture of the Republic of Armenia Mr. Samvel Galstyan told to Aysor.am the talks to Georgian side didn’t bring to any result and the boarders kept being closed.
During the last 5 years in Armenia had produced around 539 thousand tones of potato each year, and last year 648 thousand tones of potato, which makes around 35 thousand hectares.
The Deputy Minister reminded that this year till the end of March the boarder with Georgia was opened, but on April because of non official information that potato pests are found there they closed the opportunity of importing the potato into the Georgian republic.
In 2008 From the Gegharquniq region 3500 tones of potatoes have been exported, while this year before closing the boarder have been exported 1500 tones of potatoes.